Teknoloji Android Q Google Pixel telefonlar için yayınlandı

Android Q Google Pixel telefonlar için yayınlandı

Google’ın mobil cihazlar için bu sene yayınlayacağı Android Q’nun ilk beta sürümü bugün duyuruldu. Pixel cihazlar için yayınlanacak olan Android Q, büyük bir güncelleme olacak. Android Q ile üst düzey güvenlik, daha güçlü bağlantı ayarları ve katlanabilir cihazlar için yeni özellikler gelecek.

Haber Merkezi Diğer
Android Q yüklü bir akıllı telefon.
Android Q yüklü bir akıllı telefon.

Android Q için ilk beta sürümü Google Pixel cihazlar için bugün itibariyle yayınlandı. Android’in bu sene yayınlayacağı en büyük güncelleme paketi olan Android Q, birçok yeni özellik barındıracak.

Konum ayarları üzerinde daha fazla kontrol sunan güncelleme, iOS'ta olduğu gibi bir uygulamanın konuma sürekli mi, yoksa sadece kullanırken mi erişebileceğini seçmenize izin verecek. Katlanabilen cihazları doğal olarak destekleyen güncelleme, paylaşım ekranını daha hızlı bir hale getirirken, yeni bir işlev olan Sharing Shortcuts'u sunacak.

Android Q Beta programı güncelleme ekranı.

Bu işlev, içerik paylaşmanız için bir uygulamaya direkt olarak ulaşmanızı sağlayacak. Uygulamalar artık sistem ayarlarını uygulama içerisinden değiştirmeye izin verecekler. Yeni Wi-Fi performans modu ise yüksek performans - düşük gecikme modunu etkinleştirmenize izin verecek. Geliştiriciler yeni kamera API'ları sayesinde dinamik derinliğe göz atabilecek.

Android Q'yu bu sene üçüncü çeyrekte yayınlamayı planlayan Google, altı beta sürümünün sözünü veriyor. Beşinci ve altıncı betaların üçüncü çeyrekte yayın adayı olarak yayınlanacağı, bu sürümleri final sürümün takip edeceği belirtiliyor. Google'ın şu anki planları, Android Q'nun önceki yayınlanma tarihlerinden daha geç geleceğini söylüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.