Ramazan Kenyada Ramazan
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Kenya'da Ramazan

Sahil kentlerinden Mombasa'daki Müslümanlar, ülkede başlanan ramazan için hazırlıklarını tamamladılar. Öte yandan ramazan dolayısıyla çocukların daha rahat oruç tutabilmesi için Mombasa genelindeki medreselerde eğitime bir ay ara verildi. 65 yaşındaki Ahmed Mıdran da Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderdi. Ahmed Mıdran, Türkiye'nin Müslüman ülkelere yardım yaptığını belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok iyi bir lider" dedi.

AA
Halk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sevdiğini belirtti.
Halk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sevdiğini belirtti.

Kenya'nın ikinci büyük şehri olan Mombasa, Hint Okyanusunun yanı başında yer alan körfezdeki Mercan Adası'nın üstünde kurulu. Tarihi bir kent niteliği taşıyan Mombasa, yüz yıllar önce kıyıya yerleşen Araplar sayesinde hem İslamiyet ile hem de Arap kültürüyle tanıştı. Bugün halen Arap kültürünün izlerinin rastlandığı kent dar sokakları, tarihi camileri, oymalı evleri ve tropikal iklimiyle eşsiz bir tarihi ve doğal görünüme sahip.

Daha rahat oruç için medreselere tatil verildi

Bölge halkı, kent merkezinde kurulan, çeşitli tropikal meyvelerle taze sebzeler, baharatlar ve çok çeşitli malzemelerin satıldığı pazarları tıka basa doldurdu. Halk, bu gece yapılacak ilk sahur öncesi son alışverişlerini de tamamlıyor.

Deve etinin mutfaklardan eksik olmadığı Mombasa'da, kentin en ünlü alışveriş noktası olarak bilinen Marikiti mahallesindeki büyük et pazarında deve eti başta olmak üzere çeşitli etler kısa sürede tükendi. Öte yandan ramazan dolayısıyla çocukların daha rahat oruç tutabilmesi için Mombasa genelindeki medreselerde eğitime bir ay ara verildi.

Sadakalar verildi

Mombasa'nın tarihi kasabası Old Town'da balıkçılık yapan 36 yaşındaki Sümeyye Muhammed Ali, yaptığı açıklamada, ramazan ayı dolayısıyla yerel halkın hem kendi evleri hem de sadaka niyetiyle maddi durumu iyi olmayan aileler için iftar alışverişi yaptığını, bu nedenle işlerinin açıldığını kaydetti.

Kenyalı Müslümanların hazırlıkların son aşamaya geldiğini dile getiren Ali, "Nasip olursa bu gece ilk sahura kalkacağız" dedi.

Türkiye'yi gönülden seviyorlar

Mombasa'daki büyük et marketinde çalışan 65 yaşındaki Ahmed Mıdran da Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderdi. Somali asıllı olan Mıdran, Türkiye'nin başta Somali olmak üzere tüm dünyada yaptığı yardımları bildiğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok iyi bir lider olduğunu söyledi.

Türk halkının ramazanda dünyadaki tüm Müslümanları hatırlayarak yardım ve sadaka gönderdiğini kaydeden Mıdran, bütün bu iyilikler için Türkiye'ye teşekkür etti.

Muhammed Sumadi'nin kabul olan duası
RAMAZAN
Muhammed Sumadi'nin kabul olan duası

Hacivat ve Karagöz aslında kimdir?
RAMAZAN
Hacivat ve Karagöz aslında kimdir?

Çin’de Ramazan
bir sofrada geçiyor
RAMAZAN
Çin’de Ramazan bir sofrada geçiyor

İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı
Gündem

İçişleri Bakanlığı Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, Denizli'nin Kale ilçesinde, bağımsız Belediye Başkanı Erkan Hayla'yı görevden aldı.
Emniyet'te 12 daire başkanlığına atama
Gündem

Emniyet'te 12 daire başkanlığına atama

Emniyet Genel Müdürlüğünde İçişleri Bakanlığının yurt dışı müşavirliklerine yapılan görevlendirmelerin ardından boşalan 11 daire başkanlığına ve emekli olan bir daire başkanının yerine atama yapıldı. Afyonkarahisar ve Antalya il emniyet müdürlüklerine de atamalar gerçekleştirildi.
Mehmet Bozdağ'dan flaş Diriliş Ertuğrul açıklaması
Hayat

Mehmet Bozdağ'dan flaş Diriliş Ertuğrul açıklaması

Sevilen dizi “Diriliş Ertuğrul” hakkında son haftalarda ortaya atılan iddialara yapımcı ve senarist Mehmet Bozdağ yanıt verdi. Bozdağ, final hakkında karar vermediklerini, Diriliş Ertuğrul'un yavaş yavaş Osman dönemine ilerleyeceğini söyledi.
'Diriliş Ertuğrul yüzünden 1 yıldır evden çıkmıyorum'
Hayat

'Diriliş Ertuğrul yüzünden 1 yıldır evden çıkmıyorum'

Ekranların sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul'un yapımcı ve senaristi Mehmet Bozdağ, Bilecik'te katıldığı bir söyleşide 1 yıldır evden dışarı çıkamadığını ve 120 dakika süren dizi için haftanın 6 günü çekim yapıldığını söyledi.
50 bin dolar maaş alıyordu şimdi sokakta yaşıyor
Gündem

50 bin dolar maaş alıyordu şimdi sokakta yaşıyor

59 yaşındaki Serdal Erdek, 12 gündür Manavgat otogarında kalırken, geceleri de bankta yatıyor. 59 yıllık yaşantısına 4 dil 49 ülke sığdıran, 50 bin dolar maaş ile Honk Kong’ta otel müdürlüğü yaptıktan sonra alkol ve kumarın esiri olan Erdek çalışmak istiyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.