|
Sanayide yavaşlama belirginleşiyor!


Devam eden sıkılaştırma programının etkilerini farklı alanlarda görmeye başladık. Açıkçası gecikmeli gelen bu etkilerin kısa zamanda daha belirgin hale gelmeye başlayacağını da not etmekte fayda var. Zira hem artan finansman maliyetleri hem de finansmana erişimin zorlaşması gibi konulara dış talep koşullarının olumsuzluğu da eklenince işler biraz daha zorlaşacak.

Ay başında gördüğümüz İSO İmalat PMI verisi uzun süreden bu yana en düşük seviyeye işaret ederken son üç aydır devam düşüş ise dikkat çekici. PMI verisi 3 aydan bu yana eşik değer 50’nin altında ve diğer öncü göstergeler yavaşlamanın bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Bu bağlamda yakından izlediğimiz bir diğer veri de TÜİK’in açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi. İmalat sanayii Türkiye’nin toplam ihracatının %95’ini oluşturduğu için sadece üretim ve istihdam açısından değil aynı zamanda dış ticaretimiz açısından da kritik öneme sahip.

Bu denli kritik öneme sahip Sanayi Üretim Endeksi verisi Nisan ayında yıllık bazda %0,7’lik ve aylık bazda ise %4,9’luk daralmaya işaret ediyor. Daha önceki bir kaç köşe yazımda sanayi üretimi verisini aylık bazda değerlendirmek gerektiğini ifade etmiştim. Bu bakımdan %4,9’luk daralma verinin dikkatle ve yakından takip edilmesi gereken bir seyre girdiğine işaret ediyor. Zira sanayi üretimi aylık bazda bir süre yatay seyir izledikten sonra geçen ay da düşüş kaydetmişti.

Öte yandan imalat sanayinde mevsim etkilerinden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı (KKO), mayıs ayında 0,4 puan azalarak 76,6 seviyesine gerilemiş olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Bu konuda dikkat etmemiz gereken başka bir mesele de ara malı ithalatı. Çünkü ara malı ithalatı aynı zamanda ihracat ürünlerimiz için de önemli bir girdi. Son verilere göre ithalatta tüketim malı %22.7 artarken ara malı ithalatının %15.9 düştüğünü görüyoruz. Yani hem tüketimimiz artıyor hem de ihracata yönelik ara malı tedariğimiz azalıyor. Bu durumun bir süreden bu yana devam eden TL’nin reel olarak değerli olma süreci ile uyumlu olduğunu söylesek de aynı zamanda sanayicilerimizin zorlanıyor olduğu anlamına geldiğini de not etmekte fayda var.

Son bir kaç yazımda sanayicilerimizin üretim güçlerini sürdürebilmeleri için korunmaları gerektiğini ve korumacı ticaret politikalarının önemini vurgulamıştım. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta içinde Çin üretimi otomobiller için hayata geçirilen uygulamanın benzerlerinin diğer bazı sektörler için de değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmış olayım.

#Sanayi
#Ekonomi
#Levent Yılmaz
1 ay önce
Sanayide yavaşlama belirginleşiyor!
Türk halılarının en nadide örnekleri bir arada
Darbe heveslileri duysun: Dört kişiden 3’ü tetikte bekliyor!
Türkiye’de cumhuriyetin demokratikleşmesi karşısında küresel terör örgütü FETÖ
Hollywood’da isyan!
En düşük emekli aylığı, algılar, olgular ve acı gerçekler