|
Taban hareketi “Lobi”yi yendi!

Amerikan üniversitelerinde öğrenciler İsrail’in “Filistin soykırımı”na ve Biden Yönetimi’nin İsrail’i silahlandırmasını protesto etmekten vazgeçmiyorlar. ABD’de yapılan kamuoyu araştırmalarıysa Amerikalıların çoğunluğunun Biden Yönetimi’nin İsrail’e koşulsuz desteği doğru bulmadığını gösteriyor. Bu araştırmalara göre, bilhassa genç kuşak Amerikalılar’da İsrail’e destek giderek azalan bir seyir izliyor. İsrail’e koşulsuz destek genç kuşak Yahudiler arasında da giderek zayıflıyor. İsrail’e en yoğun destekse “Hıristiyan-Siyonistler”den geliyor. ABD Kongresi’ndeki sıkı İsrail yanlısı Cumhuriyetçiler ve Demokratlarsa “Filistin soykırımı”na karşı ayağa kalkan üniversite gençliğini ‘Yahudi karşıtı’ olarak göstermeye çalışıyorlar.

ABD Kongresi’ndeki Demokrat Parti’nin “İlericiler” grubunun üyeleriyle Biden Yönetimi arasında İsrail’e ilişkin politikadaysa ciddi ihtilaflar yaşanıyor. Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın neredeyse yarısını teşkil eden bu grup İsrail’e koşulsuz desteğe itiraz ediyor. Bu grup, genç Demokratlardan da çok büyük destek alıyor. Her koşulda İsrail’i kollayan politikalar genç Demokratlar’ı Biden Yönetimi’ne yabancılaştırıyor. Ön seçimlerde adaylığına karşı verilen protesto oyları Kasım’daki seçimlerin Biden için çok zor geçeceğinin bir işareti.

Diğer yandan hem sıkı İsrail yanlısı Demokratlar, hem Cumhuriyetçiler, hem de “İsrail Lobisi” Temsilciler Meclisi’nde İsrail’e kayıtsız şartsız desteğe itiraz eden Vekillerin sayısının artmasından korkuyorlar. Zira bu eğilim ABD Kongresi’ndeki “İki Partili İsrail destekçili”ğini zayıflatıyor. “İsrail Lobisi”nin en güçlü kanadını temsil eden “Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi(AIPAC)” ise İsrail’i eleştiren Vekillere savaş açtı. “AIPAC” ön seçimlerde bu adayların kaybetmeleri için 100 milyon Dolarlık bir harcama plânı yaptıklarını duyurmuştu.

“AIPAC” ve uzantısı kampanya grupları Demokrat Parti’nin “İlericiler” kanadında öne çıkan ve “Squad”(Ekip)” olarak anılan Vekilleri hedef alıyorlar. Bu Vekiller arasında Alexandria Ocasio-Cortez, İlhan Ömer, Rashida Tlaib, Jamaal Bowman, Ayanna Pressley, Cori Bush, Greg Casar, Summer Lee gibi isimler yer alıyor. Bu isimler, güçlü bağış kaynaklarına sahip Merkezci adaylarla göğüs göğüse çarpışarak seçilmiştiler. Cumhuriyetçilerse bu vekilleri “Yahudi karşıtı” veya “Müesses nizam”ı yıkmayı amaçlayan “Aşırıcılar” olarak etiketlediler.

ABD Kongresi’nde İsrail’i eleştiren seslerin çoğalmaması için yoğun çaba harcayan “AIPAC” hedef aldığı Vekillere karşı ön seçimlerde yarışan rakip adaylara para akışı sağlamak için İsrail yanlısı grupları devreye soktu. “AIPAC”ın böyle dolaylı bir yola başvurmasının sebebiyse, Demokrat Parti’nin genç tabanında kampanya bağışlarının sınırlandırılması gerektiğine ilişkin eğilimin çok güçlü olması. Bu eğilim “Büyük Para”nın siyaseti şekillendirmesine ve Amerikan demokrasisini yozlaştırmasına bir taban tepkisi olarak ortaya çıktı. Bu yüzden Demokrat Liderlikler “AIPAC”ın çok göze batan bir şekilde önseçimlere müdahil olmasını istemiyorlar.

“Lobi”nin hedef aldığı “İlericiler” kanadına mensup isimler, genç kuşakların Demokratlar’a yönelmesinde, kampanyaların daha etkili şekilde yürütülmesinde ve seçimlere katılımın artırılmasında çok önemli rol oynuyorlar. Bu yüzden ABD Kongresi’ndeki ana akım Demokrat Liderlikler bu kanada yönelik saldırılara mesafe koymak durumunda kalıyorlar. “İki Partili İsrail destekçiliği”nin zarar görmemesi için “AIPAC” dolaylı ve daha karanlık yolları deniyor.

“Lobi”nin denediği yollardan birisi, Cumhuriyetçiler’e bağış yapan milyarderlerin İsrail yanlısı Demokrat adayları finanse etmeleriydi. “Lobi” ile bağlantılı kampanya gruplarını finanse eden milyarderlerin uğradığı ilk yenilgi Pensilvanya eyaletinde gerçekleşti. “Lobi”nin hedefindeki Demokrat Vekil Summer Lee, 23 Nisan’da Pensilvanya’nın 12. Kongre Bölgesindeki ön seçimlerde rakibine 20 puandan fazla fark attı. Eyaletteki Demokrat taban, Cumhuriyetçi milyarder bir iş adamının finansal desteğini alan rakip adaya karşı Summer Lee’ye sahip çıktı.

“İsrail Lobisi”yle bağlantılı gruplarla, “Squad”ı destekleyen taban grupları arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Lee’nin zaferinden sonra gözler ileriki tarihlerde gerçekleşecek önseçimlerde “Lobi” ile “Squad”ın diğer isimleri arasındaki savaşlara çevrilmiş bulunuyor.

#Siyonizm
#İsrail
#Filistin
#ABD
#Selçuk Türkyılmaz
2 ay önce
Taban hareketi “Lobi”yi yendi!
Sağlam durun
Malatya’dan bir kültürel cinayet haberi
Ne yapayım iki örnek de CHP’li belediyelerdense?
Bu bayram da “Bizim Filistin”
Düşük gelir grupları enflasyonu neden daha fazla hissediyor?