Dünya Irakta İbadi dönemi kapanıyor

Irak'ta İbadi dönemi kapanıyor

Irak'ta 25 Mayıs'ta gerçekleşen seçimlerden sonra henüz koalisyon hükümeti kurulamadı. Tahran ve Washington'ın yeni kurulacak hükümete müdahalesi Irak'taki istikrarı tehdit ederken, Şii dini lider Sistani geçtiğimiz günlerde Başbakan Haydar el-İbadi'nin yeni dönemde aday olmaması gerektiği yönünde bir açıklama yaptı. İbadi ise bu çağrıya, "Sistani’nin talimatına saygı duyuyoruz ve buna uyacağız. İkinci dönem başbakanlık talebim olmadı, olmayacak da" yanıtını verdi.

Haber Merkezi AA Yeni Şafak
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ikinci dönem başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, adaylıktan çekildiği mesajını verdi.

Irak'ta Şiilerin önemli din adamı Sistani, İbadi'nin adaylık sürecine kapıları kapatan bir açıklama yapmıştı.

Washington yönetiminin başbakanlık için desteklediği İbadi ise Bağdat’ta yaptığı basın toplantısında, “Sistani’nin talimatına saygı duyuyoruz ve buna uyacağız. İkinci dönem başbakanlık talebim olmadı, olmayacak da. Sandalyeye sarılı kalmayacağım.” diyerek, yeni hükümet için başbakanlık adaylığından çekildiğinin sinyalini verdi.

  • Irak’ta görev tesliminin silahlı çatışmayla değil barışçıl yollarla olması gerektiğini ifade eden İbadi, “Halka hizmet noktasındaki görevimiz yeni hükümet kurulana kadar sürecek. Barışçıl yollarla görev teslimi dersini herkese vereceğiz.”

Irak’ta Necef merkezli Şii dini merci Ali es-Sistani, ülkede geçmiş dönemlerde iktidarda bulunmuş kişilerin yeni dönem için başbakanlığını desteklemeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama, ikinci dönem başbakanlık için çabalayan İbadi’ye Necef’ten veto geldiği şeklinde yorumlanmıştı.
Irak’ta genel seçimler 12 Mayıs tarihinde yapılsa da siyasi anlaşmazlıklardan dolayı henüz hükümet kurulamadı.

Nijerya'da silahlı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti
DÜNYA
Nijerya'da silahlı saldırı: 11 kişi hayatını kaybetti

Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye'ye teşekkür
DÜNYA
Almanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye'ye teşekkür

BM: Yemen'de yüz binlerce sivil dehşet içinde
DÜNYA
BM: Yemen'de yüz binlerce sivil dehşet içinde
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.