DİĞER

Büyümeye devam edeceğiz

Bu yıl 29.'su gerçekleştirilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nı yerinde takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, organizasyonun çok güzel geçtiğini belirterek, "Türkiye büyümeye, spor aktivitelerini geliştirmeye devam edecek” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 29. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Güzel bir günde çok güzel bir organizasyon yaşadıklarını söyleyen Bak, “İki kıta arasındaki tek yüzme yarışı bu. Geçen yıl da ödül almış bir yarış. Burası bir meydan okuma yeri. İnsanlar anılarında, ‘Ben boğazı karşıdan karşıya geçtim, Asya’dan Avrupa’ya yüzdüm’ diyor. Dolayısıyla bir meydan okuma var. Güzel bir yarış oldu. TMOK bunu 29. kez organize ediyor. Bu yıl da sponsorlarımız var. Samsung 5 yıldır sponsorluk yapıyor. Hava güzel, seyirciler de güzel bir ortam oluşturdu. 2 bin 200 sporcunun başvurduğu bir yarış. Bitişi de izledik. İnsanlar sudan çıktıkları zaman yüzleri güler şekilde çıkıyor. Yani meydan okumayı gerçekleştirmiş olarak çıkıyor. Boğaz bir inci. İstanbul dünyanın incisi. Türkiye bizim göz bebeğimiz. Ülkemizde terör olduğunu söyleyenler var ama bakın hayatımız gayet normal şekilde devam ediyor. Türkiye güvenli bir ülke. Türkiye, turizmde, kültürde güvenli bir nokta. Bu ülke büyümeye, spor aktivitelerini geliştirmeye devam edecek. Organizasyonda emeği geçen TMOK’a, Samsung’a ve katılımcılara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK YATIRIMLAR YAPILDI

Türkiye’nin bundan sonra büyük organizasyonlar için hazır olduğunu ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “Sayın Cumhurbaşkanımız’ın önderliğinde Türkiye, sporda büyük yatırımlar yaptı. Kendisi sporun içinden gelen bir politikacı, sporu çok iyi biliyor ve sporun kitlelere ulaştığını da çok iyi biliyor. Yapılan altyapı yatırımları başta olmak üzere, tesisler olmak üzere büyük aşamalar kaydedildi. Tesisiniz olmazsa size organizasyon verilmesi mümkün değil. Dolayısıyla Türkiye büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Boğaz'daki yarışlar nefes kesti

Asya’dan Avrupa’ya 6.5 kilometrelik parkuruyla dünyanın en önemli yüzme yarışlarından olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, İstanbul Boğazı’nda gerçekleşti. Anadolu Yakası’nda Kanlıca İskelesi’nden başlayan ve Avrupa Yakası’nda Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan 6.5 kilometrelik parkurun şampiyonları Rusya’dan çıktı. Bin 100 yabancı ve bin 100 Türk yüzücünün katılımıyla 2 bin 200 yüzücü, Kanlıca’dan kendilerini boğaza bıraktı. Yarışlarda 11 ayrı kategoride derecelendirmeler yapıldı.

GÜVENLİK HAT SAFHADAYDI

Yüzücülerin yarış sırasında herhangi bir problem yaşamaması için deniz altında ve deniz üstünde dalgıçlar, yarış boyunca yüzücülere eşlik ederken, AFAD, DAK ve Sahil Güvenlik de, tekne ve helikopterlerle yarışı takip etti. Erkeklerde Rusya’dan Evgeny Eliseev, 50 dakika 58 saniyelik süresiyle birinci olurken, kadınlarda da yine Rusya’dan Kristina Kochetkova 54 dakika 57 saniyelik derecesiyle 1.’lik podyumuna çıktı. Erkeklerde Türk yüzücüler Doğukan Ulaç ikinci, Erge Can Geçmiş 3. olurken, kadınlarda ise geçen yılın şampiyonu Nilay Erkal 2., Buse Topçu da 3. oldu. Yarışlarda ilk 3’e giren sporculara madalya ve ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ve Samsung Türkiye Başkanı DaeHyun Kim verdi. Yarışta genel klasmanda dereceye giren erkek ve kadın sporcular ile dereceleri şöyle:

ERKEKLER:

1-Evgeny Eliseev (Rusya) 50.58

2-Doğukan Ulaç (Türkiye) 52.21

3-Erge Can Gezmiş (Türkiye) 52.23

KADINLAR:

1-Kristina Kochetkova (Rusya) 54.57

2-Nilay Erkal (Türkiye) 55.01

3-Buse Topçu (Türkiye) 55.08

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.