Ramazan Orucun faydaları Aç kalmanın sağlığa bilimsel katkıları
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2020 - İSTANBUL

Orucun faydaları: Aç kalmanın sağlığa bilimsel katkıları

İnsanlar gün geçtikçe sağlık açısından kendilerine verdikleri önemi giderek artırıyor. Buna sebep olarak artan yaşam kalitesini ve refah düzeyini göstermek mümkün. Türlü detoks kamplarının ve sağlık diyetlerinin giderek popüler hale gelmesinden sonra bilim insanları bizim oruç, onların ise 'aralıklı açlık' ismini verdiği yeni bir beslenme alışkanlığının faydalarından söz ediyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetleri pide, hurma, zeytin ve su
Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetleri pide, hurma, zeytin ve su

Son senelerde modern tıbbın üzerinde en çok araştırma yapılan mevzularından biri de onların tabiri ile “intermittent fasting”. Bu tabiri Türkçeye “aralıklı oruç” diye tercüme edenler olsa da ben “aralıklı açlık” denmesini daha doğru buluyorum. Çünkü oruç, sadece belirli bir süre aç ve susuz kalmak değildir; Allah’ın sağlıklı olan kullarından yerine getirmelerini farz kıldığı bir ibadettir.

İsterseniz oruç ile bilim insanlarının 'Aralıklı Açlık' diye tabir ettiği diyet modelini kapsamlı bir şekilde hazırlayan GZT'nin haberine bir göz atalım.

Biz Müslümanlar elbette zayıflamak veya daha sağlıklı olmak için değil, Allah'ın emri olduğu için onun rızası için oruç tutuyoruz, ama şimdi bilim dünyasının da araştırmalarla ortaya koyduğu gibi oruç tutmanın diyabetten, kanser ve kalp krizine kadar birçok hastalığı önlediği anlaşıldı.

Batıda 'intermittent fasting' İslam'da oruç

Açlığın insan sağlığına faydaları: Açlığın etkileri, yemekten 10-12 saat sonra enerji sağlamak için kandaki mevcut glikozun tümü kullanıldıktan, karaciğer ile kas hücrelerinde depo edilen glikojen glikoza çevrildikten sonra başlıyor.

Açlık devam ediyorsa bu sefer tedrici olarak vücutta depolanmış yağlar parçalanmaya başlar; karaciğer yağ asitlerinin parçalanmaları sonucu yan ürün olarak ortaya çıkan ‘keton cisimcikleri’ adı verilen küçük moleküller üretir. Bunlar beyin tarafından yakıt olarak kullanılabilir.

Batı tıbbının “intermittent fasting” adıyla tanımladığı “aralıklı açlığın”sağlığımıza olan müspet tesirlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • 1. Ensülin ve leptin duyarlılığını artırıyor.Obezite ve diyabetten damar sertliği ve kansere kadar nerdeyse tüm kronik hastalıkların altında yatan esas mekanizma ensülin direncidir.
 • 2. Açlık hormonu olarak bilinen grelin seviyeleri azalıyor. Bu sayede yeme isteği azalıyor.
 • 3. Büyüme hormonu salgısı (HGH) artıyor. Sağlıklı ve dinç olmada, yaşlanmanın geciktirilmesinde bu hormonun ne kadar önemli olduğu biliniyor.
 • 4. Oksidatif stres azalıyor. Hücrelerdeki oksijen radikallerinin birikiminin azalması protein, lipit ve nükleik asitlerin oksidasyondan zarar görmesini önlüyor.
 • 5. Enflamasyon hafifliyor ve serbest oksijen radikallerinin hasarı azalıyor.
 • 6. Yağ yakımı artıyor.

Intermittent fasting (Aralıklı açlık) nedir?

Uzun yıllar akşam yemeğinin günlük besin tüketim normalinden çıkarılması gerektiğini savunan Dr. Ayşegül Çoruhlu, bu iddiasının artık bilimsel bir karşılık bulduğunu dile getiriyor. Çoruhlu açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

“Akşam 17.00 sonrası yenmemeli! Akşam yemeği diye bir şey olmamalı” diyorum. Şimdi bu Nobeller vesaireyle gelinen nokta:

 • 1. Uzun açlığın şahane bir şey olduğu.
 • 2. Bunun geceden sabaha yapılırsa daha da şahane olacağı belirtiliyor.

Yani 17.00’den sabaha dek aç kalınan zaman, en ideal aralıklı açlık zamanı. Aralıklı Açlık Diyeti deniyor. Amaç, sirkadiyen iç saat düzeni+açlık+uyku üçlüsünü birleştirmek. Akşam yiyip kahvaltıyı atlayarak da bunu yaptığını düşünenler var, ben hatalı buluyorum. Asıl menfaat gece açlığında.

Osmanlı'da Ramazan sofrası
RAMAZAN
Osmanlı'da Ramazan sofrası
Abone Ol Google News
Meteoroloji son tahminlerini açıkladı: Ankara ve bazı illere sağanak uyarısı
Gündem

Meteoroloji son tahminlerini açıkladı: Ankara ve bazı illere sağanak uyarısı

Meteoroloji son hava durumunu tahminlerini açıkladı. Yapılan son hava durumu değerlendirmelerine göre, İç ve Güney Ege, Göller yöresi, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Çanakkale’nin iç, Balıkesir’in kuzey kesimleri, Bursa, Eskişehir’in güney kesimleri, Adana, Ankara, Eskişehir ve Kastamonu çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İçişleri Bakanı Soylu'dan çok dikkat çeken AYM Başkanı açıklaması: Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini FETÖ'den ihraç ettim
Gündem

İçişleri Bakanı Soylu'dan çok dikkat çeken AYM Başkanı açıklaması: Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini FETÖ'den ihraç ettim

AYM'nin "Şehirler arası yollarda gösteri ve yürüyüş yapılamaz" hükmünü iptal etmesinin ardından

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan arasında çok çarpıcı bir polemik yaşanmıştı. Bakan Soylu, katıldığı bir programda Arslan'a cevap verdi. Bakan Soylu, AYM Başkanı Arslan'ın bir dönem Polis Akademisi Başkanı olarak görev yaptığını belirterek, "Aldığı komiser yardımcılarının yüzde 41'ini ben FETÖ'den ihraç ettim" ifadelerini kullandı.

Ebru Gündeş'in babası Remzi Gündeş hayatını kaybetti
Hayat

Ebru Gündeş'in babası Remzi Gündeş hayatını kaybetti

Şarkıcı Ebru Gündeş’in babası Remzi Gündeş hayatını kaybetti. 4 yaşındayken terk ettiği için arasının açık olduğu babasını kaybeden sanatçı, acı haberi sakladı. Gündeş, babasını iki kuzeniyle sessiz sedasız toprağa verdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.