Ekonomi Bu sefer restoranlar kuyruğa girdi

Bu sefer restoranlar kuyruğa girdi

Restoran ve kafelerin Güvenli Turizm Belgesi'ne ilgisinin artarak sürdüğünü belirten sektör temsilcileri, bu belgeyi alan işletmelerin daha çok tercih edileceği görüşünde.

Haber Merkezi AA
Foto/arşiv
Foto/arşiv

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programını çok önemsediklerini belirterek, programın hazırlanmasına ciddi katkı sunduklarını söyledi. Sertifikanın; müşterilerin, pandemi sürecinde içlerinin rahat bir şekilde yeme-içme ve konaklama tesislerini kullanmasını amaçladığından bahseden Demirer, konuya hakim olmaları nedeniyle tüm üyelerine, restoranlara ve kafelere ilgili belgeyi almaları tavsiyesinde bulunduğunu anlattı.

Demirer, TURYİD üyeleri arasında sertifikaya ilginin yüksek olduğunu, alan ve başvuruda bulunan işletme sayısının yadsınamayacağını kaydederek, "Bu sertifika sadece yurt dışından gelen turistler için değil. Biz sürekli, 'İç piyasadaki müşterilerimize de işimize verdiğimiz ehemmiyeti göstermeliyiz.' diyoruz." diye konuştu. Sertifikayı uluslararası saygınlığı çok yüksek global denetleme firmalarının verdiğine değinen Demirer, bu firmaların ileride de denetlemelerini sürdüreceklerini anlattı. "Türkiye, gıda güvenliği anlamında denetimle öne çıkacak" TURYİD Başkanı Demirer, dernek üyelerine, "Bunu koronavirüs döneminde başlanmış bir uygulama olarak disiplin içerisine alın ve sonrasında da buna devam edin." dediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yarın başka bir sıkıntı çıkar veya gıda güvenliğinin genel kapsamına doğru götürülür. Önemli olan bu denetleme firmalarıyla koronavirüs döneminde başlatılan ilişkinin uzun vadede de devam etmesi. O zaman Türkiye'nin yeme-içme sektöründeki denetim mekanizması sayesinde gıda güvenliği ve genel güvenlik anlamında kalitemizi artırırız. Bunun da tüketici tarafında mutlaka ödüllendirilmesi olur. Müşteri, sertifikalı yeri daha çok tercih eder." Demirer, bu yüzden sertifikanın her işletme tarafından takip edilip alınmasını ve ileride de denetimlerin sürdürülmesini çok istediğini söyledi.

"Sertifikalı işletmeler diğerlerinden ayrışacak"

Kaya Demirer, TURYİD üyelerinin Güvenli Turizm Belgesi'ne talebinin hızlandığını, sertifikayı alan ve almak isteyen işletme sayısının yüksek olduğunu belirterek, vatandaşlardan, restoranlara ve kafelere gittiklerinde "Sertifikanız var mı?" sorusunu sormalarını istedi. Müşterilerin sertifikalı yerleri tercih etmesi halinde tüm işletmelerin bu belgeyi alacağını dile getiren Demirer, müşterilerin de kurallara uymasının önemli olduğunu, bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TURYİD iş birliğinde kamu spotu hazırlattıklarını anlattı. Demirer, müşterilerin her zaman içlerinin rahat olacağı yeri tercih edeceğini kaydederek,

"Sertifikalı işletmeler sertifikası olmayanlardan ayrılacak. Çünkü müşteriden talep bu şekilde gelecek. Güvenli Turizm Belgesi olan restoranlar daha çabuk kabul görecek." dedi. Sertifika almanın küçük işletmeler için bir yük olabileceğini aktaran Demirer, "Ancak biz denetim şirketleri ile çok iyi pazarlık yaptık. Sertifika kuralları yazılırken küçük işletmelere dostça yaklaşan kriterler belirlendi." dedi.

"Sertifikayı çok önemsiyor ve öneriyoruz"

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, salgının en çok etkilediği sektörlerin başında yeme-içme işletmelerinin geldiğini belirterek, uzun süre kapalı kaldıklarını, bazı restoranların sadece paket servis yöntemiyle çalıştığını hatırlattı. Yeni normale geçişle birlikte restoranların belirlenen kurallar çerçevesinde açıldığını dile getiren Bingöl, henüz salgın öncesi cirolara ulaşamadıklarını, sürecin biraz zaman alacağını anlattı. Bingöl, müşterilerin içlerinin rahat olması için Güvenli Turizm Belgesi'nin çok önemli olduğunu kaydederek, "Biz de bu belgenin alınmasını çok önemsiyoruz ve öneriyoruz. Sonuçta, müşterinin gideceği restoranda veya kafede sağlık ve hijyen kurallarına uyulduğunu bilmesi onu rahatlatacaktır. Belgeli restoranlar belgesizlere göre 1-0 önde olacak." dedi.

"Sertifika için bize başvuran restoran sayısı 2 bini buldu"

RoyalCert Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Namlı, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Güvenli Turizm Belgesi vermeye yetkilendirildikleri ilk günden beri sektörde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Hem konaklama hem de yeme-içme tesislerinin ilgili belgeyi almak için başvurularını sürdürdüğünü dile getiren Namlı, restoranlarda gelen taleplerin ise çok fazla olduğunu anlattı. Namlı, herkesin gelirini artırmak için yeni normale adapte olmayı haklı olarak gündemine aldığını kaydederek, "Bakanlık onaylı sertifika, şirketlerin ciro performanslarını ve müşteri profilini pozitif etkiliyor. Bu nedenle sürdürülebilir iş amaçlayan restoranlardan yoğun talep alıyoruz." dedi.

