|

Sivil hassasiyeti Afrin’deki binalarda kendini gösterdi

Mehmetçik'in Zeytin Dalı Harekatı sırasında sivillere yönelik gösterdiği hassasiyet, Afrin’in alınmasının ardından ilçe merkezindeki binalarda da kendini gösteriyor. Başta hastane ve cami olmak üzere diğer binalarda tek kurşun izi dahi bulunmuyor. Afrin merkezinin alınması sırasında görev yapan komando birliğinin tabur komutanı, "Türk Silahlı Kuvvetleri sivil halkın yaşadığı hiçbir binaya zarar vermedi. Bunun göstergesi, ilçe merkezindeki binalar. Teröristlerce mevzi olarak kullanılan binalara yönelik atış yapılırken geri kalan binaların hiçbirinde hasar yoktur" açıklamalarında bulundu.

Yeni Şafak
11:07 - 20/03/2018 Salı
Güncelleme: 11:32 - 20/03/2018 Salı
AA
Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı'nda gösterdiği hassasiyetten dolayıbaşta hastane ve cami olmak üzere diğer binalarda tek kurşun izi dahi bulunmuyor.
Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı'nda gösterdiği hassasiyetten dolayıbaşta hastane ve cami olmak üzere diğer binalarda tek kurşun izi dahi bulunmuyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı sırasında sivillere yönelik gösterdiği hassasiyet, Afrin’in alınmasının ardından ilçe merkezindeki binalarda kendini gösterdi. Merkezde sadece teröristlerin mevzi yaptığı ve güvenlik güçlerine saldırı gerçekleştirdiği noktalarda hasar bulunurken, başta hastane ve cami olmak üzere diğer binalarda tek kurşun izi dahi bulunmuyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarda ve bölgede güvenliği, istikrarı sağlamak için Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik 20 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

  • Türkiye’nin uluslararası hakları ve BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik ilgili kararları kapsamında harekat, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra ediliyor.


Harekatın planlaması ve icrası sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri sadece teröristleri, terör örgütüne ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçleri hedef aldı.Bu durum Afrin ilçe merkezinin teröristlerden arındırılması sonrasında sahada kendini bir kez daha gösterdi.


İlçenin kuzeybatısında teröristler tarafından kullanılan, içinde terör örgütü elebaşı fotoğraflarının da bulunduğu hastaneye harekat sırasında tek kurşun dahi atılmadı. Mehmetçik, hastanede sivil olabilme ihtimaline karşı bölgedeki harekatı çok hassas yürüttü. Hastanede terör örgütü elebaşı posterleri, terör örgütüne ait dokümanlar ve teröristlere dağıtılan ilk yardım malzemeleri dikkati çekti.

Aynı hassasiyet ilçedeki cami, okul ve binalarda da kendini gösterdi.İlçe merkezinde sadece teröristlerin mevzi yaptığı, güvenlik güçlerine saldırı gerçekleştirdiği binalara Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ve Özgür Suriye Ordusuna bağlı güçler tarafından atış yapıldı.


Afrin merkezinin alınması sırasında görev yapan komando birliğinin tabur komutanı, harekat sırasındaki sivil hassasiyetine vurgu yaparak, "Türk Silahlı Kuvvetleri, sivil halkın yaşadığı hiçbir binaya zarar vermedi. Bunun göstergesi ilçe merkezindeki binalar. Teröristlerce mevzi olarak kullanılan binalara yönelik atış yapılırken geri kalan binaların hiçbirinde hasar yoktur." dedi.

Tabur komutanı, terör örgütünün iddia ettiğinin tersine, TSK’nın hiçbir cami, tarihi esere zarar vermediğini vurguladı.

#Türk Silahlı Kuvvetleri
#Zeytin Dalı Harekatı
6 yıl önce