TeknolojiBilgisayarlarda işlemci kullanımına son

Bilgisayarlarda işlemci kullanımına son

Dünyanın en iyi ekran kartlarından birini üreten Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, işlemcilerin yerini ekran kartlarının GPU’sunun alacağı bir proje hazırlığında olduğunu belirtti. Söz konusu proje için dünyanın önde gelen teknoloji devleri ile anlaşma yapan Nvidia, projesini gerçekleştirirse bilgisayarlarda artık işlemci kullanmaya gerek kalmayacak.

Haber MerkeziYeni Şafak
Ekran kartı devi Nvidia'nın CEO'su  Jensen Huang, işlemcilerin ekran kartlarının alacağını açıkladı.
Ekran kartı devi Nvidia'nın CEO'su Jensen Huang, işlemcilerin ekran kartlarının alacağını açıkladı.

Dünyanın en iyi ekran kartlarından birini üreten Nvidia, performans ürünleri ile piyasayı her geçen yıl alt üst etmeyi başarıyor. Bilgisayar pazarının en büyük PC üreticilerine ekran kartı tedarik eden firmanın CEO’su Jensen Huang ortaya attığı yeni bir iddia ile işlemci sektörünün biteceğini açıkladı ve ortalık karıştı.

Bildiğiniz üzere bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan işlemcilerin, Moore yasası gereği eski vaat ettiklerini veremediğini ifade eden CEO, yıllar önce bu yasa ile işlemcilerin tarihe karıştığını açıkladı.

Ekran kartının GPU’larının CPU’lara göre her seride daha güçlü performans sağladığını açıklayan Huang, CPU’ların yapacakları işlemi GPU’ların daha iyi yapabileceğini açıkladı. Bu sisteme geçiş yapıldığında işlemcilere nazaran daha güçlü performans yakalayabileceğini açıklayan CEO, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

  • “Her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetleri aynı kalır, hatta düşme eğilimi gösterir. Moore yasası çoktan tarihe karıştı. Artık işlemcilerin bu yasanın bahsettiği matematiksel oranları yakalayamıyor. ”

Nvidia GPU‘larını sunucularının ana işlemcisi olarak kullanılması için Alibaba, Baidu, Tencent, JD.com ve iFLYTEK gibi dünya devleri ile anlaşma yaptıklarını belirten Jensen Huang, İşlemcilerin görevini üretilen ekran kartlarının daha güçlü bir şekilde yeni getirebileceğini belirtti.

Şayet yapılan anlaşma sonucu proje gerçekleşirse dünyanın önde gelen işlemci üreticilerine ağır bir darbe vurulmuş olacak. İşlemcinin kullanılmadığı bir bilgisayarda ise işlemci maliyetlerinden kullanıcı tasarruf etmiş olacak.

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı
Gündem

Teröristlerin tünelleri nasıl kazdıkları ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü sağladığı Afrin'de, teröristlerin iş makineleriyle tepelerin içine açtığı tüneller ortaya çıkarıldı. Tünellerde, Afrin'den kaçan teröristlerin kazıda kullandığı gelişmiş teknolojiye sahip özel iş makineleri bulundu.
4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!
Dünya

4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!

Avustralyalı makine mühendisi Peter McMahon, 8 Mart 2014'te kaybolan Malezya Havayolları'nın uçağını bulduğunu ileri sürdü. Konuyla alakalı dört Amerikalı uzmanın da Avustralya'ya geldiğini belirten McMahon, uçağın kokpitinde kurşun izleri bulunduğunu ve enkazın bu nedenle dünyanın gözlerinden uzak tutulduğunu da söyledi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.