Teknoloji YouTube yanlış ve sorunlu videoları öneriyor

YouTube yanlış ve sorunlu videoları öneriyor

ABD'de yapılan araştırmaya göre yetişkinler, çocuklarının YouTube'da yanlış ve tehlikeli içeriklerle karşılaştığını belirtti. Özellikle 11 yaşından küçük çocukların uygunsuz içeriklere maruz kaldığı raporda yer aldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Uzmanlar özellikle YouTube gibi platformların aile gözetiminde kullanılmasını öneriyor.
Uzmanlar özellikle YouTube gibi platformların aile gözetiminde kullanılmasını öneriyor.

YouTube kullanıcılarının yüzde 60'ından fazlası, rahatsız edici davranışlar içeren videolarla karşılaştıklarını belirtti. Ayrıca kullanıcılar bu videoların yanlış ve çocuklar için uygun olmadığını belirtti.

Rapora göre platformun 13 yaşından küçük çocuklar için tasarlanmamasına rağmen, ebeveynlerin üçte birinden fazlasının düzenli olarak 11 yaşında veya daha genç çocukların YouTube'dan video izlemesine izin veriyor.

YouTube'da çocuklara önerilen videolarda popüler çizgi film karakterleri ellerinde silahlarla resmediliyor.

Google'ın sahip olduğu YouTube'un çocuklara özel olan bölümü YouTube Kids'te hala rahatsız edici içerikler bulunuyor. Geçtiğimiz yıl YouTube Kids kullanıcıları, şiddet içeren davranışlarda bulunan popüler çizgi film karakterlerinin de olduğu rahatsız edici videoları keşfetti. Elsagate skandalı olarak adlandırılan olaydan sonra YouTube güvenliği artıracağını söylese de hala bu rahatsız edici videolar dolaşımda.


Araştırmacılar YouTube kullanıcılarının yaklaşık yarısının eğitici videolar için platformu tercih ettiğini ve hizmetin bu yönünün faydalı olduğunu düşünüyor. Rapordaki veriler ABD'de yaşayan yaklaşık 5 bin kişinin anketlerine dayanıyor.

YouTube 10 bin kişiyi işe aldı
TEKNOLOJİ
YouTube 10 bin kişiyi işe aldı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.