Dünya Trumpın kabinesindeki muhtemel isimler

Trump'ın kabinesindeki muhtemel isimler

ABD'nin 45. başkanı seçilen Trump ile ilgili en çok konuşulan konulardan biri kabinesine hangi isimleri alacağı... Trump'ın, yeni yönetimi için zafer konuşmasında teşekkür ettiği ve taraftarlarına alkışlattığı bazı isimlere önemli pozisyonlarda görev vereceği konuşuluyor.

Haber Merkezi Diğer
8 Kasım'da ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinde ülkenin 45. başkanı seçilerek zaferini ilan eden Donald Trump'ın kabinesi için bazı önemli isimler ön plana çıkıyor.

Dünyanın merak ettiği Dışişleri Bakanlığı koltuğundan, "Türkiye'nin FETÖ elebaşı Gülen talebi" konusunda adını çokça telaffuz edeceği Adalet Bakanlığı koltuğuna kadar, Trump'ın olası atamaları:

Rudy Giuliani - Adalet Bakanı

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Adalet Bakanı Trump'ın en ateşli yol arkadaşlarından olan Rudy Giuliani'nin ismi, Adalet Bakanlığı koltuğu için geçiyor.

İkiz Kuleleri hedef alan 11 Eylül saldırısı sırasında New York Valisi olan Giuliani, aynı zamanda eski bir savcı.

Rudi Giuliani de 2008 yılındaki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi partiden aday adayı olmuştu.

Olası bir atama durumunda, Giuliani'nin ismi, "Fetullah Gülen'in iade talebi sürecinde" de sıkça dile getirilebilir.

Rudy Giuliani


Michael Flynn - Ulusal Güvenlik Danışmanı

Korgeneral rütbesi ile Amerikan Silahlı Kuvvetleri'nden emekli olan Flynn, Donald Trump'ın kampanyası sürecinde, ordu mensupları ile buluşmalarında önemli rol üstlenmişti. Michael Flynn, 2012-2014 yılı arasında başkanlığını yürüttüğü, Savunma İstihbarat Birimi'nden radikal islamcılarla ilgili düşünceleri nedeniyle uzaklaştırıldığını iddia etmişti.

Flynn, Fethullah Gülen'in iade talebi konusunda da, The Hill isimli bir yayın organına, 8 Kasım tarihinde, "Müttefikimiz Türkiye krizde ve yardımımıza ihtiyacı var" başlıklı bir yazı kaleme almıştı. Michael Flynn o yazıda, Gülen'i, "radikal islamcı" olarak tanımlamış, "Türkiye'ye göre Washington, Türkiye'nin Bin Ladin'ine ev sahipliği yapıyor" ifadesini kullanmıştı.

Flynn kampanya sürecinde, Obama yönetimini, terör örgütü DEAŞ tehdidi ile mücadele yöntemleri konusunda eleştirmişti.

Arka bahçemiz Pensilvanya'ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington'ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye'ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye'nin bakış açısıyla Washington, Türkiye'nin Usame bin Ladin'ine sığınak oluyor.


Michael Flynn


Newt Gingrich - Dışişleri Bakanı

Amerika'nın bir numaralı diplomasi koltuğu için ismi geçen Newt Gingrich, Washington çevrelerinde "hırçın" bir muhafazakar olarak tanınıyor.

Trump'a adaylığının en başından bu yana destek veren 73 yaşındaki Gingrich, 1995-1999 yılları arasında Temsilciler Meclisi Başkanı'ydı.

Gingrich, 2012 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi partiden aday adayı olmuştu.

Newt Gingrich


Reince Priebus - Özel Kalem Müdürü

Donald Trump'ın Özel Kalem Müdürlüğü için en büyük aday, henüz 44 yaşında olan Reince Priebus.

Priebus'un, Temsilciler Meclisi'ndeki önemli pozisyonlarla yakın ilişkilerinin bulunmasının, Trump'ın yasama ile ilgili hamleleri için köprü görevi görebileceği konuşuluyor.

Reince Priebus


Chris Christie - Ticaret Bakanı

Cumhuriyetçi Parti'den başkan adaylığı başarısızlığa uğrayınca, Trump'ı destekleyen New Jersey Valisi Chris Christie'nin ismi bir çok önemli pozisyon için geçiyor. Ticaret Bakanlığı koltuğu da Christie isminin öne çıktığı koltuklardan biri.

Ancak 54 yaşındaki Christie'nin adının valiliği sırasında bir inşaat skandalına karışmış olmasının, olası bakanlığının Senato'da onaylanması sırasında problem olabileceği konuşuluyor.

Chris Christie


Jeff Sessions - Savunma Bakanı

Alabama Senatörü olan Sessions'ın ismi Pentagon'un yeni bir numarası olarak geçiyor.

Donald Trump, seçimi zaferi konuşması sırasında Jeff Sessions'ın ismini öne çıkarmış, "Washington'da çok saygı duyulan biri çünkü çok akıllı" demişti.

Ancak Trump'ın aksine, 69 yaşındaki Sessions'ın 2003 yılında başlayan Irak Savaşı'na destek verdiği biliniyor.

Irak'ın işgali, Trump tarafından "korkunç ve aptalca bir şey" olarak tanımlanmıştı.

Jeff Sessions


Steven Mnuchin - Hazine Bakanı

Donald Trump'ın bu koltuk için işaret ettiği Mnuchin, Amerikan ekonomisinin kalbi olan Wall Street'te bilinen bir isim.

17 yıl çalıştığı Goldman Sachs'ta bir servet yapan Steven Mnuchin, sonrasında kurduğu film şirketi ile aralarında X-Men ve American Sniper'ın da bulunduğu başarılı gişe filmlerine imza atmıştı.

Ancak Trump taraftarlarının, vergi politikasını bir "Wall Street emeklisi"ne teslim etmek konusunda ne düşüneceği ise Mnuchin ismindeki tek soru işareti.

Steven Mnuchin


Trump'ın başdanışmanı: Gülen maskeli terörist
DÜNYA
Trump'ın başdanışmanı: Gülen maskeli terörist


Alnındaki kara leke 15 Temmuz
GÜNDEM
Alnındaki kara leke 15 Temmuz


Yeni bir dönem başlıyor
GÜNDEM
Yeni bir dönem başlıyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.