GündemBu kurtlar yabanileştirilemedi

Bu kurtlar yabanileştirilemedi

Afyonkarahisar'da bir hayvansever tarafından yavru olarak bulunduktan sonra Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen iki kurt, yabanileşmeyince doğaya bırakılamadı.

Haber MerkeziAA

Afyonkarahisar'a bağlı İhsaniye ilçesinde yaşayan bir hayvansever, yaklaşık 1 yıl önce anneleri öldürülmüş iki kurt yavrusu buldu. Hayvanseverin bir süre besleyip baktıktan sonra haber vermesi üzerine Milli Parklar 5. Bölge Afyonkarahisar Şube Müdürlüğünden veteriner hekim Ali Gezer ve ekipler,kurt yavrularını alarak muayene edilmeleri, beslenmeleri ve yabanileştirilerek doğaya salınmaları amacıyla Burdur'daki merkeze getirdi. 

Merkezde tel örgülerle çevrili özel alanda tutulan kurtlar, etle beslendi. 

Merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, gazetecilere yaptığı açıklamada, iki yavrunun rahatsızlığını tedavi ettikten sonra yabanileştirmek için çalışma başlattıklarını anlattı. 

"Bizimle oynamaya başladılar"

Bu kurtlardan dişi olanının çok hızlı şekilde yabanileştiğini, erkek olanının da iki ay öncesine kadar yabanileşmeye başladığını belirten Sarıca, şöyle konuştu:

"Tam yabanileştiler doğaya bırakacağız' derken, 10 gün önce havaların ısınmasıyla, neden olduğunu bilmediğim şekilde insanlardan yiyecek beklemeye başladılar. Halbuki önlerinde sürekli yiyecek vardı. Yanlarına yaklaştığımızda bizimle oynamaya başladılar. Neredeyse köpek gibi bizimle oynar hale geldiler. Dişi kurt da yiyecek istemeye başladı. Bu halde doğaya salınmalarının doğru olacağı kanısında değilim. Biz ne kadar onları insanlardan uzak tutmaya çalışsak da, yabanileştirmek için uğraşsak da, yanlarına hiç yaklaşmasak da, küçükken evcilleştirilmiş olmaları artık önümüzdeki süreçte çok zor yabanileşeceklerini gösteriyor."

Sarıca, kurtları bahar aylarında doğaya salma gibi bir düşünceleri olduğunu ancak yaşanan gelişme üzerine bundan vazgeçtiklerini kaydetti. Sarıca, "Eğer tamamen doğal ortama uyum sağlarlarsa o zaman doğaya salacağız" diye konuştu.

Öztürk Sarıca, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şubesi yetkilileri ile görüştüğünü ve onların da bu konuda aynı fikirde olduğunu bildirdi. 

Medel'den şampiyonluk yorumu: Şu an en iyisi Galatasaray
Spor

Medel'den şampiyonluk yorumu: Şu an en iyisi Galatasaray

Beşiktaş'ın Şilili futbolcusu Gary Medel Süper Lig'deki şampiyonluk yarışıyla ilgili İtalyan basınına dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.
Ibrahimovic yeni adresini kendi üslubuyla açıkladı
Spor

Ibrahimovic yeni adresini kendi üslubuyla açıkladı

İsveçli golcü Ibrahimovic, MLS ekiplerinden Los Angeles Galaxy'e beklenen transferi öncesi şehrin gazetesi Los Angeles Times'a verdiği reklamda "Sevgili Los Angeles. Bir şey değil" ifadelerini kullandı.
Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor
Teknoloji

Yeni bir okyanus yolda: Afrika kıtası ikiye bölünüyor

Etiyopya'da oluşan dev yarığın ardından Kenya'da da oluşan dev yarık yerel halkın iyice korkmasına neden oldu. Konuya ilişkin inceleme yapan uzmanlar ise bu durumun devam edeceğini tahmin ediyor. Eğer uzmanların yaptığı bu tahmin doğru çıkarsa dünya haritasının yeniden çizilmesi gerekiyor.
Tursitleri alana götürmek için dünyaları gezdiren taksici konuştu
Gündem

Tursitleri alana götürmek için dünyaları gezdiren taksici konuştu

İstanbul'a gelen Suudi Arabistan'lı turisti yolu uzatarak Sabiha Gökçen Havalimanı'na götürdüğü belirtilen taksi şoförü mahkemeye çıktı. Taksici Enver C. savunmasında, "Yolda sürekli bağırarak konuştukları için dikkatim dağıldı, sapakları kaçırdım" dedi.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.