TeknolojiTelefonlar yeniden küçülüyor

Telefonların boyutlarında yaşanan değişim

Telefonlar yeniden küçülüyor

Akıllı telefonların yıllar içerisindeki gelişimi ve teknolojisi yıllar içerisinde büyüyüp küçülmesine neden oldu. Adeta bir borsa grafiği gibi küçülüp büyüyen telefon boyutları günümüzde yeniden küçülme trendine girdi. Burada merak konusu olan ise yeni gelecek teknolojinin, telefon boyutlarında küçülmeye neden olacak mı? Yoksa günümüz mobil cihazları artık ideal boyutlarına ulaştı mı?

Haber MerkeziYeni Şafak
Mobil cihazların tarihten günümüze boyutlarında yaşadığı değişim, trend olmasına ve beğeni kazanmasına neden oldu.
Mobil cihazların tarihten günümüze boyutlarında yaşadığı değişim, trend olmasına ve beğeni kazanmasına neden oldu.

Cep telefonlarında ki gelişme ve değişim yıldan yıla aslında teknolojinin gelişimini gözler önüne sermeye yetiyor. Hayatımızın her alanında kullandığımız mobil cihazlar ile insanlar artık gündelik neredeyse tüm işlerini halleder hale geldi. İhtiyaçtan doğan bu gelişme yıllar öncesinde kimsenin akılının alamayacağı bir boyut kazandı ve kazanmaya da devam ediyor.

Motorola mühendislerinden Martin Cooper ilk cep telefonunu 1973 yılında geliştirdi. Yaklaşık 1 kilogramdan fazla bir ağırlığa sahip telefon tam dolu batarya ile sadece 20 dakikalık bir görüşme imkanı tanıyordu ve telefon 3.995 dolar fiyat etiketi ile alıcı bulabiliyordu.

Yıllar içerisinde gelişen mikroçip teknolojisi zaman içerisinde küçülmeye başladı. İnsanların cep telefonu dedikleri mobil cihazları yanlarından kolayca taşıyabilme ihtiyacı, bu cihazların zaman içerisinde hızla küçülmesine neden oldu. Bu ilk zamanlarda ihtiyaçtan kaynaklı bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Fakat sonrasında bu tasarım, şıklık ve zariflik yarışına yerini bıraktı.

Mobil cihaz kullanıcılarının ilgisini çekmek isteyen teknoloji devleri, mobil cihazların boyutlarında küçültmekle işe başladı. Küçük ve zarif cihazlar ile kullanıcıların ilgisini çekmek isteyen üretici firmalar mümkün mertebe en küçük modellerini piyasaya sürmeye başladı. Bu cihaza örnek olarak Panasonic GD90 cihazını da örnek verebiliriz.

Panasonic GD90

Sonrasında donanım parçalarında yaşanan gelişme, eklenen yeni özellik ne yazık ki cihazların yeniden büyümesine neden oldu. Antensiz üretilen cihazlar gibi. Cihazlarda takılmaya yol açan ve her an kırılma tehlikesi yaşanan antenler, bir süre sonra telefonlardan kaldırıldı. Akabinde ekranda yaşanan küçük çaplı büyüme mobil cihazların yeniden biraz daha büyümesine neden oldu. Buna da bir zamanların en büyük telefon üreticilerinden biri olan Nokia’nın 3210 cihazını örnek verme yanlış olmayacaktı.

Nokia 3210

Devamında gelen süreç içerisinde zariflik kazandırılmaya çalışılan cihazların yeniden küçülmesi mobil cihazları gittikçe popüler hale dönüşmesine neden oldu. Ayrıca cihazlar bütçelere göre yeniden dizayn edildi ve daha fazla model üretilerek daha fazla insanın cebine yerleşmeye başladı.

Nokia 8210

Daha sonrasın da bilgisayarların yerini alacak telefon anlamında ilk adımı atan Apple, tanıtımını yaptığı ilk telefonla mobil cihaz dünyasında akıllı telefon furyasının da başlamasına neden oldu.

