Dünya Bidendan Finlandiya ve İsveç çıkışı NATOya dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum

Biden'dan Finlandiya ve İsveç çıkışı: NATO'ya dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği için yaptığı başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını ve sürece güçlü destek verdiklerini açıkladı. Biden'ın yaptığı yazılı açıklamada, "ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bidendan Finlandiya ve İsveç çıkışı: NATOya dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum
Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç'i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum" ifadesini kullandı.

"NATO'NUN 5. MADDESİNE BAĞLILIĞIMIZ SARSILMAZ"

İki ülkenin başvurusunun önemli bir karar olduğunu belirten Biden, NATO'nun 5. maddesine bağlılıklarının sarsılmaz olduğunun altını çizdi.

"ABD İKİ ÜLKEYLE SALDIRILARIN PÜSKÜRTÜLMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEK"

  • Biden, söz konusu iki ülkenin katılımının NATO'yu daha da güçlendireceğine işaret ederek, "NATO üyelikleri değerlendirilirken ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve saldırıların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir" mesajını verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yarın Washington'da görüşeceğini anımsatan Biden, görüşmelerde iki ülkenin NATO başvurusu ve Avrupa'nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

"TÜRKİYE'Yİ İKNA EDEBİLİR MİSİNİZ?"

  • Öte yandan iki ülkenin NATO'ya katılması hususunda Türkiye'yi ikna edip edemeyeceği sorusunu cevaplayan Biden, "Türkiye’ye gitmeyeceğim ama bence iyi olacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu ile BM Genel Sekreteri Guterres ABD'de görüştü
GÜNDEM
Bakan Çavuşoğlu ile BM Genel Sekreteri Guterres ABD'de görüştü

İbrahim Kalın'dan NATO diplomasisi: Türkiye'nin beklentileri karşılanmazsa süreç ilerlemez
GÜNDEM
İbrahim Kalın'dan NATO diplomasisi: Türkiye'nin beklentileri karşılanmazsa süreç ilerlemez

Türkiye'ye NATO içinden ilk destek Hırvatistan'dan geldi: Bu Türk onurunun bir örneği
DÜNYA
Türkiye'ye NATO içinden ilk destek Hırvatistan'dan geldi: Bu Türk onurunun bir örneği

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.