Teknoloji Dijital zorbalığa son ver

Dijital zorbalığa son ver

ABD’nin en köklü öğretmen sendikası olan Uluslararası Eğitim Birliği (NEA), sosyal medya devlerine bir mektup yazarak, “Öğrencilerin geleceği için dijital zorbalığa son verin” çağrısı yaptı.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Dijital zorbalığa son ver
Arşiv

ABD’nin en köklü öğretmen sendikası olan Uluslararası Eğitim Birliği (NEA), sosyal medya devlerine bir mektup yazarak, “Öğrencilerin geleceği için dijital zorbalığa son verin” çağrısı yaptı. Wall Street Journal Gazetesi’nde yayımlanan mektupta NEA, Facebook, İnstagram, Twitter ve TikTok’u, sosyal medya zorbalığını ve yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için algoritmalarını “düzeltmeye” davet etti.

ÖNCE KAMU GÜVENLİĞİ

Sendika ayrıca, “Kârınızdan önce kamu güvenliğini önemseyin” çağrısı ile sosyal medya devlerine serzenişte bulundu. Kuruluş TikTok’ta yer alan, “okul tuvaletinizi parçalayın, öğretmeninizi tokatlayın” gibi öğrenciler arası meydan okumaları örnek göstererek durumun gittikçe kötüleştiğine işaret etti. Facebook’un eski çalışanı Frances Haugen’ın açıklamaları sonrası, kurum içi yazışmalarda Facebook’un, nefret söylemlerinin geçtiği gönderilerin yüzde 5’inden azına, şiddete teşvik olarak kabul edilen içeriklerin ise yüzde 1’inden azına yaptırım uyguladığı ortaya çıkmıştı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü: Peki sosyal medyanın fişini kim çekti?
OYNAT 05:43
Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü: Peki sosyal medyanın fişini kim çekti?
Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü. Bu büyük çöküşte sosyal ağlara 7 saat erişilemedi. Facebook, özür dileyip kişisel verilerin çalınmadığını duyursa da birçok kullanıcı bu açıklamaya kulak asmıyor.Peki ama sosyal medyanın fişini kim çekti?

TikTok akımı hastanelik etti

  • ABD’nin Louisiana eyaletinde, 18 yaşındaki lise öğrencisi Larianna Jackson, TikTok akımı için 64 yaşındaki engelli İngilizce öğretmenine saldırarak hastanelik etti. Jackson’ın saldırısını arkadaşları kameraya aldı. Öğretmen hastaneye kaldırılırken öğrenci tutuklandı. Görüntülerin yayılmasıyla sosyal medyada “TikTok kapatılsın” kampanyası başlatıldı.

Instagram göz boyuyor

Facebook’un Küresel İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg, gençlerin faydalı olmayan içeriklere sürekli baktığında, sistemlerinin onları farklı içeriklere yönlendirmeye çalışacağını söyledi. Uzun süre Instagram’da vakit geçiren gençleri ‘mola ver’ uyarısıyla ara vermeye de teşvik edeceklerini vurgulayan Clegg, Facebook’un bundan sonra daha şeffaf olacağını ve güvenlik için yeni yöntemler uygulayacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi: Sosyal medya belasından mümkün oldukça sıyrılalım
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi: Sosyal medya belasından mümkün oldukça sıyrılalım6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.