Geçen hafta ülke genelinde 1200 restoranı bulunan TAB Gıda ile şubelerinin denetimi için anlaştıklarını belirten Namlı, "Yine aynı şekilde CZN Burak restoranlarını da denetledik. Şu ana kadar bize Güvenli Turizm Belgesi almak için başvuran restoran sayısı 2 bini buldu. Restoranlar, müşterilerine özellikle güven vermek için bu yolu tercih ediyor." diye konuştu.

6,5 milyon enerji çalışanı işini kaybedebilir
EKONOMİ
6,5 milyon enerji çalışanı işini kaybedebilir

Türkiye Bankalar Birliği'nin yönetim kurulu üyeleri seçildi
EKONOMİ
Türkiye Bankalar Birliği'nin yönetim kurulu üyeleri seçildi

Abone Ol Google News
SİHAları vazgeçilmez kılan tehdit!

SİHA'ları vazgeçilmez kılan tehdit!

​TCG Anadolu projesinde gözler İHA ve SİHA'lara çevrildi.
​Elektrikteyeni dönem başlıyor

​Elektrikte
yeni dönem başlıyor

Vatandaş faturada tarifesini değiştirebilecek.
Eş zamanlı operasyon

Eş zamanlı operasyon

Özel harekat polisleri tek tek baskın düzenledi.
Gecenin gündemi #AyasofyaCamidir

Gecenin gündemi #AyasofyaCamidir

Twitter gece boyu yıkıldı: Reis 15 Temmuz 14.53'te açar Ayasofya'yı.
Hafter'in insan fırınları

Hafter'in insan fırınları

​Terhune'de“ İnsan fırınları" ortaya çıkarıldı.
Ayasofya kararı yarın

Ayasofya kararı yarın

​Türkiye'nin gözü Danıştay'ın açıklamasında olacak.

CHP lideri PKK'nın<br>gölgesine sığındı

CHP lideri PKK'nın
gölgesine sığındı

​Atatürk'ün kemiklerini sızlatan şahsın devirdiği çamlar hududu çoktan aşmıştır.
Korona hasar<br>bırakıyor mu?

Korona hasar
bırakıyor mu?

​Koronavirüs hastaları taburcu edildikten bir ay sonra tekrar incelendi.
PKK Suriye'de<br>yine çocuk kaçırdı

PKK Suriye'de
yine çocuk kaçırdı

​PKK Suriye'de bir haftada ikisi kız olmak üzere dört çocuğu daha kaçırdı.
Batarya'ya<br>bor dopingi

Batarya'ya
bor dopingi

​Yılda 10 ton lityum geri kazanılacak.
Kavuşma sevinci

Kavuşma sevinci

​Kızılay ayrı düşen binlerce aileyi biraraya getirdi.
Mısır'ın<br>Nil çaresizliği

Mısır'ın
Nil çaresizliği

​Etiyopya'yla Hedasi Barajı bilek güreşini kazanamadı.
Bu yaz<br>ne yapsak?

Bu yaz
ne yapsak?

​Yaz tatilini keyifle geçirebilmeniz için bu listeye göz atın.
Berlin anneleri

Berlin anneleri

​Almanlar destek vermese PKK virüsü bu hale gelemezdi.
NAFTA'yı yerin dibine soktu

NAFTA'yı yerin dibine soktu

​İnsanlık tarihindeki en kötü anlaşmalardan biriydi.
Galatasaray <br>pandemide kayboldu

Galatasaray
pandemide kayboldu

​Sarı kırmızılılar Alanyaspor deplasmanından da eli boş döndü.
STK’lar şiddet diline dur diyor: Şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız
Hayat

STK’lar şiddet diline dur diyor: Şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız

KADEM’in sosyal medyadaki şiddet diline “dur” demek için başlattığı “Küfürsüz Hayat Mümkün” kampanyasına 53 STK’dan destek geldi. TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatmanur Altun, “Kişilik haklarını fazlasıyla zedeleyen ölçüsüz şiddet diline karşı elimizden geleni yapmak durumundayız” derken ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “Ayrımcı dil, nefret, iftira, yalan, küfür, argo ve kötü söz kullanmayalım” şeklinde konuştu.
Bu yaz ne yapsak? Yaz tatilini keyifle geçirebilmeniz için bu listeye göz atın
Gündem

Bu yaz ne yapsak? Yaz tatilini keyifle geçirebilmeniz için bu listeye göz atın

Bahçeşehir Koleji PDR Koordinatörü Özen Yazğan yaz tatili için önerilerini paylaşıyor: Yaz tatilinde paylaşılan anlar, çocukluk anılarında önemli yer tutar. Çocuklar kendi zaman planlamalarını yapabilir, ilgi alanları doğrultusunda etkinliklere daha fazla zaman ayırabilirler. Böylece öğrenmeye ve yaşama dair deneyimler edinmeye devam ederler.
Çoklu baro değil reform: Düzenleme Genel Kurula sunuldu
Gündem

Çoklu baro değil reform: Düzenleme Genel Kurula sunuldu

Barolara ilişkin düzenleme içeren kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesine başlandı. CHP, HDP ve İYİ Parti’nin karşı çıktığı teklif için ‘reform’ diyen AK Parti Grup Başkanvekili Turan, “Çoklu baro ifadesi bu kanunun özünü yansıtmıyor” dedi. Teklife göre, avukat sayısı beş binden fazla olan illerde asgari iki bin avukat bir araya gelerek baro kurabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.