Hayat Jinekolojik kanserlere karşı önlemler

Jinekolojik kanserlere karşı önlemler

Kadınların kabusu jinekolojik kanserlere karşı düzenli testlerinizi yaptırarak ve doktor kontrolünden geçerek önlem alabilirsiniz. Genital kanserlere karşı erken tanı ve tedavi için senede bir Smear testi yaptırılmalı, HPV DNA per testi yaptırılmalı ve HPV aşılaması için hastalar bilgilendirerek erken yaşta bağışıklık sağlanmalıdır.

Haber Merkezi İhlas
Günümüzde HPV nedenli genital siğil, toplumda çok yaygın olarak görüldüğünden önlem olarak kız çocuklarının aşılanması önemli. 12-13 yaşlarında kız çocuklarına HPV aşılaması (bağışıklama) yapılarak hastalığın önüne geçilebilinir.
Günümüzde HPV nedenli genital siğil, toplumda çok yaygın olarak görüldüğünden önlem olarak kız çocuklarının aşılanması önemli. 12-13 yaşlarında kız çocuklarına HPV aşılaması (bağışıklama) yapılarak hastalığın önüne geçilebilinir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ergün, kadınlara genital kanserlere karşı erken tanı ve tedavi için üç temel öneride bulunarak, “Kadınlarımız, senede bir Smear testi yaptırmalı. HPV DNA per testi yaptırmalı. HPV aşılaması için hastalarımızı bilgilendirerek erken yaşta bağışıklık sağlamalıyız" dedi.
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yusuf Ergün, Türkiye’de en sık karşılaşılan jinekolojik kanserlerin rahim ağzı kanserleri (serviks), rahim kanseri ve yumurtalık kanserleri olduğunu belirtti.
Bunlardan rahim ağzı kanseri hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ergün, "Rahim ağzı kanserlerinin oluşmasında kronik tahriş, HPV virüsü yani genital siğil ve enfeksiyonlar gibi pek çok faktör rol oynamakla birlikte hastalığın seksüel yaşamın başlaması ile birlikte ortaya çıkması seksüel geçiş özelliğini de ön plana çıkarmaktadır. O nedenle cinsel olarak aktif her kadının her yıl Smear testi ile kanser taraması yaptırması önemlidir" dedi.
Kadınların senede bir kez Smear testi yaptırması gerektiğini kaydeden Op. Dr. Ergün, HPV DNA per testinin yapılması ve HPV aşılaması için hastaların bilgilendirilerek erken yaşta bağışıklık sağlanması gerektiğinin altını çizdi.
Rahim kanserinde obezite de risk faktörü

Rahim kanserinin kadınlarda meme, kolon ve akciğer kanserlerinden sonra en sık görülen dördüncü kanser olduğunu kaydeden Op. Dr. Ergün, "Kilo (obezite), geç menopoza girme, rahim duvarı kalınlaşmaları rahim kanserini kolaylaştıran faktörlerdendir" ifadesini kullandı.
Yumurtalık kanserlerinde durum daha ciddi

REKLAM

Op. Dr. Ergün, jinekolojik kanser nedenli ölümlerin en sık sebebinin ise yumurtalık kanserleri olduğunu vurgulayarak, “Kadınlarda en sık görülen beşinci kanserdir. Bir kadında yaşam boyu yumurtalık kanseri gelişme riski 1/70 oranındadır. Jinekolojik kanserden yaşamını yitiren her 100 kadından birinde sebep bu kanserlerdir. Burada en önemli risk faktörü ailede yumurtalık kanseri mevcudiyetidir. Ailesinde kanser ya da kız kardeşinde yumurtalık kanseri, meme kanseri olanların mutlaka kanser taramasından geçmesini öneriyoruz" şeklinde konuştu.
HPV aşılamasına kız çocuklarından başlanarak önlem alınmalı

Bu kanserlerde erken tanı ve tedavi ile ilgili olarak ise Op. Dr. Ergün, “Kanser öncüsü lezyonları tedavi edebilmek için kadınlarda Smear testi büyük önem taşıyor. Burada rahim ağzından fırça ile sürüntü alınarak patolojik inceleme sonucu hücre değişiklikleri saptanıyor. Testte hücre anormallikleri saptanan hastalar, rahim ağzını 20 kat büyük gösteren kolposkopi cihazıyla değerlendiriliyor ve şüpheli alanlardan biopsi ile patolojik değerlendirme yapılabiliyor. Genital kanser oluşumunda etkili olabilen virüslerin (HPV virüsü) tespiti için HPV DNA per yöntemi ile vajinadan akıntı örneği alarak tetkik yapma olanağına sahip olmaktayız. HPV maruziyeti sonucu oluşmuş genital siğiller (kondilom) yakılma, dondurma işlemleri ya da ilaç tedavileri ile iyileştirilebiliyor. Günümüzde HPV nedenli genital siğil, toplumda çok yaygın olarak görüldüğünden önlem olarak kız çocuklarının aşılanması önemli. 12-13 yaşlarında kız çocuklarına HPV aşılaması (bağışıklama) yapılarak hastalığın önüne geçilmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

REKLAM

40 yaşından sonra yaptırılması gereken testler
HAYAT
40 yaşından sonra yaptırılması gereken testler

Yanlış ızgara kanser yapıyor
HAYAT
Yanlış ızgara kanser yapıyor

Diş çürükleri kansere neden olabiliyor
HAYAT
Diş çürükleri kansere neden olabiliyor

Hepatit virüsü 2015'te 1,34 milyon can aldı
HAYAT
Hepatit virüsü 2015'te 1,34 milyon can aldı

Hepatitler, karaciğer sirozu ve kanserinin sorumlusu
HAYAT
Hepatitler, karaciğer sirozu ve kanserinin sorumlusu

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.