Teknoloji Sıfırdan 1 trilyon dolara

Sıfırdan 1 trilyon dolara

Hikayesi, 42 yıl önce bir araba garajında başlayan Apple şirketinin piyasa değeri 1 trilyon dolara yükseldi. Tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket olan Apple’a en çok gelir sağlayan ürünlerden biri, 1 milyar 375 milyon adet satış rakamına ulaşan iPhone oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Apple’ın piyasa değeri 170 ülkeden fazla
Apple’ın piyasa değeri 170 ülkeden fazla

Dünyanın en değerli firması konumunda bulunan ABD’li teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri perşembe günü 1 trilyon dolara yükselirken, Apple tarihte bu seviyeye ulaşan ilk şirket oldu. Dünya Bankası’nın verilerine göre, Apple’ın piyasa değeri 170 ülkenin geçen seneki GSYİH’sini geride bıraktı. Ayrıca, Apple’ın 1 trilyon dolarlık piyasa değeri dünyanın en fakir 97 ülkesinin geçen yılki toplam GSYİH’sının da üstüne çıktı.

Jobs’a göre, iMac, iPod ve iPhone gibi Apple ürünlerinin başına getirilen “i” harfi, “ben”, “birey”, “inovasyon”, “internet” ve “bilgiyi” temsil ediyordu.

MÜZİK DÜNYASINDA DEVRİM

Apple’ın dünya genelinde sadık bir tüketici kitlesi oluşmasını sağlayan ürün ilk başta içine yaklaşık bin şarkı alabilen “iPod” dijital müzik çalar oldu. Müzik endüstrisinde büyük değişikliğe neden olan “iPod”, Kasım 2001’de piyasa sürülmesinden bugüne kadar 400 milyondan fazla sattı. 9 Ocak 2007’de tanıtılan ve şirketin amiral gemisi olan iPhone ise, bugüne kadar 1 milyar 375 milyon adet satışla firmaya yaklaşık 900 milyar dolar kazandırdı.

ARABA GARAJINDA BAŞLADI

Dünya genelinde yüz milyonlarca müşterisi bulunan Apple’ın hikayesi 42 yıl önce başladı. Steve Jobs ve Steve Wozniak öncülüğünde 1976’da Kaliforniya eyaletindeki bir evin garajında kurulan Apple, ilk kişisel bilgisayarı “Apple I”i o sene piyasaya sürdü.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.