Gündem BMnin ilk Türk Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkırdan önemli açıklamalar

BM'nin ilk Türk Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır'dan önemli açıklamalar

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, koronavirüs salgını nedeniyle 75 yıllık tarihinde ilk kez sanal ortamda toplandı. BM'nin ilk Türk Genel Kurul Başkanı olan Volkan Bozkır, önemli açıklamalarda bulundu. Pandemi ve mülteci krizine ilişkin çalışma planlamalarına değinen Bozkır, koronavirüs salgını hakkında da açıklamalarda bulunarak, "İnsanlık olarak, bu derece yakınımızda olan ve hepimizi etkileyen bir tehditle ilk defa karşı karşıya geliyoruz. Bugün, farklılıklarımızı ve anlaşmazlıklarımızı bir kenara bırakmak mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Volkan Bozkır.
Volkan Bozkır.

BM'de 75'inci Genel Kurul toplantısı düzenleniyor. Toplantının açılış konuşmasını Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır gerçekleştirdi. Hükümet dışı kuruluşların katılımından faydalanma imkanlarının da sınırlı olacağını ancak buna rağmen, BM çalışmalarına duyulan ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğunu belirten Bozkır, Kovid-19 salgınının, bu toplantıya fiziken tam kadro katılıma imkan tanımamanın ötesinde çok daha fazla olumsuzluğa neden olduğunu aktardı.

Mülteci ve göçmen vurgusu

Sağlık sistemlerinin sınırlarının zorlandığını, eğitim faaliyetlerindeki kesintilerin ortak geleceği tehlikeye attığını vurgulayan Bozkır, "En fazla yardıma ihtiyaç duyanlar, en büyük zararı görüyor. Mülteci ve göçmenlerin yaşadığı zorluklar, şimdi daha da kötü bir hal aldı.'' diye konuştu.

Dış politikada büyük onur: Volkan Bozkır, BM Genel Kurulu Başkanlığı görevini bugün devralıyor
GÜNDEM
Dış politikada büyük onur: Volkan Bozkır, BM Genel Kurulu Başkanlığı görevini bugün devralıyor

Çocuk istismarına dikkat çekti

Bozkır, kadınlar ve kız çocuklarının, cinsiyet temelli şiddet ve suistimal tehlikesine karşı daha savunmasız durumda bulunduğuna dikkati çekerek "Çocuklarımızın karşı karşıya bulunduğu, çocuk işçiliği, çocuk evliliği ve çocuk ticareti tehdidi arttı.'' değerlendirmesinde bulundu. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, etnik ve dini temellere dayanan ayrımcılığın yükselişe geçtiğini, dini grupların mensuplarına ve ibadet mekanlarına yönelik şiddet olaylarında artış yaşandığını kaydeden Bozkır, ''Salgından ve salgının tetiklediği tüm bu olumsuz gelişmelerden zarar gören her bir bireyin acısını paylaşıyor ve kendileriyle dayanışma içinde olduğumu buradan bir kez daha ifade ediyorum.'' şeklinde konuştu.

Dünyaya online mesaj verecek: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşacak
GÜNDEM
Dünyaya online mesaj verecek: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda konuşacak

"Birlikte hareket etmeliyiz"

Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İnsanlık olarak, bu derece yakınımızda olan ve hepimizi etkileyen bir tehditle ilk defa karşı karşıya geliyoruz. Bugün, farklılıklarımızı ve anlaşmazlıklarımızı bir kenara bırakmak mecburiyetindeyiz. Bugün çok taraflılığa yönelik ortak bağlılığımızı yinelemek zorundayız. Bugün, bu küresel sorunu çözmek için çabalarımızı birleştirmek ve hiçbir ihtiyaç sahibinin, bu gayretlerimizin yaratacağı imkanlardan yararlanamaz durumda kalmamasını temin etmek mecburiyetindeyiz. Birleşmiş Milletler olarak bunu başarabiliriz.''

Büyük konuşma 22 Eylül’de: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'den bütün dünyaya seslenecek
GÜNDEM
Büyük konuşma 22 Eylül’de: Cumhurbaşkanı Erdoğan BM'den bütün dünyaya seslenecek

"Salgının üstesinden gelebiliriz"

Sistemi doğru biçimde kullanarak salgının üstesinden gelinebileceği, yenilikçi yöntemler geliştirilebileceği, sürdürülebilir, kapsayıcı ve daha adil bir dünya sağlanabileceğine dikkati çeken Bozkır, ''Ancak, bunu ülkelerin kendi başlarına gerçekleştirmeye çalışması, daha fazla can kaybına ve kaynaklarımızın heba olmasına yol açacaktır. Salgın, büyük ihtimalle önümüzdeki bir yıl boyunca çalışmalarımızı etkilemeyi sürdürecektir. Bu nedenle sorunla mücadelede, elimizdeki tüm imkanlardan sonuna kadar faydalanmalıyız'' diye konuştu.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.