Teknoloji Bakan duyurdu Uçak bombası da tamam

Bakan duyurdu: Uçak bombası da tamam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından yer üstü ve yeraltındaki hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirilen, ardışık delici uçak bombasının (SARB-83) ilklere imza atarak testi geçtiğini duyurdu. Türkiye'nin savunma sanayii alanında yakaladığı ivme Türkiye'yi bölgenin en büyük teknoloji ihracatçısı haline getirdi. Bakan Varank geçtiğimiz günlerde füzelerde kullanılacak yerli jet motorunun da üretime geçtiğini duyurmuştu.

Haber Merkezi DHA
Testleri başarıyla geçti.
Testleri başarıyla geçti.


Türkiye artık savunma sistemlerini ithal eden ülke değil ihraç eden ülke. Ülkemiz ihracatçı ülke konumuna yükselirken birçok yeni ürün de envantere ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde füzeler için üretilen yerli jet motorunun hazır olduğunu duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bugün de ardışık delici uçak bombası SARB-83'ün hazır olduğunu duyurdu.

  • Mağaralarda saklanan PKK'lı teröristler bütün parçaları yerli imkanlarla üretilen ardışık delici uçak bombasından kaçamayacak. Düşük çarpma hızında ve zorlu coğrafyalarda dahi yüksek delme etkinliğine sahip olan SARB-83 ikincil hedeflerde de yıkıcı etki gösterebiliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "SARB-83, ilklere imza atarak testi geçti! Türkiye’de ilk kez ardışık delici teknolojisine sahip canlı mühimmat test edildi. HABRAS altyapısı sayesinde, gizli mühimmat projelerinin düşük maliyetlerle kısa sürede test edilebilmesi artık mümkün" dedi.

Bakan yerli motoru tanıttı: Buna bile motoru yerli mi diye sordular
FOTOĞRAF 9
Title
Yunanistan hayali deniz sınırları haritası çizerken Türkiye gemisavar füzesine turbojet motoru üretiyor
Title
TEI–TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. Eskişehir tesislerinde Türkiye'nin orta menzilli ilk gemisavar füze motoru TEI-TJ300 testi başarıyla gerçekleşti.
Title
Yerli imkanlarla üretilen bu motor alanında şu an dünyanın en iyilerinden biri
Title
30 kilogramdan daha az ağırlığa sahip ve dar bir çapta, kendi itki sınıfında 1300 newton itki üretebilen dünyadaki ilk turbojet olma özelliğine sahip
Title
Bakan Varank da konuyla ilgili: 'Burada geliştirilen motor, Türkiye’nin savunma sanayi açısından önemli bir gelişme. TC 300 çap olarak küçük olmasına rağmen yaklaşık 400 beygire yakın güç üretebilen bir motor. ' dedi.
Title
TJ300 Turbojet Motoru’nun 750 kmsa giriş hava hızında gerçekleştirilen çalıştırma testi başarıyla gerçekleşti.
Title
TJ300 motoru, ilk olarak Roketsan tarafından ATMACA Gemisavar Füzesi’nden elde edilen tecrübeler ile geliştirilen Orta Menzilli Gemisavar Füzesi’nde kullanılacaktır.
Title
Şu ana kadar iki adet üretilen TJ300 motorundan, yıl sonuna kadar üç adet daha üretilmesi planlanıyor.
Title
TJ300 motorunun, Orta Menzilli Gemisavar Füzesi olarak denizlerdeki üstünlüğümüzü pekiştirmesi bekleniyor.
Bakan yerli motoru tanıttı: Buna bile motoru yerli mi diye sordular
Eline kağıt kalemi alan Yunanistan kafasına göre hayali deniz sınırları çizerken Türkiye gemisavar füzeleri için kullanılacak turbojet motorunu üretmekle meşgul. Bin 300 newton itki üretebilen dünyadaki ilk turbojet olma özelliğine sahip motorun denemesini dün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yapmıştı.


Abone Ol Google News
Bakan Pekcan'dan ihracatçı firmalara iki yeni müjde: Devreye alındı
Ekonomi

Bakan Pekcan'dan ihracatçı firmalara iki yeni müjde: Devreye alındı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın firmaların yurt dışından iş almalarını kolaylaştıracak ve ihracatçıların nakit akışlarını rahatlatacak iki yeni programını devreye aldıklarını açıkladı. Pekcan "Yurt dışında proje alan ihracatçı firmaların ve müteahhitlerin teminat mektubu sıkıntıları oluyordu. Teminat mektuplarını artık Eximbank kanalıyla da vereceğiz. Böylelikle firmalarımızın yeni pazarlara açılmalarının ve yurt dışında daha fazla iş üstlenmelerinin önünü açacağız. İkinci programımızla da firmalarımızın, sigorta kapsamındaki alacaklarını teminat kabul edip, sevkiyat vadesinden bağımsız 1 yıla kadar finansman desteği sağlayacağız" açıklamasında bulundu.
Caner Erkin'e yurt dışından talipler var: İşte gelen o teklifler
Spor

Caner Erkin'e yurt dışından talipler var: İşte gelen o teklifler

Sezon sonunda Beşiktaş ile ayrılacağı açıklanan Caner Erkin için Fenerbahçe ve Galatasaray'ın dışında talipler olduğu ortaya çıktı. Maccabi Tel Aviv ve Glasgow Rangers, Caner Erkin için transfer teklifinde bulundular. Daha önce Caner Erkin'in Fenerbahçe ile anlaştığı haberleri çıkmış fakat resmiye kazanmamıştı.
Süper Lig'i isteyen Bursaspor evinde Altınordu'yu ağırlayacak
Spor

Süper Lig'i isteyen Bursaspor evinde Altınordu'yu ağırlayacak

Süper Lig yarışına yeniden tutunan Bursaspor, TFF 1. Lig'in 32. haftasında sahasında Altınordu'yu konuk edecek. Peki Bursaspor'un bu kritik maçı ne zaman, saat kaçta? Detaylar haberimizde.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.