|

'Samuel Eto'o'nun sözleşmesi geçersiz'

Antalyaspor'un 3. şahısları dahil ederek transfer ettiği Samuel Eto'o'nun sözleşmesinin FIFA ve TFF talimatlarına göre geçersiz olduğu belirtildi. Kırmızı-beyazlı ekibin, kurallara aykırı sözleşmesi nedeniyle transfer yasağı alabileceği ifade edildi.

Yeni Şafak
16:10 - 20/08/2016 Cumartesi
Güncelleme: 16:35 - 20/08/2016 Cumartesi
Diğer
Beşiktaş'ın transfer gündeminde yer alan Antalyasporlu Samuel Eto'o, siyah beyazlılarla transfer görüşmesi yaptığı için PFDK'ya sevk edilmişti.
Beşiktaş'ın transfer gündeminde yer alan Antalyasporlu Samuel Eto'o, siyah beyazlılarla transfer görüşmesi yaptığı için PFDK'ya sevk edilmişti.

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk'ün Samuel Eto'o'nun kulübe transferiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Eto'o şu an satılırsa yüzde 50'si o firma, yüzde 20'si menajere gidiyor. Kulübün alacağı yüzde 30 gözüküyor" sözlerini kullanmasının ardından flaş bir gerçek ortaya çıktı.Eto'o'nun sözleşmesi geçersiz

Sporx'in haberine göre; Başkan Ali Şafak Öztürk açıkladığı Eto'o sözleşmesinin hem FIFA hem de TFF talimatları gereğince geçersiz olduğu saptandı.FIFA'nın 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren transfer maddesiyle futbolcuların bonservislerine 3. şahısların ortak olmayacağı kararı alındı. Bu karar daha sonra TFF talimatlarında da yer aldı. Yani bir futbolcunun transfer haklarında sadece oyuncu ve kulübün ana temel olduğu, 3. şahısların (şirket, kişi) transferlerde söz sahibi olmayacağı net bir şekilde karar bağlandı.
Yeni maddeye göre muhatap sadece kulüp

Bu kararın ardından Eto'o'nun sözleşmesinin talimatlara ters düşmesi çarpıcı bir gelişme olarak dikkat çekti.Çünkü geçen yıl yürürlüğe giren bu maddeye göre futbolcunun bonservisine sadece kulüp sahip olabiliyor ve transferde muhattap yalnızca kulüp olabiliyor. Bu talimattan dolayı Eto'o'nun uluslararası transferi halinde FIFA, ulusal transferi olursa TFF devreye girebileceği ihtimali ortaya çıktı.
Transfer yasağı gelebilir

Kulüp, 3. şahısların da dahil olduğu bir sözleşme yaparak hem FIFA hem de TFF talimatlarını ihmal etmiş duruma düştü. Bu durumda hem FIFA hem de TFF, 3. şahısları tanımayacağından dolayı Eto'o'nun bonservisiyle ilgili kulüp ne derse o olacak.Antalyaspor'un FIFA'lık ya da TFF'lik olması halinde kırmızı-beyazlı kulüp talimatlara aykırı sözleşmesi nedeniyle ciddi ceza ile karşılaşabilir. Hukukçular, böyle bir durumda Antalyaspor'un transfer yasağı bile alabileceğini belirttiler.
FIFA ve TFF talimatlarındaki o maddeler;
#Antalyaspor
#Samuel Eto'o
#Beşiktaş
#TFF
#FIFA
8 yıl önce