ATLETİZM

Yasemin Can rekorla finalde

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda, kadınlar 3 bin metrede Yasemin Can, yarınki finale adını yazdırırken, erkeklerde ise Batuhan Altıntaş, 400 metre yarı finalinde 5. olarak final şansını kaçırdı

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da 49 ülkenin yarıştığı Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nın ilk gününde piste çıkan Yasemin Can göğsümüzü kabartarak grurumuz oldu. Kadınlar 3 bin metre elemesinde Yasemin Can, iki serideki 17 atlet arasında 8:52.33 ile adını ilk sıradan finale yazdırdı. Sezon lideri Britanyalı Laura Muir'in de koştuğu ikinci seriyi domine eden Yasemin, rahat bir yarış çıkarırken, ikinciye 20 metre fark yaptı. Milli atletimiz kendisine ait 23 Yaş altı rekorunu da yeniledi. Yasemin, yarın madalya mücadelesi verecek. 400 metre erkekler seçmesinde yarışan Batuhan Altıntaş ise, final şansını kaçırdı. Dördüncü seride 47.44'lük derecesiyle 2. olan 20 yaşındaki atletimiz, yarı finalde ise 47.89'luk serisiyle 5. sırayı aldı ve finalde yarışma şansını kaçırdı.

ÜÇ İSİMLE ÜZÜLDÜK

Kadınlar 3 bin metre seçmelerindeki diğer iki Türk atleti ise finalin dışında kaldı. Emine Hatun Tuna 9:36.78 koşarken, Tuğba Güvenç de 9:35.86 ile yarışmasını tamamladı. Gülle atmanın Avrupa'daki önemli isimlerinden Emel Dereli, 17.70'lik final standardının altında kalınca son 8 arasına adını yazdıramadı. Elemeyi 17.10'luk atışıyla açan Dereli, sonrasında 16.99 ve 16.75 atınca finalin dışında kaldı.

3 bin metrede gururumuz oldu

Yasemin Can, 3 bin metrede Türkiye rekoru kırarak, yarın koşulacak finale çıkmanın mutluluğunu yaşadı.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.