Ramazan Balıkesirde mahalle iftarları devam ediyor
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Balıkesir'de mahalle iftarları devam ediyor

Balıkesir’in Dutluca Köyü’nde yüzyıllık toplu iftar geleneği devam ediyor. 120 ailenin oturduğu mahallede iftar yemeğini her gün bir aile üstlenirken, köy meydanına ve cami avlusuna kurulan sofralarda çeşit çeşit yemekler hep birlikte yeniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Köyde her gün bir aile iftar yemeğini üstlenirken, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar muaf tutuluyor.
Köyde her gün bir aile iftar yemeğini üstlenirken, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar muaf tutuluyor.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesine bağlı Dutluca Köyü’nde toplu iftar yemeği geleneği devam ettiriliyor. 120 ailenin oturduğu mahallede iftar yemeğini her gün bir aile üstlenirken, köy meydanına ve cami avlusuna kurulan sofralarda çeşit çeşit yemekler hep birlikte yeniyor. İlçeye 9 kilometre uzaklıkta, 380 nüfuslu Dutluca’da, yüzyıllardır iftarlar hep birlikte açılıyor. Her gün bir aile iftar yemeğini üstlenirken, ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlar da muaf tutuluyor. Yaklaşık 120 ailenin oturduğu mahallede her aileye yemek sırası iki yılda bir geliyor.

BU GELENEK DEVAM EDECEK

Dutluca’daki iftara ilçe merkezi ve çevre köylerden de katılanlar oluyor. Mahalle meydanına kurulan masalarda tatlıdan turşuya kadar 9 çeşit yemek ikram ediliyor. Yemekler, ezanın okunmasıyla birlikte yenmeye başlanırken, dualar yapılıyor. Geleneği sürdürmeye kararlı olduklarını anlatan Mahalle Muhtarı Hüseyin Yılmaz, “Köyümüz 120 hane ve 380 nüfuslu. Ramazanda iftar yemeği veriyoruz. Bu çok eskiye dayanan bir gelenektir. Her gün bir aile iftar yemeğini üstleniyor. Dışarıdan gelenler de oluyor. Biz bu geleneği devam ettirmeye kararlıyız” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.