Teknoloji Facebooktan Yeni Zelanda katliamı açıklaması

Facebook'tan Yeni Zelanda katliamı açıklaması

Yeni Zelanda’da 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırısı Facebook’tan canlı olarak yayınlanmış ve uzun bir süre yayında kalmıştı. Sosyal medya devinin bu kadar hassas bir konuda geç müdahale etmesi birçok kişi tarafından eleştirilmişti. Facebook yetkilileri saldırı görüntüleriyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Haber Merkezi Diğer
Facebook
Facebook

Facebook üzerinden canlı olarak yayınlanan Yeni Zelanda’daki cami katliamı tüm sosyal medya platformlarına yayılmıştı. Cani saldırganın kaydettiği görüntülerle ilgili olarak Facebook tarafından yapılan açıklamada 24 saat içerisinde 1.5 milyon videonun kaldırıldığı belirtildi. Bu videoların 1.2 milyondan fazlasının yükleme esnasında yayınlanmadan önce engellendiği de aktarıldı.

Gazete Duvar’ın haberine göre Facebook, videonun en çok şiddet içeren anlarının montajla çıkarıldığı versiyonlarının da kaldırıldığını duyurdu. Saldırıyı düzenleyen terörist Brenton Tarrant’ın caminin içinde yaşanan şiddet anlarını Facebook üzerinden canlı yayınladığı oraya çıkmıştı.

Yeni Zelanda katliamcısı mahkemeye çıkartıldı
DÜNYA
Yeni Zelanda katliamcısı mahkemeye çıkartıldı

ABD basını cami saldırılarına terör diyemedi
DÜNYA
ABD basını cami saldırılarına terör diyemedi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.