TeknolojiArtık hayatımızın her yerindeler

Artık hayatımızın her yerindeler

Yazılım ve bilgisayar teknolojisinin insanlara sunduğu yapay zeka teknolojisi, hayatın her alanına hızlı bir şekilde yerleşmeye devam ediyor. Günümüzde robotlar sayesinde artık fiziki bir vücuda da kavuşan yapay zeka teknolojisi, herkesin evinde günlük işleri insanların yerine otomatik olarak yapar hale gelecek.

Haber MerkeziYeni Şafak
Gündelik hayatımızda yaptığımız işleri otomatik olarak bizim yerimize yapan yapay zeka teknolojisi, yakın zaman içinde fiziki bir bedene bürünerek insanların yanı başında yerini almaya hazırlanıyor.
Gündelik hayatımızda yaptığımız işleri otomatik olarak bizim yerimize yapan yapay zeka teknolojisi, yakın zaman içinde fiziki bir bedene bürünerek insanların yanı başında yerini almaya hazırlanıyor.

Gelişen bilgisayar ve yazılım teknoloji, bazı kavramların ve otomasyon sistemlerinin hayatımıza girmesine neden oldu. İnsanların uygulamakta güçlük çektiği yerlerde kullanılmak üzere geliştirilen bu teknoloji başlangıç olarak üretim teknolojisinde sürenin minimum seviyelere kadar indirgenmesi için kullanıldı.

Söz konusu teknoloji, hızın yanı sıra aynı standartlarda ve kalitede üretimide beraberinde getirdi ve otomansyon seri üretim doğmasına neden oldu. Mobil cihazların ve otonom teknolojilerinin de gelişmesi, teknolojik ürünlerin cebimizde veya yanımızda taşınabilecek boyutlara ulaşması ve bu cihazlara olan ihtiyaç yelpazemizin gelişmesi ile yazılım dünyası maharetlerini bu cihazlar üzerinde de kendini göstermeye başladı.

Tam olarak Apple’ın Siri’si ile birlikte tanıştığımız bu uygulama, yavaş yavaş diğer sistemlere de sıçramaya başladı. Kullanıcılarının komutlarına tepki veren teknoloji uzaktan yönetilmeye programlanmaya yani işin kısacası günlük sıradan işlemlerimizi bizim yerimize yapmaya başladı. Bununla da kalmayıp günlük tepkilerimizi ve yaşantılarımızı inceleyip bize uygun planlamalar da dahi bulunmaya başladı.

Bilim kurgu filmlerine hayal ettiğimiz kendi kendine giden ve sürücüsü ile konuşan otomobiller, komutlarla kolayca yönetilen evler gibi birçok imkanı kullanıcılarına tanımlayan bu teknoloji hayatımızın her alanına müdahil olmaya başladı.

Bilim insanlarının geliştirdiği robot teknolojisi ile de entegre hale getirilmek için geliştirilen teknoloji, günümüzde yavaş yavaş fiziki vücuda kavuşmaya da başladı. Hayatımızın nerede ise her noktanı kontrol eder hale gelmeye başlayan yapay zeka teknoloji yakın zamanda her evde vücut giymiş bir şekilde kullanıma sunulacak. Bir zamanların bilim kurgu filmlerinde hayal olan teknoloji çok yakında kullanıma sunulacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.