Teknoloji Facebooka ayrımcılık suçlaması

Facebook'a ayrımcılık suçlaması

Facebook'un, ev sahiplerinin ilanlarını, yalnızca belirli demografik gruplara gösterme olanağı sağlayarak "konut ayrımcılığına zemin sağladığı" iddia ediliyor.

Haber Merkezi AA
Kullanılan reklam sisteminin ilan veren ev sahiplerine, çocuklu aileler veya engelli şahıslar gibi potansiyel kiracı gruplarına karşı ayrımcılık yapma fırsatı verdiği belirtildi.
Kullanılan reklam sisteminin ilan veren ev sahiplerine, çocuklu aileler veya engelli şahıslar gibi potansiyel kiracı gruplarına karşı ayrımcılık yapma fırsatı verdiği belirtildi.

ABD'de federal otoriteler sosyal paylaşım sitesi Facebook'u konut ilanlarında ayrımcılığa yol açmakla suçladı.

Konut ve Kentsel Bakanlığının Facebook'un hedeflenmiş reklam uygulamasının ev sahiplerine kiralık ve satılık ilanlarını yalnızca belirli demografik gruplara gösterme olanağı sağlayarak "konut ayrımcılığına zemin hazırladığına" ilişkin şikayet yazısı, bir grup sivil toplum örgütünün mart ayında bu konuda şirket aleyhine açtığı dava dosyasına eklendi.

Adalet Bakanlığı avukatları, ilgili şikayet yazısını dava dosyasına ekleyerek, Ulusal Adil Konut Hakkı İttifakı (NFHA) çatısı altında bir araya gelen kuruluşların açtığı davaya hükümet adına taraf oldu.

Yazıda hedeflenmiş reklam sisteminin ilan veren ev sahiplerine, çocuklu aileler veya engelli şahıslar gibi potansiyel kiracı gruplarına karşı ayrımcılık yapma fırsatı verdiği belirtildi.

  • NFHA, mart ayında açtığı federal davada, Facebook'un hedeflenmiş reklam uygulamasının ev sahiplerine kiralık ve satılık ilanlarını yalnızca belirli demografik gruplara gösterme olanağı sağlayarak vatandaşların konuta eşit ve adil erişimine engel olduğunu savunmuştu.

Dava dilekçesinde, Facebook'un reklam sisteminin ev sahiplerine konut ilanlarını kişinin cinsiyetine, aile durumuna ve diğer demografik niteliklere göre gizlemesine olanak sağladığı için ayrımcı bir hizmet olduğu vurgulanmıştı.

Bu bilgileri Facebook'ta tutmayın!
FOTOĞRAF 11
Title
1. Arkadaşlar: Facebook hesabınızda ekli olsa bile iletişim kurmadığınız arkadaşlarınızı silmeniz güvenlik risklerini azaltmak adına önemli bir adım. Bununla ilgili uzmanlar aralıklarla Facebook listenizdeki arkadaşları elemeden geçirin ve ilgisiz olduklarınızı silin diyor.
Title
2. Doğum günü: Sosyal mühendislik adı verilen, kötü niyetli insanların sıkça kullandığı bilgi çalma yöntemlerinin başında Facebook'a doğum günü bilgilerini giren kişileri hedef almak yatıyor. Doğum günü bilgisiyle tek başına bir şey yapmak pek mümkün olmasa bile üzerine hakkınızda başka bilgiler ekleyebilen kişiler birçok şey yapabilir.
Title
3. Telefon numaranız: Doğum günü gibi telefon numarası da veri hırsızları için önemli bir bilgi. Bankacılık işlemlerinde kullanılan bu bilginin kötü niyetli birilerinin eline geçmesi uzun vadede tahmin etmeyeceğiniz sonuçlar doğurabilir.
Title
4. Çocuğunuzun fotoğrafları: Çocuk fotoğrafı paylaşmak beraberinde birçok sorunu da getiriyor. Facebook gibi bir ortamda çocukların her anını paylaşmak, sevdiğiniz ve güvendiğiniz kişiler dışında alakasız ve kötü niyetli kullanıcılar tarafından da görüntülenebilir.
Title
5. Evinizin konumu: Birçok kullanıcının yaptığı bu yanlış hem hırsılık şebekeleri hem de veri hırsızları için çok önemli bir yere sahip. Burada belirtilen konumlar yüzünden birçok hırsızlık vakası resmi kayıtlara geçmiş durumda.
Title
6. Çocuğunuzun gittiği okul: Sosyal mühendislerin ilgi odaklarından birisi de çocukların okulları.
Title
7. Ne zaman - nereye tatile gittiniz?: Evinizin konumu gibi bu da hırsızlık şebekeleri ve veri çeteleri için önemli bir bilgi. Evde olmadığınızı belirterek hırsızlara açık davet vermek istemezsiniz.
Title
8. Kredi kartı bilgiler: Bu konuda pek çok kullanıcı dikkat etse de gözden kaçırmamak gerek. Açık bir paylaşımda vermeseniz bile, arkadaş listenizde olan bir kullanıcının hesabını hackleyerek sizden bu bilgilerinizi isteyebilirler.
Title
9. Uçak bileti ya da pasaportunuz: Tek başına bu bilgiler önemli gibi durmasa bile, bu paylaşımlarla kötü niyetli kullanıcı ya da kişilere fırsat vermiş olursunuz.
Title
10. Konum bilginiz: Gerçek zamanlı yapılan konum paylaşımları ya da canlı yayınlar sizin nerede olduğunuzu ortaya çıkarır.
Title
Bu bilgileri Facebook'ta tutmayın!
Bu bilgileri Facebook'ta tutmayın!
Cambridge Analytica skandalı sonrasında kullanıcılar Facebookt'ta paylaştıkları bilgiler konusunda daha dikkatli davranmaları gerektiğini anladı. İşte Facebook'tan silmeniz gereken 10 bilgi...

Facebook skandalı sonrası iflas etti
TEKNOLOJİ
Facebook skandalı sonrası iflas etti

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.