Dünya PKK terörünün fotoğrafı

Terör örgütü PKK, kaçmak isteyen halka ateş açtı

PKK terörünün fotoğrafı

PKK’lılar minibüsleri barikat yaparak sivillerin Afrin’den çıkışını engelliyor. Kucağında bebeğiyle minibüse yaklaşan bir kadın uzun süre dil döktü. Fakat teröristler geçişe izin vermedi. Bu anlar İHA’lar tarafından saniye saniye görüntülendi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Terör örgütü PKK/PYD, Afrin ilçe merkezinde kontrolü kaybediyor.
Terör örgütü PKK/PYD, Afrin ilçe merkezinde kontrolü kaybediyor.

Zeytin Dalı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) ilçe merkezi sınırlarına girerek ilerlemeyi sürdürmesi nedeniyle, sivillerin örgüt üzerindeki baskısı artıyor. Örgütün kendilerini canlı kalkan olarak kullanmasını kabullenmeyen siviller, ilçe merkezinden güneye doğru gitmek istiyor. Ancak, örgüt sivilleri kontrol noktalarından geri çevirerek çıkışlarını engelliyor.

KONTROLÜ KAYBEDİYOR

Güneyde İran destekli güçlerin işgalindeki Nubul ile rejim kontrolündeki topraklara geçmek isteyen bazı sivillerle teröristler arasında sürekli şiddetli münakaşalar yaşanıyor. Sivillere baskısının artması üzerine güneydeki kontrol noktalarından örgüt karargahlarına çağrı yapılarak takviye güç istendi. Gelişmeler, örgütün ilçe merkezindeki kontrolünü kaybetmek üzere olduğunu gösterdi.

İHA’LAR GÖRÜNTÜLEDİ

TSK’ya ait insansız hava araçlarının (İHA) Afrin ilçe merkezinin güneyinde kaydettiği görüntülerde, halka ait araçların Afrin’den çıkmak için terör örgütü YPG/PKK’nın kontrol noktasının önünde konvoy oluşturduğu görülüyor. Bu sırada halkı engellemeye çalışan ve kontrolü kaybeden teröristler ateş açıyor. Halk bir anda araçların arasından geriye kaçışmaya başlıyor. Ancak Afrin’den çıkmak için teröristlere kafa tutan siviller yeniden toplanıyor.

YOLU KESİP ENGEL OLDULAR

Hemen ardından teröristler beyaz bir minibüsle takviye gönderiyor. Araç hızla sivillere doğru yaklaşarak, yolu kesiyor. Siviller, minibüsün içinden inen silahlı teröristle tartışmaya başlıyor. O sırada diğer teröristler, sivil araçları birer birer yoldan çektirmeye çalışıyor. Münakaşalar arasında, motorsikletli bir sivil, ortamdan faydalanarak barikatı geçmeyi deniyor. Fakat teröristlerce geri çevriliyor.

REKLAM

ÇOCUKLARA DA İZİN YOK

Ardından, İHA görüntüsüne kucağında bebeği, yanında çocuğu bulunan bir kadın takılıyor. Kadın, bir süre teröristleri ikna etmeye uğraşıyor. Ancak teröristler, kadın ve çocukların çıkışına da izin vermiyor.

Bu sırada Afrin ilçe merkezinden çıkmak için daha fazla sayıda sivil, araçlarıyla konvoyun arkasına yanaşıyor. İHA görüntüsünün sonunda, kontrol noktasına yakın başka bir sokakta teröristlerle başka sivillerin de tartıştığı dikkati çekiyor.

Kaos çıktı

Cinderesi yönünde Köycek, Azez güzergahında Halidiyye köylerini PKK işgalinden kurtaran TSK-ÖSO birliklerinin hızlı ilerleyişi PKK’yı paniğe sevk etti. Yeni Şafak’a bilgi veren Afrinli Ebu Adnan, pazar akşamından başlayarak ilçe genelinde kaosun hakim olduğunu kuşatma endişesi ile sivillerin sokaklara döküldüğünü anlattı. Olan bitenlerden PKK’yı sorumlu tutan sivillerin PKK kontrol noktalarına saldırdığını kaydeden Ebu Adnan, kuşatma tamamlandığı anda PKK’ya karşı öfkenin daha büyük boyutlara ulaşacağını kaydetti.

Rüşvet istiyorlar

Terör örgütü, gün içinde bazı sivil araçların Afrin ilçe merkezinden çıkışına, kişi başına bin dolar civarında rüşvet alarak, TSK ve ÖSO’nun ilerleme güzergahında bulunan alanlara yönelmemeleri şartıyla müsaade etti. Bu şekilde yola çıkan bazı araçlar, ilçe merkezinden güneye ve doğudaki Tel Rıfat’a yol aldı. Teröristler, böylelikle Zeytin Dalı Harekatı’nın önüne sivil kitleler çıkartarak operasyonları yavaşlatmayı planlıyor.

REKLAM

Halkı engellemeye çalışan teröristler, sivillere ateş açtı.

Örgüt, sivillerin Afrin’den tamamen çıkış yapmalarını halen engelliyor. Bazı kaynaklar da, hem rejim güçlerinin hem de PKK’nın iki farklı noktada sivillerden rüşvet aldığını belirtiyor. İddialara göre, PKK araç başına 500 dolar, Esed rejimi de kişi başına bin Suriye lirası alıyor.

Teröristler, kucağında çocuklu bir kadının geçişine dahi izin vermedi.

Maaşlı terörist

YPG/PKK, Suriye’nin kuzeydoğusunda işgal ettiği Haseke ili ve Kamışlı ilçesinden Afrin’de savaştırmak için yeni mensuplar arıyor. Örgüt, Afrin’e göndermek istediklerine 400 dolar maaş vermeyi vaat ediyor. Adam bulmakta sıkıntı yaşayan YPG/PKK, “memur” adı altında görev yapanları, hali hazırdaki yaklaşık 150 dolar ücretin üzerine aylık 400 dolar daha ödeme vaadiyle silah altına almaya çalışıyor. Dün örgüt bu şekilde Haseke’den Afrin’e 100 civarında kişi gönderdi.

Hendek planı
DÜNYA
Hendek planı

Amaçları vur-kaç
DÜNYA
Amaçları vur-kaç

DEAŞ da bölgeden
temizleniyor
DÜNYA
DEAŞ da bölgeden temizleniyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.