Böylece bilgisayarda yapılan işlemlerin yavaş yavaş akıllı telefonlara taşınması ve bu kulvarda üretici firmalar arasında başlayan yarış telefonları yıl içerisinde yeniden büyümesine neden oldu. Cihazların işlem hacmi ile birlikte büyüyen ekran boyutları söz konusu cihazların büyümesinin en büyük etmenleri arasında yerini aldı.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ekranların büyümesinin önüne geçemeyen mobil cihaz üreticileri günümüzde, sadece ekrandan oluşan cihazların peşine düşmeye başladı. Bu sayede yeniden cihazların boyutlarını minimum seviyelere indirgemeye çalışan firmalar şimdilik cihazlardaki çerçevelerden tasarruf etmeyi başardı. Lakin yakın zamanda sadece ekrandan oluşan cihazlarla karşımıza çıkmaya hazırlanan teknoloji devleri cihaz bileşenlerini minimum düzeylere düşürerek makul bir boyutla akıllı telefon meraklılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Geçmişten günümüze gittikçe küçülen ve her yeni teknoloji ile büyüyüp sonrasında yeniden küçülen cihazlar, yeniden yeni bir teknolojinin ortaya çıkması ile büyüyecek mi zaman içerisinde göreceğiz. Belki de günümüz teknolojisi ile geliştirilen mobil cihazlar olması gereken ideal boyutlara ulaştı. Belki de bir sonraki gelişme bu boyutlara sahip cihazlara entegre edilebilecek. Bunu bize gelişen dünya teknoloji zaman içerisinde gösterecek.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


3 saatte Afrin
Dünya

3 saatte Afrin

Operasyon öncesi Afrin’de çözülme var. İlçedeki PKK elebaşlarından Veyzi Hicazi, Azez’e kaçıp muhaliflere teslim oldu. "PKK’nın medya şovlarına kimse aldanmasın", diyen Hicazi, “Türk ordusu harekatın başlamasından birkaç saat sonra Afrin’de olur” dedi.
Başakşehir'den Giresunspor'a cevap
Spor

Başakşehir'den Giresunspor'a cevap

Türkiye Kupası'nda Giresunspor'a son 16 turunda elenen Başakşehir, Karadeniz ekibinin kendisi için yapmış olduğu esprili paylaşıma sponsoru üzerinden cevap verdi.
Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye
Spor

Avrupa futbolunun en borçlu üçüncü ülkesi Türkiye

UEFA'nın 2016 yılı bütçe raporuna göre Türkiye, Avrupa futbolunda net borç miktarı en yüksek üçüncü ülke oldu. Avrupa'da en fazla borcu olan kulüpler listesinde Galatasaray 203 milyon euro ile 11'inci, Fenerbahçe 150 milyon euro ile 17'nci, Beşiktaş ise 142 milyon euro ile 18'inci sırada yer aldı.
Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü
Spor

Giresunspor'un Başakşehir paylaşımı büyük ilgi gördü

Başakşehir'i Türkiye Kupası'ndan eleyen ve çeyrek finale çıkan Giresunspor, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Karadeniz temsilcisinin paylaşımı kısa süre içerisinde Twitter'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.
Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum
Ekonomi

Sırasını bekleyen muazzam enerji: Toryum

Silahlanma yarışı ve güvenlik kaygılarının ön plana çıktığı günümüzde uranyum kadar ilgi görmeyen toryum madeni henüz ekonomik boyutta devreye girmemekle birlikte sırasını bekleyen muazzam bir enerji kaynağı durumunda. Yeşil nükleer enerji olarak adlandırılan toryumun, dünyadaki enerji problemini büyük ölçüde çözebileceği ifade ediliyor. Yapılan araştırmalar ile toryum madeni kanser tedavisi başta olmak üzere yeni teknolojilerin geliştirilmesinde de kullanılacak.