Gündem Asker Türk bayrağını tekrar astı

Asker Türk bayrağını tekrar astı

Mardin Derik'te 8 gündür süren sokağa çıkma yasağının ardından kentte güvenlik sağlandı. Türk bayrağı indirilen okullar da ise, indirilen Türk bayrakları askerler tarafından tekrar asıldı.

Haber Merkezi DHA
Mardin'in Derik İlçesinde 8 gün süren sokağa çıkma yasağı ve 15 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlardan sonra, güvenlik güçlerinin kentte gerekli kontrolleri sağladığı bildirildi. İlçede PKK'lı teröristler tarafından kullanılan ve Türk bayrağı indirilen okullara ise, teröristlerden temizlendikten sonra güvenlik güçleri tekrar Türk bayraklarını astı.

İndirilen Türk bayrağı 'Diriliş' marşıyla asıldı!
OYNAT 01:16
İndirilen Türk bayrağı 'Diriliş' marşıyla asıldı!
Mardin'in Derik ilçesinde 8 gün süren sokağa çıkma yasağı ve düzenlenen operasyonlardan sonra güvenlik güçlerinin ilçede kontrolü tamamen sağladığı bildirildi. İlçede PKK'lılar tarafından 'karargah' olarak kullanılan ve Türk bayrağı indirilen okullarda ise teröristlerden temizlendikten sonra güvenlik güçleri tarafından Türk bayrakları tekrar asıldı. Namık Kemal İlkokulu'nda indirilen Türk bayrağı 'Diriliş' dizisinin müziği eşliğinde yeniden göndere çekildi.


Mardin'in Derik ilçesinde 8 gün süren ve geçen perşembe günü kaldırılan sokağa çıkma yasağıyla birlikte düzenlenen operasyonlarla ilgili İl Emniyet Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına kamera görüntüleri dağıtıldı.

Görüntülerde hendek kazılan ve barikatlar kurulan ilçenin büyük bölümünde kontrolün tamamen sağlandığı, PKK'lıların yuvalanmaya çalıştığı bazı okulları teröristlerden temizleyen güvenlik güçlerinin, çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Namık Kemal İlkokulu'nda indirilen Türk bayrağını, TRT'de yayınlanan ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu anlatan "Diriliş" dizisinin müziği eşliğinde yeniden göndere çektiği, kırılan Atatürk büstlerinin yerine yenilerini koyduğu görülüyor.

Görüntülerde ayrıca, okulların çevresindeki patlayıcıları güvenlik güçleri etkisiz hale getirirken, sokağa çıkma yasağı sırasında operasyonların devam ettiği mahallelerde 112 Acil ekiplerinin 15 vakaya ulaştığı kaydedildi. Kamera görüntülerinde solunum yetmezliği çeken 70 yaşındaki bir kadının güvenlik güçlerinin kontrolünde evden çıkarılıp hastaneye götürülmesi de bulunuyor. Yaşlı kadının evinden çıkarılırken Kürtçe güvenlik güçlerine evinin kapısını sıkı sıkıya kapatmalarını istemesi ise dikkat çekiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.