Ramazan Osmanlı mücahidi Geyikli Baba
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

Osmanlı mücahidi: Geyikli Baba

Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin duacısı Geyikli Baba, Anadolu'nun uç bölgesinde Osmanlı mücahidleri ile beraber İslamiyet'i yayarak gaziler arasına giren evliyadır. Bursa'nın fethi sırasında pek çok kerameti görülen Geyikli Baba, yaşadığı dergahında İslam'ı yanına gelenlere öğretti.

Yeni Şafak
Geyikli Baba'nın diktiği ağaç ulu bir çınar oldu.
Geyikli Baba'nın diktiği ağaç ulu bir çınar oldu.

Azerbaycan'ın Hoy şehrinde doğan Orhan Gazi devri Osmanlı evliyası Geyikli Baba'nın 1275-1350 (H.674-750) yılları arasında yaşadığı tahmin ediliyor. Bağdatlı Şeyh Ebü'l-Vefa hazretlerinin yolunda ilerleyen Geyikli Baba, aynı fikirdeki Baba İlyas Horasani'den dersler aldı. Zahiri, batıni ilimlerde ve tasavvuf yolunda kemale erdi. Rum ülkesine gelerek Anadolu'nun uç bölgesinde Osmanlı mücahidleri ile beraber İslamiyet'i yayarak gaziler arasına katıldı.

Bursa'nın fethi sırasında bir geyiğe binerek elinde altmış okkalık bir kılıç olduğu halde en ön saflarda çarpıştı. Kalenin fethinde birçok kerameti görüldü. Bu yüzden ona Geyikli Baba ismi verildi. Fetihten sonra Keşiş (Ulu) Dağına yerleşti. Kendi halinde yaşadığı dergahında gelenlere İslam dinini öğretirdi. Orhan Gazi, Bursa'nın fethine yardıma gelen evliyanın gönlünü almak hemde halini görmek için onları Bursa'ya davet etti. Ve Orhan Gazi, eğer Geyikli "Baba gelmezse, ben varıp elini öpeyim" dedi.

Orhan Gazi'nin İslam'a hizmeti için duacı

Geyikli Babayı bulduktan sonra Orhan Gazi'nin sözlerini ileterek Bursa'ya davet ettiler. Geyikli Baba bu davete rıza göstermeyerek, "Sakın Orhan da gelmesin. Dervişler gönül ehli olurlar, gözetirler. Öyle bir vakitte varırlar ki, vardıkları zamanda ettikleri duanın kabul olmasını arzu ederler" buyurdu. "Bari Orhan Gaziye dua et" dediklerinde;

  • "Biz onu hatırımızdan çıkarmıyoruz. Her zaman devletine dua ile meşgulüz. Onun İslamiyete hizmeti sebebiyle, sevgi ve muhabbeti kalbimizde taht kurmuştur" diye haber gönderdi.

Orhan Gazi'ye hem duası hem hatırası ağaçtı

Bir zaman sonra Geyikli Baba dergahından bir ağaç dalı keserek Osman Gazi'nin bulunduğu saraya girdi. Sarayın avlusuna getirdiği dalı dikmeye başladı. Orhan Gazi'ye durumu haber verdiler. Orhan Gazi durumu izledikten sonra kişinin Geyikli Baba olduğunu bildi.

  • Geyikli Baba, ağacı dikince doğruldu ve Orhan Gaziye; "Bu hatıramız burada kaldığı müddetçe, dervişlerin duası senin ve neslinin üzerindedir. Senin neslin ve devletin bu ağaç gibi kök salacak, dalları çok uzaklara ulaşacak, evlatların din-i İslama çok hizmet edecekler" deyip; "Kökü sabit, dalları ise göktedir" mealindeki, İbrahim suresi 24. ayet-i kerimesini okudu.

Az sonra da geldiği gibi gitti. Diktiği ağaç ulu bir çınar oldu. O ağacın bugün Bursa'da hazret-i Üftade'ye giden Kavaklı Caddedeki çınar ağacı olduğu söylenmekte.

Neden güllaç?
RAMAZAN
Neden güllaç?

Ramazan'ın ilk cuması
RAMAZAN
Ramazan'ın ilk cuması

Tarihi fırında Ramazan mesaisi
RAMAZAN
Tarihi fırında Ramazan mesaisi

Hakan Canbazoğlu idolünü açıkladı
Spor

Hakan Canbazoğlu idolünü açıkladı

Spor Toto 1. Lig Play-off Finali'nde Gazişehir Gaziantepli futbolcuların kullandığı penaltıların 4’ünü kurtararak takımını Süper Lig’e taşıyan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un kalecisi Hakan Canbazoğlu, Bayern Münih ve Alman Milli Takımı'nın eski file bekçisi Oliver Kahn sayesinde kaleciliğe başladığını söyledi.
AK Parti'den yeni 'Dombra' sürprizi
Gündem

AK Parti'den yeni 'Dombra' sürprizi

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal seçim beyannamesini yarın açıklayacaklarını belirterek ilk mitingin Erzurum'da son miting ise İstanbul'da yapılacağını açıkladı. Ünal ayrıca 'Yarınki tanıtım toplantısında 'Dombra'nın bestecisi Aslanbek çok güzel bir parça hazırladı, yarın onu dinleyeceğiz' dedi.
Ronaldo'dan biyolojik yaş itirafı
Spor

Ronaldo'dan biyolojik yaş itirafı

Real Madrid'in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo, verdiği röportajda biyolojik yaşı ve futbolu bırakacağı zamanla ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Şenol Güneş'in hastane raporu ortaya çıktı
Spor

Şenol Güneş'in hastane raporu ortaya çıktı

Olaylı derbide kafasına gelen cisim nedeniyle hastaneye kaldırılan Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in hastane raporu haftalar sonra ortaya çıktı. Fenerbahçe cephesinin tiyatro yapmakla suçladığı tecrübeli çalıştırıcının kafasının saçlı derisinde yaralanmaya rastlandığı ve tansiyonunun aniden yükselmesi raporda yer aldı.
Döviz alım-satımını durdurdular
Ekonomi

Döviz alım-satımını durdurdular

Spekülatif hareketlerden dolayı gün içerisinde ani yükseliş ve düşüşler yaşayan döviz kurlarına karşı Tahtakale'deki bazı döviz bürolarının önlem mahiyetli alım-satımı durdurduğu öğrenildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.