Teknoloji Bu uygulamalara artık erişemeyeceksiniz

​Bu uygulamalara artık erişemeyeceksiniz

Bu uygulamalara artık erişemeyeceksiniz

Apple, aldığı yeni bir kararla, App Store’daki izinsiz konum toplayan uygulamaları kaldırma kararı aldı. Kullanıcıların gizliliğine önem veren Apple, bu tür casus yazılımlara karşı savaş açmış durumda.

Yeni Şafak
Apple, gizliliği çiğneyen uygulamalara savaş açmış durumda.
Apple, gizliliği çiğneyen uygulamalara savaş açmış durumda.

Kullanıcı memnuniyetini her zaman göz önünde bulunduran Apple, aldığı yeni bir kararla bazı uygulama geliştiricilerine karşı katı politika izlemeye başladı. İzinsiz olarak kullanıcıların konum verilerini toplayan birtakım casus uygulamaları tespit eden Apple, uygulama marketi App Store’da kaldırma başladı.

Son dönemde yaşanan Facebook skandalı sonrası birçok firma, bazı gizlilik önlemleri almaya başladı. Gizlilik konusunda oldukça hassas olduğunu ispat eden Apple, konum verilerini 3.parti firmalarla paylaşan ve bu bilgiler karşılığında kazanç elde eden uygulamalara karşı önlemler aldı.

Apple’ın konuyla alakalalı yayınladığı App Store kullanım kılavuzunda yer alan 5.1.1 ve 5.1.2 maddeleri gereğince kullanıcısının izni olmadan konum bilgisi toplayan ve bunu başka firmalarla paylaşan uygulamalar, marketten kaldırılacak. Yasaklanan uygulamalar konum özelliğini kaldırma veya kullanıcı izni dahilinde konum verisi toplayacak şekilde tekrar düzenleneceği takdirde App Store’da yeniden yayınlanabilecek.

Postacılıktan Süper Lig şampiyonluğuna
Spor

Postacılıktan Süper Lig şampiyonluğuna

Galatasaray formasıyla bu sezon dikkat çeken bir performansa imza atan Garry Rodrigues'in hayat hikayesi ilginç anekdotlarla dolu.
50 öğrenci için 6 bin başvuru yapıldı
Gündem

50 öğrenci için 6 bin başvuru yapıldı

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında Galatasaray İlkokulu'nun birinci sınıfına alınacak 50 öğrenci için 6 bin başvuru yapılınca, kura günü bahçede adım atacak yer kalmadı. Çocuklarının iyi bir eğitim alması için veliler sıcağın altında heyecanlı bekleyişini sürdürürken, kurada ismi okunanlar sevince boğuldu.
448 bin liralık su faturasında son sözü mahkeme söyledi
Gündem

448 bin liralık su faturasında son sözü mahkeme söyledi

İzmir'in Tire ilçesinde yaşayan Haşim Erburhan, evine 54 günlük su kullanım karşılığı gelen 448 bin 561 lira fatura bedelini yargıya taşıdı. Faturayı iptal eden mahkeme, 2 aylık su kullanım bedelini 512 lira olarak belirledi.
Her yerde aranıyordu: Günler sonra yakalandı
Gündem

Her yerde aranıyordu: Günler sonra yakalandı

İstanbul Beykoz'da park yeri yüzünden tartıştığı kişiyi bıçakla yaraladığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı hakimliçe tutuklandı.
Doların krallığı çöküyor
Ekonomi

Doların krallığı çöküyor

ABD’nin baskı aracı olarak kullandığı doların uluslararası piyasalardaki egemenliği Alman Commerzbank’ın hazırladığı raporda, “Doların kilit para birimi statüsü çöküşe geçti” deniliyor. AB, İran ile ticareti avroyla yapmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin hedefi de Rusya, Çin ve İran ile ticarette milli paraları kullanmak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.