TeknolojiBill Gatesten iPhonelar için arka kapı yorumu

Bill Gates'ten iPhone'lar için arka kapı yorumu

Microsoft, 90’lı yıllarda bilgi paylaşımı nedeniyle ABD hükümetiyle davalık olmuştu. Şimdi benzer bir baskı da Apple firmasının üzerinde bulunuyor. Yetkililer, bilinçli bir arka kapı bırakılarak özel bilgilere erişim için firmaya baskı yapıyor.

Haber MerkeziDiğer
Bill Gates
Bill Gates

Bilinçli olarak işletim sistemine bırakılacak bir arka kapı sayesinde hükümet yetkilileri iPhone kullanıcılarının özel bilgilerine erişebilir. ABD hükümeti tarafından böyle bir talep daha öncesinde teknoloji devi Microsoft’a yapılmıştı. Hatta açılan dava da terörist aktivitelerin tespit edilebilmesi için Bill Gates’ten Windows yazılımına bir arka kapı bırakması isteniyordu. Yetkililer davayı Microsoft’un kaybetmesiyle, Windows kullanıcılarının bilgisayarlarına erişim şansı bulabildi.

ABD tarafından Apple firmasına da bu baskılar yapılmaya başlandı. Üretilen iPhone’larda bilinçli bir güvenlik açığı bırakmak istemeyen Tim Cook karara karşı çıktı. Ayrıca Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg ve teknoloji dünyasından önemli isimlerinde desteğini aldı. Ancak birçoğunun aksine Bill Gates, hükümet yetkilileri tarafından talep edilen arka kapının gerekli olduğunu düşünüyor.

REKLAM
  • Güvenlik uzmanları tarafından cihazlarda bir arka kapı bırakmanın bilgisayar korsanlarına davetiye çıkaracağı söyleniyor.

Bill Gates’in yaptığı uyarılar, Apple ve diğer firmaların sonra erişebilecekleri bir arka kapı bırakmasının firmanın yararına olacağı yönünde. Çünkü ilerde yetkili makamlar tarafından zorlanırlarsa bu arka kapı acil olarak kullanılabilir. ABD yetkilileri de teknoloji şirketlerinin ülke çıkarları için taviz vermesinin yanlış olmadığını savunuyor.

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması
Gündem

Erdoğan'dan cinsel istismar yasası açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuk istismarında caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyide için kanunlarda ve uygulamalardaki boşlukların giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.
Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor
Spor

Galatasaray'ın paylaşımı PFDK'lık oluyor

Galatasaray Kulübü'nün resmi twitter hesabından Kasımpaşa maçı sonrası yapılan paylaşım nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edileceği ifade edildi.
Rize şehir merkezi taşınıyor
Ekonomi

Rize şehir merkezi taşınıyor

Rize şehir merkezi ile ilgili hazırlanan raporda deniz suyu seviyesinin altında kalan bina temellerinin oluşan korozyon nedeniyle zarar gördüğünün belirtilerek birkaç bina dışındaki tüm binaların yıkılması gerektiğine dikkat çekildi. Korkutan rapor üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eylem planı hazırladı. Plana göre 2 bin 700 konut yıkılacak ve yeni yaşam merkezine taşınacak.
Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap
Hayat

Nusret'ten reklam iddialarına Chelsea'li cevap

Geçtiğimiz günlerde David Beckham'ı restoranında ağırlayan Nusret'in İngiliz futbolcuya para verdiği iddia edilmişti. Nusret Chelsea kulübü başkanı Abramoviç ile fotoğraf paylaşıp "Bu da mı PR?" diyerek yalanladı.
Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi
Hayat

Çukur'da tepki çeken Emrah Amir ve trafik polisi sahnesi

Çukur dizisinin 17. bölümüne yeni katılan Alperen Duymaz'ın canlandırdığı Emrah Amir karakteri sosyal medyada tepki topladı. Çukur'un son bölümünde, Emrah Amir'in kendisini makas attığı için durduran trafik polisine sergilediği tavırlar dizinin hayranlarını kızdırdı. Çukur seyircisi sosyal medyada, dizinin yeni anti kahramanı Emrah'a tepki gösterirken, son bölümde görünmeyen Vartolu nerede sorusu çok konuşuldu.