Teknoloji Areda Survey araştırması Vatandaşlar sosyal medya düzenlemesinden yana

Areda Survey araştırması: Vatandaşlar sosyal medya düzenlemesinden yana

Araştırma şirketi Areda Survey, sosyal medya düzenlemesine ilişkin vatandaşların nabzını tuttu. Katılımcıların yüzde 82'si yalan, iftira ve hakaretin engellenmesine yönelik bir sosyal medya düzenlemesinin ihtiyaç olduğunu düşüyor. Çoğunluk, bu yöndeki bir çalışmanın internet ortamındaki ifade özgürlüğünü kısıtlamayacağı görüşünde.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Areda Survey araştırması: Vatandaşlar sosyal medya düzenlemesinden yana
Sosyal Medya

Araştırma şirketi Areda Survey, 10-13 Eylül tarihleri arasında 'Sosyal Medya Algı Araştırması' gerçekleştirdi. Bin 280 kişinin katıldığı araştırma kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI (Bilgisayar Destekli Web Anketi) ile yapıldı. Araştırmada, vatandaşın sosyal medya düzenlemesine bakışına dair çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

'SOSYAL AĞLAR TEMSİLCİ BULUNDURMALI'

'Sosyal medyada hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için sosyal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesini doğru buluyor musunuz?' sorusuna katılımcıların yüzde 69,4 ‘ü evet yanıtını verdi. Araştırma şirketinin Temmuz 2020’de yaptığı sosyal medya algı araştırmasında katılımcılar aynı soruya yüzde 59,0 ile evet yanıtı vermişti.

YÜZDE 82 DÜZENLEME İSTİYOR

‘Yalan, iftira, hakaret, özel hayatın dokunulmazlığı, kişisel verilerin korunmasına yönelik bir sosyal medya düzenlemesini doğru buluyor musunuz?’ sorusuna ise ankete katılanların yüzde 82,6’sı evet yanıtını verdi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMAZ'

‘Sosyal medya düzenlemesinin internet ortamındaki ifade özgürlüğüne yönelik bir tehdit olduğunu düşünüyor musunuz?’ sorusuna, vatandaşların yüzde 53,4’ü hayır derken, yüzde 41,2’si ise evet dedi. İfade özgürlüğüne ‘kısmen’ bir tehdit olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 5,3.

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE CEVAPLAR

İlgili soruya, 25-34 yaş grubu katılımcılar yüzde 80,5 ile en çok hayır cevabı verirken, 55 yaş ve üzeri katılımcılar ise yüzde 55,9 ile en çok evet diyen kesim oldu. Eğitim durumunu lisans olarak açıklayanların yüzde 67,4’ü düzenleme özgürlüğe tehdit oluşturmaz derken, eğitim durumunu ilkokul olarak belirleyenlerin yüzde 49,7’si en çok evet yanıtı veren kesimi oluşturdu.

'TÜRKİYE'YE OPERASYON ÇEKİLİYOR'

Araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 57,6’sı sosyal ağlarda Türkiye'ye yönelik siyasi, askeri ve istihbarı alanda operasyon çekildiğine inanıyor. ‘Sosyal ağlarda Türkiye'ye yönelik siyasi, askeri ve istihbarı operasyonların yapıldığını düşünüyor musunuz’ şeklinde yöneltilen soruya katılımcıların yüzde 57,6’sı evet derken, yüzde 29.5’i ise hayır dedi.

'SAHTE HESAPLAR ENGELLENSİN'

Araştırmada yer alan, ‘Sosyal ağlarda sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenleme hayata geçirilmeli mi’ şeklindeki soruya, katılımcıların yüzde 87’si evet derken, yüzde 12,6’sı ise hayır dedi. En yüksek evet cevabını yüzde 93 ile 55 yaş ve üzeri vatandaşlar verdi. Eğitim durumunu ilkokul olarak belirten katılımcıların yüzde 90,6’sı sahte hesapları engelleyen bir düzenleme istiyor.

