DünyaABDde sanayi üretimi beklenenin üzerinde arttı

ABD'de sanayi üretimi beklenenin üzerinde arttı

ABD'de sanayi üretiminin ekimde beklentinin yaklaşık 2 katı oranında 0,9 puan artış gösterdiği açıklandı.

Haber MerkeziAA
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

ABD'de sanayi üretimi, ekimde yüzde 0,9 artarak beklentiyi geride bıraktı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) raporuna göre, ülkede sanayi üretimi ekimde önceki aya kıyasla yüzde 0,9 arttı. Ekimde yükselişini ikinci aya taşıyan veriye ilişkin beklenti yüzde 0,5 artış yönündeydi.

Amerikan ekonomisinin yüzde 12’sini oluşturan sanayi üretimi, ağustosta yüzde 0,7 ve temmuzda yüzde 0,1 gerileme kaydettikten sonra eylülde yüzde 0,4 artmıştı.

Rapor, yüzde 0,5 artması beklenen imalat sanayi üretiminin de ekimde yüzde 1,3 artışla beklentiyi neredeyse üçe katladığını gösterdi. Bu arada, imalat sanayi üretimine ilişkin eylül verisindeki artış yüzde 0,1’den yüzde 0,4'e revize edildi.

Kapasite kullanım oranı 0,6 puan arttı

Fed’in raporu ayrıca, kapasite kullanım oranının ekimde önceki aya kıyasla 0,6 puan artarak yüzde 77’ye ulaştığını ortaya koydu.

Analistler, bu yıl temmuza kadar artış eğilimini sürdürdükten sonra kasırgaların etkisiyle 2 ay gerileyen sanayi üretiminin toparlanmasının büyümeyi destekleyeceğini vurguluyor.

Bu arada, New York borsasında endeksler iki günlük düşüş eğiliminin ardından güçlü verilerin etkisiyle güne alış ağırlıklı başladı.

Oyun oynayarak servet kazanıyor
Teknoloji

Oyun oynayarak servet kazanıyor

Fortnite yayınları açan Ninja, CNBC’de kazandığı para ve oyun bağımlılığı hakkında açıklamalar yaptı.
Umut Bozok'tan şık gol
Spor

Umut Bozok'tan şık gol

Nimes Olympique forması giyen forvet oyuncusu Umut Bozok, Brest ile oynanan mücadelede şık bir gol kaydetti.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.
Öğretmenlerin yüz karası: Çukurda rezalet
Gündem

Öğretmenlerin yüz karası: Çukurda rezalet

Elazığ’da devriye gezen jandarma bir tarla içerisindeki çukurdan ses geldiğini fark edince rezalet ortaya çıktı. Çukurun içinde uyuşturucu madde kullanan biri öğretmen 4 şüpheli yakalandı.
Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı
Ekonomi

Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı

Binlerce kişiyi "Çiftlikbank" organizasyonu ile dolandıran Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ifadesinde her şeyi bir bir anlattı. Sıla Aydın, Mehmet Aydın'ın üretilen bitcoinleri kendi şahsi hesabına aktardığını, şirket adına eksik görünen paraları ise buradan telafi ettiğini söyledi.