SÜPER LİG

Mustafa Çulcu: Hakem yürekli olmalı VAR'dan yürek almıyorsun

MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu, Süper Lig'in ilk haftasına damga vuran VAR kararları hakkında yenisafak.com'a konuştu. Çulcu, aksamaların olduğunu kabul ederken zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Tecrübeli hakem yorumcusu VAR'ın Süper Lig'den değil de kupa ya da bir alt ligden başlatılmasının gerektiğini ancak bunun tercih edilmediğini belirtti.

Mustafa Göksel Yeni Şafak

MHK Eski Başkanı Mustafa Çulcu, Süper Lig'in ilk haftasında yaşanan VAR kararları hakkında yenisafak.com'a açıklamalarda bulundu. Çulcu, VAR'ın kullanımında kamera eksikliğinden bahsederken bunun kupa ya da alt ligden başlaması halinde daha sağlıklı olabileceğini söyledi. Her şeye rağmen umudunun olduğunu ifade eden Çulcu, Fenerbahçe-Bursaspor maçının son dakikasındaki pozisyon için de Halil Umut Meler'e çok kritik bir soru sordu.

"Dünya Kupası'nda 33 kamera açısı, Türkiye'de 11 kamera açısı"

  • "Sistemi geliştirecekler, tecrübe edindikçe o hız kazanacak onlarda hatalarını düzeltecekler. İyi niyetle düşünenlerdenim olumlu bakıyorum yani. Ama bizim biraz zamana ihtiyaç var. Dünya Kupası'nda görüntüler 33 kamera açısı ile verildi, biz de ise şu anda 11 kamera ile veriliyor. Dün akşam Fenerbahçe maçında verilen penaltıyı yer kamerasından, kale arkasından yapışık olmayan haliyle verdiler, arayı gösteremediler. Niye çünkü o arada bir kameraya daha ihtiyaç var o kamerayı veremediler. Veremeyince bu sefer siz cepheden görüyorsunuz hakem de o cepheden gördü aldanabilir. Emin olamıyorsunuz hakemin kararından. Hakem gidip izlemiş olsa bile yine ancak bu kadarını görebilecekti, daha fazlasını göremeyecekti. Bu kamera açılarını ve kamera sayısı yetersiz olduğu için birazcık teknolojik desteğe ihtiyaç var. Bunu kabulleneceğiz ama zamana ihtiyaç var."
Fenerbahçe maçında ilk pozisyonda 3,5 dakika sürdü sonra 3 dakika sürdü eminim 3-5 maç sonra bu süre daralacak diye düşünüyorum. Bide uygulamanın tekniklerini bilemiyorlar. Biraz zamana ihtiyaç var benim düşüncem yine de olumlu.

"90+5'deki pozisyon penaltı"

  • "Şimdi bana göre “penaltı” hakem “çarpışma” diyor. Neden, inerken Skrtel kolu açık, toplamıyor kolunu avantaj temin ediyor. Şimdi düz soruyu soralım kendimize. kaleci Volkan ile Skrtel’in çarpışmasının hiçbir Bursasporlunun arada olmamasına rağmen topa hamle yapmamasına rağmen bu kontrolsüzlüğünün sonrasında topun elle düşürmesinde Bursasporlu futbolcunun ne günahı var. Avantajını niye yiyorsun. Kolunu kaçırmak için hiçbir çabası olmadı Skrtel’in. Ama Bursaspor’un attığı golde bir iddia var. Ceza sahası içinde kafayı vuran Fenerbahçeli futbolcuyu ittiler istediği gibi vuramadı topa. Seken top diğer oyuncuya geldi, Ekong da golü attı. Bunlarda incelenecek zamana ihtiyaç var. Deneyim kazandıkça bunları yakalayacaklar. Bunda bir problem vardır diyerek ‘golü verme git izle bunu’ diyecekler. Ama onlarda atladılar hata yaptılar. Zamana ihtiyaç var zamanla olacak."

"Acele ettik, kupa ya da alt ligden başlayabilirdik"

  • "Ben hep geçen senede söyledim televizyonda ben karşı değilim, ben acele edilmesine karşıydım, acele etmeyin. Dünya kupasını bir izleyelim görelim, denesinler bakalım sonra kupayla başlanabilir veya alt liglerde uygulanabilirdi. Hakemler deneyimli hale gelince Süper Lig’de uygulanabilirdi. Eğer bu sistemi kupayla başlatsalardı alt ligden başlatsalardı daha iyi olurdu. Kupada ve alt liglerde yaşananlarla Süper Lig’de yaşananlar aynı etkide olmaz."

"100 günlük deneyime ihtiyacımız var demişlerdi"

  • "MHK şunu söyledi bizim bu işi tam oturtabilmemiz için 100 günlük bir deneyime ihtiyacımız var. Deneyimde ne demek ağustos, eylül, ekim, kasım ortası yani ilk yarının sonuna kadar bize ‘sabredin’ diyor, ‘sabırla karşılayın’ ikinci yarı itibari ile ‘düzeleceğiz’ diyor. Bunu çok açık söylediler ‘100 güne ihtiyacımız var’ dediler."

"Hakem yürekli olmalı, VAR'dan yürek almıyorsun"

  • "Kafalara şu soru geliyor şimdi akşamdan bu yana. Fenerbahçe 2-1 mağlup olsaydı Bursasporlu kaleci Harun Tekin ile Aziz Behich öyle bir çarpışma yaşasaydı, Aziz Behich’in koluna gelseydi top, hakem video hakem izledikten sonra yine ‘devam’ kararı alır mıydı. Soru bu. Artık ona bir şey diyemiyorum. Ben Bursa’nın pozisyonu için 'penaltı' diyorum mesela. Bursa da olsa Fenerbahçe de olsa o dakikada verebilecek yürek lazım. VAR’dan o yüreği almıyorsun VAR bir daha gösteriyor yanlış mı, doğru mu gördün diye. Acaba orada bir penaltı var mı, yok mu diye. Acabayı yok ediyorsun. Ben her zaman bu teknolojiyi destekleyeceğim futbolun içine bu teknoloji girecek ama dozajını iyi ayarlamak lazım. Teknolojiden maksimum fayda sağlayabilmek için insan kalitesini yani hakem kalitesine büyük yatırım yapmamız lazım."
Iphone telefon vardır son teknoloji bilgisayar vardır ama inceliklerini bilmiyorsan o bilgisayar sana bakar sen ona bakarsın aynı bunun gibi bu iş.

Mustafa Çulcu VAR ile ilgili tespitlerini ve tavsiyelerini sosyal medya hesabından şöyle açıkladı;

  • 1-Saygı ve sabır
  • 2-Çağdaş teknolojik yapı(kamera sayısı çoğaltılmalı)
  • 3-VAR Deneyimli,tecrübeli isimlerden olmalı
  • 4-MHK işi daha sıkı tutmalı
  • 5-TFF,VAR Departmanını kuvvetlendirmeli.Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.