TeknolojiHuawei, Appleı gözüne kestirdi

Huawei, Apple'ı gözüne kestirdi

2016'ya ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. IDC'nin açıkladığı verilere göre Apple 2015'e oranla yüzde 7'lik bir düşüş yaşarken, Huawei ise satış rakamlarını yüzde 30.2 artırdı. Böylece Apple ile Huawei arasındaki önemli ölçüde azalmış oldu.

Haber MerkeziYeni Şafak
Kendi yonga setini geliştiren Huawei, rakipleriyle eşdeğer performanstaki cihazlarını daha uygun fiyata sattığı için ön plana çıkıyor.
Kendi yonga setini geliştiren Huawei, rakipleriyle eşdeğer performanstaki cihazlarını daha uygun fiyata sattığı için ön plana çıkıyor.
Çin'in ve dünyanın en büyük teknoloji üreticileri arasında yer alan Huawei, akıllı telefon arenasındaki başarısını katlayarak sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 3. çeyrek raporuna göre 100 milyon barajını geride bırakan şirket, IDC'nin son açıkladığı verilere göre yılı 139.3 milyon akıllı telefon teslimatı ile tamamladı.

Hatırlayacağımız üzere şirket yetkilileri, 2016 yılı genelinde 140 milyon akıllı telefon satışı hedeflediklerini dile getirmişti. Açıklanan rapora göre Huawei'nin tam olarak hedefini tutturduğu göze çarpıyor.Gördüğümüz üzere Huawei, bir önceki yıla oranla yüzde 30.2 artış göstererek, 2015'te 107 milyon olan satış rakamını 139.3 milyona çıkarmış. Huawei 2015 yılında ise yüzde 44.3'lük sıçrama göstermişti.

Listede dikkat çeken en büyük detay, Apple ile Huawei arasındaki makasın giderek daralması oldu. Zira Apple bir önceki yıla göre yüzde 7 düşüş yaşarken, Huawei aksine yüzde 30.2 artış gösterdi. 2015 yılında Apple'ın pazar payı yüzde 16.1 iken geçtiğimiz yıl yüzde 14.6'ya geriledi. Huawei ise yüzde 7.4'lük pazar payını 9.5'e çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan bilgilere göre Çinli teknoloji devi bu makası daha da daraltmak istiyor. Zira MWC 2017'de bu ay tanıtılması beklenen P10 ve P10 Plus'ın bir hayli iddialı özelliklere ve tasarıma sahip olduğu ifade ediliyor.

Tabloda dikkat çeken bir başka detay ise OPPO ve vivo'nun da Huawei gibi satış rakamlarını ciddi ölçüde arttırması oldu. Çin menşeli teknoloji üreticileri, yüzde 132.9 ve 103.2 oranlarında satışlarını arttırarak LG, Sony ve HTC gibi markalara adeta fark attı. Benzer kaliteyi daha düşük fiyata sunan bu şirketler teknoloji devlerini geride bıraktı. Lakin henüz dış pazara yeteri kadar açılmadığı için haliyle ülkemizde de bu markalar sık duyulmuyor. Fakat Türkiye pazarına giriş yapması halinde Oppo ve vivo'nun ciddi satış rakamlarına ulaşacağı kesin gibi görülüyor.


Huawei P10'un detayları belli oldu
TEKNOLOJİ
Huawei P10'un detayları belli oldu

Apple son çeyrekte Samsung'u geçti
TEKNOLOJİ
Apple son çeyrekte Samsung'u geçti


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.