Ramazan İftar topu geleneği nasıl çıktı?
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - İSTANBUL

İftar topu geleneği nasıl çıktı?

Hurma, pide, Ramazan davulcusu ve iftar topu denildiği zaman aklımıza ilk önce Ramazan gelir. İftar topu geleneği 1800’lü yıllardan bu yana vazgeçemediğimiz geleneklerden biri…

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
1800’lü yıllardan bu yana vazgeçemediğimiz geleneklerden biri.

Akşam ezanıyla birlikte atılan iftar topları, eskisi kadar duyulmuyor. Yeni nesil bu geleneğe belki de binde bir şahit oluyor. Ezanın sesini sokağımızdan yankılanan haliyle dinlemek yerine, çoğu aile televizyonlarının başından dinliyor. Ya da akıllı telefonlarından takip ediyor. Top atılmadan oruçlarını açmayan eskiler de, çağa ayak uydurdu.

0. İftarı müjdeler
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
İftar topu, akşam ezanının okunmasıyla birlikte atılır. Atılan top, iftar vaktini müjdeler.
1. İmsak vaktinde top atılırdı
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
İftar ve sahur topu uygulaması 1800'lü yıllarda Osmanlı döneminde başladı. İftar topu geleneği halen sürse bile imsak vaktinde atılan toptan çok uzun yıllar önce vazgeçilmiş.
2. Anadolu Hisarı’nda başladı
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
Osmanlı arşivinde bulunan evraklar doğrultusunda iftar topu geleneği hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Evraklarda; iftar topu geleneğinin 1821 yılında Anadolu Hisarı'ndaki topun ateşlenmesiyle başladığını belirtiyor.
3. Kısa sürede yayıldı
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
Anadolu Hisarı'nın ardından kısa bir süre sonra ise Rumeli Hisarı'nda da top atışları başlamış. 1827 yılında ise iftar topu Yedikule surlarında atılmaya başlamış. Zamanla farklı semtlerde de uygulanmaya başlamış.
4. İmparatorluğa yayıldı
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
20-25 yıl içinde ise iftar topu geleneği, imparatorluğun her bölgesine yayıldı. Halen birçok Müslüman ülkede iftar topu geleneği yaşatılmaya devam ediliyor.
5. Osmanlı’nın vefası
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
Osmanlı Devleti döneminde, top atışları sırasında ciddi kazalarda yaşanmış. Ancak vefat eden kişilerin ailelerine, devlet tarafından ömür boyu maaş bağlanmış.
6. Farklı toplar kullanıldı
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
Osmanlı'dan günümüze kadar iftar topu atışlarında; cebel topları, sahra topları, balyemez topu, dağ topu, karabina topu ve kamış topu gibi farklı toplar kullanılmış.
7. Tüfekler kullanılmış
İftar topu geleneği nasıl çıktı?
Kalelerin olmadığı bölgelerde, top atışları yasaklanmış. Söz konusu yerlerde iftar topu yerine, tüfek ateşleniyormuş.
TEM Otoyolunda kahreden kaza

TEM Otoyolu'nda kahreden kaza

İstanbul Pendik'te çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği feci bir kaza meydana geldi. TEM Otoyolu'nda seyir halinde bulunan otomobil, otoyoldan geçmeye çalışan yayalara çarptı. Kazada yolun karşısında geçmeye çalışan 5 kişi hayatını kaybetti.
Iraktaki terör bu yaz bitecek

Irak'taki terör bu yaz bitecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü PKK’ya karşı Irak ve Suriye’deki mücadeleyle ilgili önemli mesajlar verdi. Türkiye’nin Irak sınırlarını güven altına alacak çemberi tamamlamak üzere olduğunu belirten Erdoğan, “İnşallah bu yaz Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız” dedi.
Gazzenin kayıp bebekleri: Ne doğum ne de ölüm kayıtları var

Gazze'nin kayıp bebekleri: Ne doğum ne de ölüm kayıtları var

Yılda 60 bine yakın bebeğin dünyaya geldiği Gazze’de, İsrail’in 7 Ekim’den beri sürdürdüğü soykırımda bebek ölüm ve düşük oranları yüzde 300’den fazla arttı. Sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yeni doğan bebekler kayıt altına alınamıyor, hayatını kaybedenlere de ölüm belgesi verilemiyor. Bu nedenle Gazze’de öldürülen bebeklerin tam sayısı bilinmiyor.
Akademide İsrail tabusu

Akademide İsrail tabusu

Yeni Şafak 30. Yıl Konuşmaları'na konuk olan tarihçi Prof. Zekeriya Kurşun, İsrail'in empoze ettiği korku siyasetinin akademisyenleri de vurduğunu söyledi. Filistin konferanslarına akademisyenlerin katılmak istemediğini ifade eden Kurşun, “Harvard Ünivesitesi’nin rektörü sadece öğrencilerinin konuşmasına izin verdiği için kovuldu. Dolayısıyla akademisyenlerin de birkaç konuda tabusu var” dedi.

