Ramazan Rahmet ve bereket ayı ramazanın son iftarı
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2020 - İSTANBUL

Rahmet ve bereket ayı ramazanın son iftarı

Bu yıl yeni tip koronavirüsün gölgesinde hüzünle ihya edilen on bir ayın sultanı, sağlık ve şükür ayı ramazanın ardından yarın, Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sabri Akpolat, "Ramazanın önemli ibadetlerinden biri de fıtır sadakasıdır. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir" dedi.

Haber Merkezi AA
ARŞİV
ARŞİV

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sabri Akpolat, "Allah'ın rahmetinin sağanaklar halinde yağdığı bir ayın sona ermesi bizleri üzdü. Gelecek ramazan ayına kavuşup kavuşamayacağımız belli değil. Dileğimiz, bu aya tekrar kavuşmak." dedi.

  • Bu yıl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hüzünlü bir şekilde ihya edilen on bir ayın sultanı, rahmet ve bereket ayı ramazan, bugün yapılacak iftar ile sona erecek.

Ülke genelinde camilere ilişkin alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında Müslümanlar, teravih namazı, mukabele ve itikaf gibi ibadetlerini evlerinde ifa etti.

Ayrıca dünyayı saran koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin ortadan kaldırılması için ramazan boyunca muhtaç insanlara yardımlar ulaştırıldı.

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27'nci gecesine denk gelen 19 Mayıs'ta idrak edildi.

Ramazanın ardından yarın Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı'na girilecek.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Akpolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koronavirüsün ramazanda insanlara, Allah'ın gücü karşısında ne kadar aciz ve ona ne kadar muhtaç olunduğunu öğrettiğini belirtti.

Bu süreçte iç dünyasına yönelenlerin, unuttuğu birçok değeri hatırlama fırsatı bulduğunu dile getiren Akpolat, şunları söyledi:

  • "Koronavirüs, mutlu olmanın bireysel değil herkesin mutluluğuyla birlikte olabildiğini, hayat karmaşasında ailemizle vakit geçirmeyi ne kadar ihmal ettiğimizi, dünyanın kontrolünün bize ait olmadığını ve dünyamızın gerçek sahibine, aldığımız her nefese ve Allah'ın bütün nimetlerine şükretmemiz gerektiğini, yapayalnız kalacağımız kabir hayatına hazırlanmanın gerektiğini, aslında bize kalanın 'ikram ettiklerimiz' olduğunu öğretti."

"Fitrenin bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir"

Akpolat, ramazanın önemli ibadetlerinden birinin de "fitre" diye bilinen fıtır sadakası olduğuna işaret ederek, bu ibadetin, oruç tutan Müslümanın oruçluya yakışmayan davranışlarla zedelenen ibadetinin eksikliklerini tamamladığını, aynı zamanda yoksulların bayram sevincine katılmalarını sağladığını ifade etti.

Oruç tutmayan veya tutamayan dinen zengin Müslümanların da fıtır sadakası vermelerinin vacip olduğunu belirten Akpolat, şu bilgileri verdi:

  • "Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yılki fitre bedeli 27 Türk Lirası olarak belirlenmişti. Ramazanın önemli ibadetlerinden biri de fıtır sadakasıdır. Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir. Kişi, dinen zengin sayılanlara, usulüne (anne, baba, dedeler ve nineler), füruuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez."
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.