Teknoloji Bill Gatesten iPhonelar için arka kapı yorumu

Bill Gates'ten iPhone'lar için arka kapı yorumu

Microsoft, 90’lı yıllarda bilgi paylaşımı nedeniyle ABD hükümetiyle davalık olmuştu. Şimdi benzer bir baskı da Apple firmasının üzerinde bulunuyor. Yetkililer, bilinçli bir arka kapı bırakılarak özel bilgilere erişim için firmaya baskı yapıyor.

Diğer
Bill Gates
Bill Gates

Bilinçli olarak işletim sistemine bırakılacak bir arka kapı sayesinde hükümet yetkilileri iPhone kullanıcılarının özel bilgilerine erişebilir. ABD hükümeti tarafından böyle bir talep daha öncesinde teknoloji devi Microsoft’a yapılmıştı. Hatta açılan dava da terörist aktivitelerin tespit edilebilmesi için Bill Gates’ten Windows yazılımına bir arka kapı bırakması isteniyordu. Yetkililer davayı Microsoft’un kaybetmesiyle, Windows kullanıcılarının bilgisayarlarına erişim şansı bulabildi.

ABD tarafından Apple firmasına da bu baskılar yapılmaya başlandı. Üretilen iPhone’larda bilinçli bir güvenlik açığı bırakmak istemeyen Tim Cook karara karşı çıktı. Ayrıca Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg ve teknoloji dünyasından önemli isimlerinde desteğini aldı. Ancak birçoğunun aksine Bill Gates, hükümet yetkilileri tarafından talep edilen arka kapının gerekli olduğunu düşünüyor.

  • Güvenlik uzmanları tarafından cihazlarda bir arka kapı bırakmanın bilgisayar korsanlarına davetiye çıkaracağı söyleniyor.

Bill Gates’in yaptığı uyarılar, Apple ve diğer firmaların sonra erişebilecekleri bir arka kapı bırakmasının firmanın yararına olacağı yönünde. Çünkü ilerde yetkili makamlar tarafından zorlanırlarsa bu arka kapı acil olarak kullanılabilir. ABD yetkilileri de teknoloji şirketlerinin ülke çıkarları için taviz vermesinin yanlış olmadığını savunuyor.

Gökhan Kırdar yoğun bakımda
Hayat

Gökhan Kırdar yoğun bakımda

Şarkıcı Gökhan Kırdar apar topar hastaneye kaldırıldı. Pazar günü aniden ağzından kan gelen sanatçının yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi.
THY'den gençlere 50 bin lira maaşlı iş çağrısı
Ekonomi

THY'den gençlere 50 bin lira maaşlı iş çağrısı

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, İngilizce bilen ve üniversite mezunu olan gençleri pilot olmaya davet etti. Ekşi, “İlk girişinizde 12 bin lira maaşla başlıyorsunuz, 50 bin lira maaşa kadar çıkan bir ücretiniz var. Dünyanın istediğiniz ülkesinde çalışma imkanınız oluyor. O yüzden meslek yüksekokulu, dört yıllık bir okul bitirmiş arkadaşlarımızın şayet İngilizceleri iyiyse bizim pilot yetiştirme ilanlarımızı takip etmelerini ve oraya müracaat etmelerini istiyoruz” dedi.
Ibrahimovic'ten skandal hareket: Rakibine tokat attı
Spor

Ibrahimovic'ten skandal hareket: Rakibine tokat attı

Kariyerine Amerika'da devam eden yıldız futbolcu Zlatan Ibrahimovic skandal bir harekete imza attı. Maç içerisinde rakibine tokat atan İsveçli futbolcu, Video Hakem Sistemi'nden kaçamadı.

'Amerikalılar seni niye arasın?'
Gündem

'Amerikalılar seni niye arasın?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muharrem İnce'nin FETÖ ile ilgili 'Amerikalı beni aradı' iddiasına ilk kez yanıt verdi. Erdoğan, "Amerikalılar Sayın İnce’yi niye arasınlar? İade konusunun muhatabı ya da yetkilisi olmayan birini ne diye arasınlar? Hukuk denen bir şey var.Yaptıkları iş, ya tutarsa, ya vatandaş inanırsa mantığıyla, yalan söylemekten ibaret" dedi.
Emirates NBD Denizbank'ı satın aldı
Ekonomi

Emirates NBD Denizbank'ı satın aldı

Denizbank, Dubai'nin en büyük bankası Emirates NBD tarafından 14.6 milyar TL (3.2 milyar dolar) karşılığında Sberbank PJSC'den satın alındı. Yapılan açıklamaya göre Emirates NBD ve Sberbank, nihai Denizbank anlaşmasını imzaladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.