Gündem Avrasya Kastamonuda buluştu

Avrasya Kastamonu’da buluştu

2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’da Avrasya Kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda, Kastamonu’da sağlık ve kalkınma adına İbn-i Sina Enstitüsü’nün kurulması kararlaştırıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’da Avrasya Kurultayı yapıldı.
2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’da Avrasya Kurultayı yapıldı.

Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı (TÜKOV), Türkiye-Hollanda Sağlık Vakfı ile Moral Vakfı tarafından 2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Kastamonu’da Avrasya Kurultayı yapıldı.

Bilgehan Bilgili Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen kurultayda konuşan Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı Başkanı Şahin Çokyaman; Avrasya Kurultayı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri 2030 ve Bölgesel Kalkınma Temalı, İbn-i Sina’nın doğumunun 1037’nci yılı anısına Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı, Türkiye Hollanda Sağlık Vakfı ve Moral Vakfı tarafından Kastamonu’da sağlık ve kalkınma adına İbn-i Sina Enstitüsünün kurulacağını açıkladı.

TÜKOV Başkanı Çokyaman, İbn-i Sina Enstitüsü için Kastamonu Üniversitesi’ni, en iyi üniversitelerden biri olması dolayısıyla seçtiklerini belirterek, “3 vakıf bir araya gelerek, aylardır gece gündüz çalıştık ve bugünlere kadar geldik. Türk Dünyası Koordinasyon Vakfı olarak bu işin koordinasyonunu üstlendiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

MORAL KÖYÜ OLUŞTURULDU

Moral Vakfı Başkanı Rıza Deniz de, şefkat konusunu proje haline getirdiklerini ve Moral Köyü oluşturmak için proje hazırladıklarını belirterek, “Biz, bildiğimizi, yapmak istediğimizi yapamıyoruz. Biz, namazı biliyoruz ama yapmaya gelince yapmıyoruz. Bizler, bunun farkına nasıl varacağız. Bu konuyu akademisyenler görüşüp önce aile modelini geliştirdik. Önce insanın, ferdin ve ailenin, toplumun nasıl mutlu olacağı, nelerle mutlu olacağını ele alacağız. Ama bizler, bunu ilmi ve iman olarak nasıl farkına varmalıyız konusunu görüşüyoruz. Bu konuda Dr. Kemal Aydın beyin çalışmalarını duyduk ve bizlere ziyarete geldiler. Şahin başkanımız ile tanıştık ve bu konuları enine boyuna ele aldık. Nasıl sağlıklı bir toplum oluşturabiliriz konusunu bizler de ele aldık. Uzun yıllar üzerinde çalıştığımız Moral Köyü diye bir proje hazırladık. Bu projede asıl amacımız bir ailenin geleceğini, bir yaşlının nasıl mutlu olacağını Kur’an-ı Kerim’de nasıl anlatıldıysa bu şekilde yapmak olacak. İmanı konularda aile nasıl mutlu olur. Bu yüzden şefkat konusunu proje haline getirdik. İnşallah bu projeyi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

REKLAM

Konuşmaların ardından Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Salım Alhassan ve D8 Ekonomik İşbirliği Asamblesi Genel Sekreteri Dato Ku Jaafar Ku Shaari’nin de katılımıyla Avrasya Kurultayı gerçekleştirildi. Kurultayda, katılımcılar kendi alanlarıyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Organizasyon; 17 Ağustos tarihinde Nasrullah Kadı Külliyesi Camii›nde kılınan Cuma namazı ve İbn-i Sina için yapılan hatim duası ile sona erdi.

  • ‘ENSTİTÜNÜN KURULUŞ TARİHİ 1037 OLACAK’
  • Türkiye-Hollanda Sağlık Vakfı Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın ise, “Bugün burada olmamızın sebebi İbn-i Sina’dır. İbn-i Sina’ya 1037 yıl sonra Kastamonu Üniversitesi’nde sahip çıkarak vefamızı göstereceğiz. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’ya yakışan İbn-i Sina’yı 1037’nci yılında anmak. Enstitünün kuruluş tarihine 1037 olarak yazılacak. Onun vefatı, yeni İbn-i Sina’ların yetişmesinin temelinin atıldığı an olacak” ifadelerini kullandı.

