Teknoloji YouTube 10 bin kişiyi işe aldı

YouTube 10 bin kişiyi işe aldı

YouTube, aylık 1.8 milyar kayıtlı kullanıcı sayısına ulaştı. Bu kadar büyük bir platformda düzeni sağlamak günden güne zorlaşıyor. YouTube CEO’su Susan Wojcicki, 10 bin moderatörle anlaştıklarını açıkladı.

Yeni Şafak
YouTube'un Kanada'daki ofisinden bir fotoğraf.
YouTube'un Kanada'daki ofisinden bir fotoğraf.

Dünyanın en büyük çevrimiçi video platformu YouTube, geçtiğimiz günlerde aylık kullanıcı sayısının 1.8 milyar olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre 300 milyon kullanıcı artışı olan YouTube her geçen gün popülerliğini artırıyor.

Bir etkinlik kapsamında konuşan Susan Wojcicki, YouTube’un aylık kullanıcı sayısının 300 milyon artarak 1.8 milyar gibi devasa bir rakama ulaştığını açıkladı. Açıklama sırasında YouTube’u üye olmadan kullanan kişi sayısı açıklanmadı. Eğer bu rakamda dahil edilirse ortaya çıkacak kullanıcı sayısı dünya nüfusunun yarısını geçebilir.

YouTube, kullanıcı sayısındaki devasa artışla beraber yeni bir istihdam oluşturma yoluna başvurarak 10 bin moderatörü işe aldı. YouTube’un anlaşma yaptığı 10 bin yeni moderatör, yayınlanan videoları inceleyecek ve uygunsuz içeriklerde düzenleme yapacak. Bununla birlikte öğrenen yapay zeka desteğiyle video içeriklerinde yayın politikasına uymayan içerikler yakalanabilecek.

  • YouTube, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Elsagate skandalının ardından güvenlik önlemlerini artırdı. O dönemde yapay zekanın yetersiz kaldığını açıklayan Susan Wojcicki, binlerce yeni moderatör alınacağını da açıklamıştı.

Video paylaşım platformuna her dakika 400 saatlik içerik yükleniyor. 10 bin kişi aslında bu kadar çok veriyi tek tek gözden geçiremez. Ancak işe alınan moderatörlerin ve yapay zekanın önceliği yüklenen ve şikayet edilen videoları gözden geçirmek olacak. Bu videolardaki şikayetler gerçek ise bu videolar kaldırılacak veya kullanıcılar hakkında işlem yapılacak.

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu
Hayat

Kreşe bıraktığı bebeği kıpkırmızı buldu

ABD'de 7 aylık kızını kreşe bırakıp işe giden anne Tracy Blinoz, birkaç saat sonra aldığı telefonla kızının ısırıldığını öğrendi. Hemen kreşe koşan ve kızının yüzünü kıpkırmızı bulan anne kamera kayıtlarını incelediğinde, bebeğinin başka bir çocuk tarafından defalarca ısırıldığını fakat görevlilerin müdahale etmediğini öğrendi.
Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi
Spor

Harun Tekin A Milli Takım kadrosuna dahil edildi

Bursaspor'un tecrübeli file bekçisi Harun Tekin, A Milli Takım'ın hazırlık maçları için aday kadrosuna dahil edildi.
İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi
Hayat

İbrahim Tatlıses'ten açıklama geldi

Sanatçı İbrahim Tatlıses'in AK Parti İzmir'den milletvekili aday listesinden 7. sırada gösterilmesini reddettiği ve bu nedenle aday olmadığı iddia edilmişti. Tatlıses çıkan haberler üzerine Instagram hesabından açıklama yaptı.
Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi
Ekonomi

Çok çarpıcı yorum: Merkez Bankası oyuna geldi

Dün akşam ki faiz arttırım kararıyla ilgili Merkez Bankası'nın oyuna geldiğini ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bununla sınırlı kalmayarak sıkıştırmaya devam edeceğine dikkat çeken Ekonomi Profesörü Emre Alkin, Merkez Bankası'nın 7 Haziran'daki toplantısına yönelik de çağrıda bulundu.
Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf
Gündem

Dehşete düşüren cinayette korkunç itiraf

Ankara Keçiören’de 27 yaşındaki Lütfiye Alver, çocukları 8 yaşındaki Kübra’yı bıçaklayarak, 5 yaşındaki Beren’i boğarak öldürdü. Psikolojik sorunları olduğu belirtilen Alver, polisi arayarak “Çocuklarımı öldürdüm, teslim olmak istiyorum” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.