Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Koronavirüs Yoğun bakımda yatak kalmadı

Yoğun bakımda yatak kalmadı

Koronavirüste vakaların artmasıyla yoğun bakımlarda doluluk zirve yaptı. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi’ndeki 5 Kovid-19 yoğun bakım ünitesinde yatakların tamamı doldu. Hiç bu kadar zorlanmadıklarını söyleyen Dr. Erkan Dayanır, “Vakaların arttığını söylemek doğru olmayabilir, vakalar patlamış durumda” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Yoğun bakımda yatak kalmadı​
Fotoğraf: Arşiv

Koronavirüs vaka sayılarının tüm illerde yükselmesiyle birlikte hastanelerdeki yoğunluk da arttı. Özellikle yoğun bakımlardaki doluluğun artması dikkat çekti. Hastanelere başvuran ve yatan hasta sayısının yükselmesiyle birlikte sağlık kuruluşlarında ek tedbirler alındı. Başkentte salgınla mücadele eden Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan 5 Kovid-19 Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatakların tamamına yakını dolmuş durumda. 5 yoğun bakım ünitesinden ‘K4 Yoğun Bakım Ünitesi’nde ise tek boş yatak dahi kalmadı.

‘Pozitif’e yurtta karantina: Aile içi bulaşı böyle önleyebiliriz
KORONAVİRÜS
‘Pozitif’e yurtta karantina: Aile içi bulaşı böyle önleyebiliriz

VAKALAR ARTMADI PATLADI!

  • Kovid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Erkan Dayanır, hastanede bulunan ‘K4 Yoğun Bakım Ünitesi’ndeki tüm yatakların dolu olduğunu söyledi. Dayanır, vakaların hızlı bir şekilde artış gösterdiğini belirterek şunları anlattı: “Vakaların arttığını söylemek doğru olmayabilir, vakalar patlamış durumda. Yoğun bakımlarımız tam kapasitede çalışıyor. Şu anda yoğun bakımda boş bir tane dahi yatağım yok. 1 ay öncesine kadar ortalık biraz daha sakindi. Fakat şu anda tüm yataklar dolu.”

Ardahan'da bir köy karantinaya alındı: Giriş ve çıkışlar kapatıldı
KORONAVİRÜS
Ardahan'da bir köy karantinaya alındı: Giriş ve çıkışlar kapatıldı

HİÇ BU KADAR ZORLANMAMIŞTIK

Bizde insanlara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir ay önce yaklaşık üçte iki kapasite ile devam ediyorduk. Hiçbir zaman tam bir rahatlama olmadı; ama bu kadar da zorlandığımızı hatırlamıyorum. Elimizden geleni yapıyoruz. Toplumumuz devletimizin aldığı tedbirlere uyarsa biz rahatlayacağımızı düşünüyoruz. Çünkü daha önce bu oldu. Daha önce biz toplum olarak bir miktar bile olsa bunu başarabildik. İnşallah kısıtlamalara uyar bu hastalıktan da bir an önce kurtuluruz.”

İstanbul'da sıkı denetim: Hafta sonu 18 bin 805 polis, 2 bin 357 jandarma görev alacak
KORONAVİRÜS
İstanbul'da sıkı denetim: Hafta sonu 18 bin 805 polis, 2 bin 357 jandarma görev alacak

Hasta yaşı 30’lara indi

  • Akdeniz Üniversites Hastanesi, vakalardaki artış nedeniyle B planını devreye soktu. Yoğun bakımların yüzde 95’i doldu. Bunun üzerine geçen sene uygulanan ‘A’ planında iki ayrı yoğun bakım Kovid hastaları için ayrılırken, doluluk nedeniyle ‘B’ planı devreye alınarak, yeni bir yoğun bakım alanı oluşturuldu.

Türkiye'nin 16 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısı hızla yükseliyor
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 16 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı: Vaka sayısı hızla yükseliyor

KIRMIZI ALANDA ZORLU MÜCADELE

Kovid Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Melike Cengiz, yoğun bakıma yatan hasta tipinde değişiklik olduğunu belirterek geçen sene daha çok yaşlıların yoğun bakımda olduğunu hatırlattı. Cengiz, “Şu an daha genç hasta grubundan yoğun bakıma aldığımız hastalar oluyor 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarda hastamız var” diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.