Özel ‘bedelli’ diyerek CHP adaylarını vurdu

Özel ‘bedelli’ diyerek CHP adaylarını vurdu

Özgür Özel’in, “Türkiye’yi sevenlerden oy istiyoruz. Bedelli askerliğe kaçanlardan değil” diyerek bedellilere “asker kaçağı ve hain” imasında bulunması en çok CHP’de rahatsızlığa yol açtı. Özellikle İmamoğlu’nun bedelli askerlik, Murat Kurum’un ise gönüllü olarak Silopi’de askerlik yapmış olması partideki ve sosyal medyadaki tepkileri artırdı.
Türkiye restini çekmeli

Türkiye restini çekmeli

MHP lideri Bahçeli, Gazze için Ramazan çağrısı yaptı: Ramazan ayının bereketiyle Filistin halkının gözyaşları silinmelidir. Mescid-i Aksa’nın hüzün ve ıstırap devri kapanmalıdır. Gerekirse Türkiye her ihtimali masaya koyup restini çekmeli, bunun da siyasi eylemini planlayıp fedakarlık ve kahramanlık içinde icra etmelidir.
Rusların ilgisi yoğun: Türkiye’ye beyin göçü

Rusların ilgisi yoğun: Türkiye’ye beyin göçü

Türkiye teknoloji alanında atılım yaparken farklı ülkelerden de yetişmiş personelin ilgisini çekiyor. Geçen yıl başlatılan “yetenek transferi” programına şimdiye kadar 1702 yabancı başvurdu. Şartları karşılayan 1598 kişi Türkiye’deki özel şirketlerde istihdam edildi.
Deprem kendini hatırlattı

Deprem kendini hatırlattı

Çanakkale'nin Yenice ilçesinde 4.9 şiddetinde deprem meydana geldi. İstanbul başta olmak pek çok ilde hissedilen deprem sonrası vatandaşlar sokaklara döküldü. AFAD, depremde can ve mal kaybı olmadığını açıkladı.
Camiler mahyalarla süsleniyor

Camiler mahyalarla süsleniyor

Camilerde 'On Bir Ayın Sultanı'na hazırlık heyecanı başladı. "Ramazan Kur'an ayıdır" yazılı ilk mahya Eyüpsultan Camii'ne asıldı. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne 'La ilahe illallah', Sultanahmet Camii'ne ise 'Muhammedün Resulullah' yazılı mahya asılacak.
Enflasyon eğitimden gıdalandı

Enflasyon eğitimden gıdalandı

TÜİK verilerine göre şubat ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 4,53, yıllık yüzde 67,07'yle beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Aylık bazda en yüksek artış yüzde 12,76'yla eğitimde, yüzde 8,25'le de gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü.
Bayraktar TB2 Avrupa semalarında

Bayraktar TB2 Avrupa semalarında

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, Arnavutluk ordusunun envanterine girdi. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, “TB2'ler Arnavutluk semalarında ilk uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi” dedi.
Destici trafik kazası geçirdi

Destici trafik kazası geçirdi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de içinde bulunduğu makam aracı, seçim çalışmaları için gittiği Tokat’ta kaza yaptı. Su kanalına düşen araçtaki Destici ile birlikte 4 kişi yaralandı. Hastaneye kaldırılan Destici’nin durumunun iyi olduğu açıklandı.
Binlerce Farha’nın hikâyesi

Binlerce Farha’nın hikâyesi

Nekbe’de Filistinlilerin sürülmesini küçük bir çocuğun üzerinden anlatan “Farha”nın yönetmeni Darin J. Sallam, film günleri kapsamında Batman’daydı. Yeni Şafak’a konuşan Sallam, "Filistin’de binlerce Farha var" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.