GÖÇMEN YAŞLI NÜFUS MASAYA YATIRILACAK

Kentte önümüzdeki günlerde göçmen yaşlılar konusunda bir toplandı yapmayı planladıklarını söyleyen Kemal Aydın, “Çünkü Kastamonu, zamanında en fazla göç veren bir ilimiz. Kastamonu, 1 milyona yakın dışarıya göç vermiştir. Avrupa’da da 25 milyon insan var. Avrupa’da da Müslüman olarak 5 milyon göçmen yaşlı nüfus bulunuyor. Bu da yine İbn-i Sina Enstitüsünün konusudur. İnşallah Kastamonu Üniversitesi ile İbn-i Sina Enstitüsü işbirliğinde bu konu ele alınacak” dedi.

D8 ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULACAK

İbn-i Sina Enstitüsü için Kastamonu’da bir yer arayışlarının olduğunu söyleyen Dr. Aydın, “D8 Araştırma Merkezi’nin Kastamonu Üniversitesi bünyesinde kurulması için çalışıyoruz. Bu yönde rapor hazırlanması için yetkililere üniversitemizi gezdirdik. Bu araştırma merkezinde genetik, Alzheimer, halk sağlığı, helal gıda, terapi gibi birçok konu araştırılacak. D8 ülkelerinin 1 milyardan fazla nüfusu bulunuyor. Biz de burada bu ülkelerin Ar-Ge’sini, araştırmasını yapacağız” diye konuştu.

REKLAM
Bedelli askerlere özel eğitim

Bedelli askerlere özel eğitim

Kadına şiddetle mücadele kışlalarda öğretilecek.
Bizi de tehdit ettiler

Bizi de tehdit ettiler

Başkan Erdoğan: Sabote eden değil, projelere ön açan iktidar var.
İki gözüm İstanbul

İki gözüm İstanbul

Gökdelenleri değil, şehrin yaşayan kısımlarını göreceksiniz.
İman ettikteknolojiye

İman ettikteknolojiye

​Ne aklımız ne tecrübelerimiz ne de imanımız bu gidişatı göremiyor.
Çocuk teröristlerden kan donduran ifade

Çocuk teröristlerden kan donduran ifade

​PKK'nın çocuklara uyguladıkları akıl alır gibi değil.
Kritik 2 isimbelli oldu

Kritik 2 isimbelli oldu

Bahçeli'nin ittifak açıklamasından sonra yeni hamle.
ABD'nin amacı kaos

ABD'nin amacı kaos

'​Suriye'de siyasi istikrar diye bir derdi yoktur'
Askeri geçitteterör saldırısı

Askeri geçitteterör saldırısı

​İran'daki terör saldırısında 25 kişi hayatını kaybetti.
162 bin kişiyararlanacak

162 bin kişiyararlanacak

MHP'nin af teklifinin detayları belli oldu.
Münbiçgün sayıyor

Münbiçgün sayıyor

​Amerika ve PKK işgalindeki kent özgürlük için gün sayıyor.
FüzeciKirkor'un izindeyiz

FüzeciKirkor'un izindeyiz

​Kirkor'un ruhu 59 yıl sonra TEKNOFEST'te canlandı.
Sedanur'danacı haber

Sedanur'danacı haber

​Küçük kızın 7 gün sonra cansız bedeni bulundu.
İdlib'inyanındayız

İdlib'inyanındayız

​Katar''da, İdlib'le dayanışma gösterisi düzenlendi.
HoşgeldinTürkkuşu!

HoşgeldinTürkkuşu!

​Yerli hafif spor uçak Türkkuşu T19-A tanıtıldı.
Ticarete27 yeni üs

Ticarete27 yeni üs

​Türkiye dünyadaki ticaret üssü sayılarını artırıyor.
'Filistin'i tanıyabiliriz'

'Filistin'i tanıyabiliriz'

İrlanda Filistin devletini tanıyabileceğini açıkladı.
TEKNOFEST'inyıldızı oldular

TEKNOFEST'inyıldızı oldular

​Şehit Ragıp AİHL öğrencilerine ödülü Başkan Erdoğan takdim etti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.