Teknoloji Instagramın ardından Facebook da NFTleri başlattı

Instagram'ın ardından Facebook da NFT'leri başlattı

Teknoloji devi Meta, Facebook platformunda NFT özelliğini test etmeye başladı. Şu anda bu özellik yalnızca belirli sayıda ABD’li içerik oluşturucusuna açıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Instagramın ardından Facebook da NFTleri başlattı
Arşiv

Mayıs ayında Instagram'da NFT desteğini başlatmasının ardından Meta, seçili içerik oluşturucularla Facebook için de dijital koleksiyon desteği başlattı. Meta'nın bir sözcüsünün söylediğine göre, ABD'deki seçili bir grup içerik oluşturucunun Facebook'ta dijital koleksiyonlar yayınlamasına izin veren özellik şu anda test ediliyor. Bu özelliği kullanan içerik oluşturucular yeni bir sekme altında NFT'leri profillerinde gösterebilecek ve sanatları, tıpkı Instagram’da olduğu gibi bir "dijital koleksiyon" etiketine sahip olacak.

Resmi yayımlar, Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in yakında Facebook'ta NFT desteğinin test edileceğini söylemesinin bir hafta sonrasında geldi. Zuckerberg, testin içerik oluşturucuların Instagram ve Facebook'ta çapraz paylaşım yapmasına izin vereceğini söylemişti. Ancak henüz her iki platformdaki paylaşım özelliğinin kullanıma sunulmadığı, yakında sunulacağı söyleniyor.

  • Meta ürün müdürü Navdeep Singh, dijital koleksiyon desteğinin ekran görüntülerini paylaştı. Ekran görüntülerine göre, zaman çizelgenize NFT'ler gönderebilirsiniz ve üzerlerine tıklamak, koleksiyon ve yaratıcısı hakkında ayrıntılar gibi dijital koleksiyonla ilgili ayrıntıları size gösterecek.

Ethereum ve Polygon'da basılan NFT'ler, Instagram üzerinde çalışmalarda Solana ve Flow desteği ile desteklendi. Meta, aynı blok zincirlerinin Facebook'ta desteklenip desteklenmediğini söylemedi, ancak muhtemelen aynı olacağı tahmin edilebilir.

Zuckerberg ayrıca Meta'nın şirketin yazılım AR platformu olan Spark AR'yi kullanarak Instagram Hikayeler'e getirebileceğiniz artırılmış gerçeklik NFT'leri veya 3D NFT'ler üzerinde çalışacağını da söyledi. Meta, geçtiğimiz hafta dünya çapında daha fazla içerik oluşturucunun NFT'lerini Instagram'da görüntülemesine izin vermek için Instagram'daki NFT testini genişletti. Genişletmeden önce, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki belirli içerik oluşturucular için destek sunulmaktaydı.

Meta, dijital bir koleksiyon parçasının gönderilmesi veya paylaşılmasıyla ilgili herhangi bir ücret olmayacağını söylüyor. Ayrıca şirket, dijital koleksiyon gönderilerini şimdilik reklama dönüştürme yeteneğinin olmayacağını da belirtti.

Meta, NFT'lerin önemli sürdürülebilirlik sorularını gündeme getirdiğinin farkında olduğunu ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığının bir parçası olarak, yenilenebilir enerji satın alarak dijital koleksiyonlarla ilişkilendirilebilecek emisyon etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

Elon Musk: Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istiyorum
Teknoloji

Elon Musk: Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istiyorum

Uzay’a olan merakı ve yatırımları ile dikkat çeken dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Çin devlet medyasına açıklamalarda bulundu. Musk, Mars'ta 'kendi kendine yeten' bir şehir inşa etmek istediğini söylerken, “Güneş bir gün genişlediğinde ve Dünya artık yaşanabilir olmadığında, uzay gemisiyle yeni bir eve uçabiliriz” ifadelerini kullandı.
İndirimli satışa başlayan Tarım Kredi ilk gün 7 kat ciroya ulaştı: Kampanyalar devam edecek
Ekonomi

İndirimli satışa başlayan Tarım Kredi ilk gün 7 kat ciroya ulaştı: Kampanyalar devam edecek

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), indirimli satış kampanyasının ilk gününde yaklaşık 7 kat ciroya ulaşıldığını bildirdi. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan açıklamada, "Tarım Kredi Kooperatif Marketleri gelecek dönemlerde de imkan ve fırsatları kullanarak yeni indirim kampanyalarını kamuoyuyla paylaşmaya devam edecek" denildi.
Göç İdaresi Başkanlığı: Yılbaşından bugüne kadar 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi
Gündem

Göç İdaresi Başkanlığı: Yılbaşından bugüne kadar 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yapılan denetimler ve operasyonlar sonucunda; yılbaşından bu yana yakalanan kaçak göçmen sayısı 146 bin 252 olarak kayıtlara geçmiştir. Tüm uyruklarla birlikte bu yıl içerisinde 69 bin 692 kaçak göçmen sınır dışı edilmiştir. Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında sınır dışı sayısında yüzde 142 artış olmuştur" denildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.