|

Emir komuta Terzi’deymiş

Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi davasında dinlenen tanıklardan Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir, cuntacı Semih Terzi'nin kendisine ‘Emir komuta bende. Emrediyorum evinize gidin’ dediğini anlattı.

Yeni Şafak
04:00 - 22/03/2017 Çarşamba
Güncelleme: 19:41 - 24/03/2017 Cuma
Yeni Şafak
Semih Terzi
Semih Terzi

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden darbecilerin yargılandığı davada tanıklar ifade verdi. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasında dinlenen ÖKK 1. Tugay 2. Grup Komutanı Albay Altan Bora, “15 Temmuz akşamı odamda otururken birden Fatih Şahin elinde cep telefonuyla koridora çıktı ve benimle göz göze gelmemeye çalışarak, general Semih Terzi'nin aradığını, alarm verdiğini, bana ulaşamadığı için kendisini aradığını bağırarak söyledi ve koşarak gitti. Nasıl ulaşamadığına şaşırdım. Terzi'yi aradım, alarm verdiğini doğruladı. Ağır silahlar konusunu aktarınca da, 'Tamam almasına gerek yok. Alsa iyi olurdu, ama gittiğimiz yerde alırız, verirler herhalde' dedi” ifadelerini kullandı.

AKSAKALLI “O HAİN” DEDİ


Alarm emri üzerine havaalanına gittiklerini belirten Bora, “Terzi bana 'Genelkurmayın bize ihtiyacı var. Siz burada kalın gelen uçaklarla diğer personeli Ankara'ya gönderin' dedi. Ben bir gariplik olduğunu hissettim. Ancak bizim birliğin bu kalkışmanın içinde olacağı hiç bir şekilde aklıma gelmedi” dedi. Yaşanan gariplikler üzerine Zekai Aksakallı'yı aradığını ve Terzi'nin Ankara'ya hareket ettiğini söylediğini kaydeden Bora, “Beni azarladı. 'Semih Terzi emir komuta içinde hareket etmiyor. O bir hain. Emir komuta bende' dedi” diye konuştu. Bora, bunun üzerine Yüzbaşı Volkan Yaman'ın telefonundan Binbaşı Fatih Şahin'e mesaj attığını, Semih Terzi'nin hain olduğunu ve fırsatını bulduğu anda etkisiz hale getirmesi mesajını yazdığını aktardı. Bora ayrıca, Terzi'nin Şahin'i bilinçli seçtiğini ve onun taburunu Ankara'ya götürdüğünü belirtti.

“EVİNİZE GİDİN” DEMİŞ


Tanık Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir ise Zekai Aksakallı'yı aradığını ve kendisine güvendiği askerlerle birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı'na giderek emir komutayı alması için talimat verdiğini aktardı. Saat 23.30 sıralarında Gölbaşı'na geçtiği sırada Semih Terzi'yi aradığını kaydeden Bozdemir, “Komutanım ne yapıyorsunuz?' diye sordu. 'Özel Kuvvetlere gidiyorum' dedim. O da 'Ortalık karışık, eşiniz de rahatsız evinize gidin' dedi. Ben de kızarak 'Semih Paşa ne diyorsunuz? Zekai Paşanın emri var, oraya gidiyorum' dedim. O da 'Emir komuta bende. Emrediyorum evinize gidin' dedi. İsyankar bir şekilde Zekai Paşa'yı aradım ve 'Öyle bir şey yok, güvendiğin adamlarla Özel Kuvvetler Komutanlığını alın' dedi. Semih Terzi'nin de hain olduğunu söyledi ve fırsat bulunduğu takdirde gözaltına almamızı istedi” diye konuştu.


#Ömer Halisdemir
#Semih Terzi
7 yıl önce