Teknoloji Facebook etnik ayrımcılığı körüklüyor Arakanlı Müslümanların soykırıma uğramasında tetikçilik yaptı

Facebook etnik ayrımcılığı körüklüyor: Arakanlı Müslümanların soykırıma uğramasında tetikçilik yaptı

Kirli çamaşırları ortaya dökülen Facebook, Myanmar’da etnik temizlikten de sorumlu tutuluyor. İnsan hakları kuruluşu Global Witness ekibi, Facebook’un kurallarını ihlal etmeyen bir Myanmar askeri hayran sayfasını beğendi. Algoritmalar, bir süre sonra siteye şiddet içerikli sayfalar önermeye başladı. Facebook, 2018’de Müslümanların camilerde silah stokladığı yalanlarını da ön plana çıkardı. Soykırımda sadece o yıl 24 bin Müslüman katledildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Facebook etnik ayrımcılığı körüklüyor: Arakanlı Müslümanların soykırıma uğramasında tetikçilik yaptı
Fotoğraf: Arşiv

MUHAMMED VEFA YÜREKLİ

Eski çalışanı Frances Haugen’ın ifadeleri sonrası dijital diktatör Facebook’un kirli çamaşırları bir bir dökülmeye başladı. Sosyal medya mecrasının Myanmar’daki etnik şiddetin tırmanmasında, Arakan’da Müslümanlara uygulanan soykırımda ve Etiyopya’da devam eden çatışmalarda parmağının olduğu ortaya çıktı. Guardian’ın haberine göre, Global Witness isimli insan hakları grubu, 53 milyonluk nüfustan yarısının ana haber kaynağı olarak Facebook kullandığı Myanmar’da, platformun etnik nefreti ve bölücülüğü nasıl beslediğini gün yüzüne çıkardı. Haugen’ın ifşaladığı yazışmalarda, Facebook’un nefret söylemlerinin geçtiği gönderilerin yüzde 5’inden azına, şiddete teşvik olarak kabul edilen içeriklerin ise yüzde 1’inden azına yaptırım uyguladığı ortaya çıkmıştı.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

MYANMAR’DA NEFRETİ BESLEDİ

  • Global Witness’dan araştırmacılar önce Facebook’un şartlarını ihlal etmediği görülen bir Myanmar askeri hayran sayfasını beğendi. Bir süre sonra platformun algoritması, askeri şiddet içerikli sayfaları önermeye başladı. Araştırmayı yürüten şirket, “Facebook’ta askeri şiddet içeriklerini aramamıza gerek kalmadı. Zaten platformun algoritması bizi buna yönlendirdi. Facebook’un önerdiği 5 sayfadan 3’ü şiddeti teşvik eden ve kendi kurallarını ihlal eden sayfalar” açıklamasında bulundu.

KATLİAMDA BAŞROLDE

Araştırmada Facebook’un Arakan’daki katliamda rol sahibi olduğunun tespit edildiği de hatırlatıldı. Elde edilen bulgulara göre Facebook, 2018’de “Müslümanların camilere silah stokladığı”na dair bir dizi yalan bilgiyi kaldırmak yerine ön plana çıkararak kullanıcılarına servis etti. Bu içerikler kısa sürede yayıldı ve halihazırda oldukça gergin olan bölgede toplumsal şiddeti körükledi. İddialar üzerine Facebook olayla ilgili bağımsız bir soruşturma yürüttü ve sitenin çevrimdışı şiddeti körüklediğini kabul etti. Arakan’daki soykırımda sadece 2018 yılında 24 bin Müslüman katledildi. Yüzbinlercesi ise yaşadığı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.

ÇATIŞMALARIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

  • Araştırmaya göre Facebook Etiyopya’da da benzer çatışmaların fitilini ateşledi. Verilere göre platform, Etiyopya’nın Oromia bölgesinde dezenformasyonu önlemeyerek, sahte içerikleri kaldırmak yerine etkileşim aldığı için ön plana çıkardı. Bir süre sonra bölgede tansiyon yükseldi ve çıkan olaylarda 81 kişi hayatını kaybetti.
Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı
Dünya

Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’da mevkidaşı Berdimuhammedov ile ortak anlaşmalara imza attı. Erdoğan “Türkmenistan’la ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmakta kararlıyız” dedi. Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi için gittiği Aşkabat’ta “Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanında da görüş alışverişinde bulunduk. Bugün imzaladığımız ortak bildiri 9 maddeden oluşuyor. Kardeş Türkmenistan’la zemini daha da güçlendiriyoruz. Anlaşmaların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.
Arnavutluk Kosova ile birleşiyor
Dünya

Arnavutluk Kosova ile birleşiyor

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ‘Büyük Arnavutluk mümkün’ çıkışının ardından şimdi de Kosova ile birleşmek için yapılacak bir referandumda ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı. Elbasan’da Arnavutluk ile Kosova’nın 7’nci görüşmesinde, iki ülke arasında 14 anlaşma imzalandı. Bu çerçevede sınırlarda polis kontrolü yerine kamera kontrolüne geçilmesine karar verildi
Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı
Gündem

Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği İHA ve SİHA’ların savunma sanayiinde gösterdiği performans, bu alana ilgiyi artırdı. Eylül ayı itibarıyla İHA pilot lisansına sahip kişi sayısı rekor kırarak 567 bin 65’e, kayıtlı drone sayısı 55 bin 725’e yükseldi. İHA eğitimi veren kuruluşların sayısı ise 54’e ulaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.