Dünya Pentagon Somaliden de çekiliyor

ABD Suriye ve Afganistan’dan sonra Somali'den de çekiliyor

Pentagon Somali’den de çekiliyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Washington'dan tepki çeken Suriye'den çekilme kararının ve Afganistan'daki ABD askerlerinin yarısının çekileceği iddalarının ardından, bir adım da Somali için atacağı öne sürüldü.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD Suriye ve Afganistan’dan sonra Somali'den de askerlerini çekmeye hazırlanıyor.
ABD Suriye ve Afganistan’dan sonra Somali'den de askerlerini çekmeye hazırlanıyor.

Amerikan NBC News'in üst düzey iki ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Somali'deki askeri varlığını ve Eş-Şebab terör örgütüne yönelik hava saldırılarını azaltmayı planlıyor. NBC News'e konuşan kaynaklar, Eş-Şebab'ın hala Somali ve komşu ülkelerine bir tehdit olduğunu ancak ABD için doğrudan bir tehlike arz etmediğini belirtti. Haberde, bu adım, "ABD ordusunun Afrika'daki terörle mücadelesini azaltarak, Rusya ve Çin gibi geleneksel rakiplerine odaklanması" olarak yorumlandı.

SORUMLULUK CIA'E GEÇECEK

  • Somali konusunda atılan bu adımın bir diğer nedeninin de Eş-Şebab'ın birçok sözde liderinin ele geçirilmesi olduğunu vurgulayan bir yetkili, "Hedeflerimizin azaldığını söyleyebiliriz" ifadesini kullandı. Söz konusu plan kapsamında Somali'deki terör unsurlarını bombalama sorumluluğu ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatına (CIA) geçecek. ABD Afrika Komutanlığına göre Pentagon'un Somali'de asker ve sivillerden oluşan 500 civarında personeli var. Yeni planla bu ülkede ne kadar personel kalacağı henüz bilinmiyor. Pentagon kasım ayında, Afrika Komutanlığı’na bağlı görev yapan askerlerinin sayısını yüzde 10 düşüreceğini ve Batı Afrika'daki stratejisini değiştireceğini açıklamıştı.

Trump'ın güvenlik danışmanından Suriye'ye kimyasal silah uyarısı
DÜNYA
Trump'ın güvenlik danışmanından Suriye'ye kimyasal silah uyarısı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.