Teknoloji Volkswagen dizele veda ediyor

Volkswagen dizele veda ediyor

Volkswagen, bünyesinde bulunan markalar da dahil olmak üzere Avustralya’da satışını gerçekleştirdiği tüm dizel araçlarını piyasadan kaldıracağını duyurdu. Ekim ayı itibariyle uygulamaya geçecek olan Volkswagen, dizel araç varlığını sonlandırmış olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Volkswagen
Volkswagen

Volkswagen, Ekim ayında satışa sunacağı makyajlanan 2019 VW Golf modelinde yer alacak turbo benzinli motor seçeneğiyle birlikte dizel araçlara veda edeceğini duyurdu. Daha önce dizel motorlara sahip Passat ve Jetta modellerini Avustralya pazarından çeken VW, ilerleyen günlerde Passat Alltrack turbo dizel ve Tiguan modellerini de piyasadan çekecek.

Operasyonu Ekim ayında tamamlayacak olan Alman dev, üçüncü nesil VW Touareg ve VW Amarok dışında hiçbir dizel aracının satışını Avustralya’da gerçekleştirmeyecek.

Volkswagen Group Avustralya yöneticisi Michael Bartsch'dan açıklama geldi

Volkswagen’in aldığı bu kararın, bir dönem yaşadığı dizel emisyon skandalı ile ilişkili olduğu düşünülüyor. Fakat Volkswagen Group Avustralya yöneticisi Michael Bartsch’a göre, söz konusu karar motor seçeneklerini sadeleştirmek adına alındı.

  • Batsch, “Emisyon sorunu olmasa bile eninde sonunda seçeneklerimizi sadeleştirecektik. Yeni Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araçlar Test Prosedürü (WLTP) bunu hızlandırdı.” dedi.

Volkswagen’in aldığı dizel araçlara veda kararı şimdilik Avustralya pazarı için geçerli. İlerleyen dönemlerde diğer ülkelerde gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği şimdilik bilinmiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.