'TROL HESAPLAR İSTENMİYOR'

Araştırmadaki, ‘Trol hesaplardan rahatsızlık duyuyor musunuz’ sorusuna katılımcıların yüzde 95,3’ü evet derken, yüzde 3,4’ü hayır dedi. İlgili soruya, internet kuşağı olarak nitelendirilen 18-24 yaş grubu katılımcıların yüzde 100’ü evet derken, eğitim durumunu lisansüstü olarak belirtenlerin yüzde 97,7’si de trol hesaplardan rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

'SOSYAL DENETLEME OLMALI'

Araştırmanın dikkat çekici sorularından biri de ‘Sosyal medyada denetimi organize edecek bir sosyal medya başkanlığı kurulmalı mı?’ oldu. İlgili soruya yüzde 61,8 oranıyla evet cevabı verilirken, hayır diyenlerin oranı ise yüzde 28,5, fikrim yok diyenler ise yüzde 9,7 olarak şekillendi. Sosyal medyada denetimi sağlaması istenen yapılanmaya en yüksek evet cevabını yüzde 79,3 ile 25-34 yaş grubu verirken, bu yaş grubunu yüzde 58,2 ile 35-44 yaş grubu vatandaşlar takip etti. İlgili soruya, evet cevabı veren katılımcıların yüzde 75’i eğitim durumunu lisans, yüzde 63,7’si ise lisansüstü olarak açıkladı.

YALAN HABERLER AYIRT EDİLİYOR

Araştırma, sosyal medya kullanıcılarının yalan haber algısını da masaya yatırdı. ‘Sosyal medyadaki yalan haberleri ayırt edebildiğini düşünüyor musun’ şeklinde yer alan soruya vatandaşların yüzde 68,2’si evet derken, yüzde 16,5’i ise hayır dedi. İlgili soruya kısmen cevabı verenlerin oranı yüzde 15,4 oldu. Sosyal medyada yalan haberleri yakaladığını öne sürenlerin yaş grubuna göre dağılımı ise şöyle: “18-24 yaş grubu yüzde 100, 25-34 yaş grubu yüzde 62,9, 35-44 yaş grubu yüzde 70,4, 45-54 yaş grubu yüzde 56,6, 55 yaş ve üzeri katılımcıların oranı yüzde 58,5.”

Areda Survey'den dikkat çeken evlilik araştırması: Tuzlu kahveye evet çeyiz ve konvoya hayır
HAYAT
Areda Survey'den dikkat çeken evlilik araştırması: Tuzlu kahveye evet çeyiz ve konvoya hayır

Areda Survey'den  ‘15 Temmuz Algı Araştırması’: Darbe olsa yine sokağa çıkarız
GÜNDEM
Areda Survey'den ‘15 Temmuz Algı Araştırması’: Darbe olsa yine sokağa çıkarız

Türkiye'nin deprem gerçeği: Vatandaşların yüzde 71’i depreme karşı hazır hissetmiyor
EKONOMİ
Türkiye'nin deprem gerçeği: Vatandaşların yüzde 71’i depreme karşı hazır hissetmiyor

Areda Survey araştırması: WhatsApp'tan geçiş yapanlar BiP'i daha güvenli buluyor
TEKNOLOJİ
Areda Survey araştırması: WhatsApp'tan geçiş yapanlar BiP'i daha güvenli buluyor

ANKETE KATILANLARIN PROFİLİ

Araştırmaya katılanların yüzde 50,2’si erkeklerden oluşurken, kadın katılımcıların oranı yüzde 49,8 oldu. Veriler göre 18-24 yaş grubu katılımcıların oranı yüzde 15,3 oldu. 25-34 yaş grubu vatandaşların araştırmaya katılım oranı yüzde 23,2 olurken, bu oran 35-44 yaş aralığında yüzde 24, 45-54 yaş grubu yüzde 16,7, 55 yaş ve üzeri yüzde 20,8 olarak şekillendi. Katılımcıların eğitim durumuyla ilgili yapılan analizde ise, yüzde 3,1 lisansüstü, yüzde 18,7 lisans, yüzde 26 ile lise, yüzde 52,2 ile ilkokul mezunu vatandaşların araştırmaya katılım sağladığı gözlendi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.