Teknoloji Görme engellilere umut olacak gözlük

Görme engellilere umut olacak gözlük

Hollandalı araştırmacılar, görüntüleri kablosuz olarak beyne gönderen yerleşik bir kameraya sahip yüksek teknoloji ürünü olan elektrotlu gözlük geliştirmeye başladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Görme engellilere umut olacak gözlük
Hollandalı araştırmacıların üzerinde çalıştığı elektrotlu gözlük

Bilim, görme engelli insanların gözlerini kullanmadan tekrar görmelerine umut olmaya başladı.

Araştırmacıların üzerinde çalıştıkları gözlük projesi şu özellikleri içeriyor: Dahili bir kamera, görme engelli bir bireyin tanımlamak istediği nesnenin, yerin veya kişinin resmini çekiyor.

Gözlüklerin içindeki bir bilgisayar daha sonra görüntüyü işliyor ve ardından radyo dalgaları kullanılarak kablosuz olarak iletiyor. Görme engelli kişinin derisinin altına, boynunun veya kafatası arkasına yerleştirilmiş bir verici daha sonra bu sinyali alıyor.

Sinyal daha sonra görme engelli kişinin görsel korteksine bağlı 1000'den fazla elektrot aracılığıyla gönderilen elektrik mesajlarına dönüştürülüyor.

Gözlerinin yerine parmaklarını koyarak hayatı yakalıyor
FOTOĞRAF 13
Title
Katarakt hastalığı nedeniyle 8 yaşında gözlerini kaybeden Hatice Çelik, ilkokul ikinci sınıfın yarıyıl tatilinden sonra artık dünyaya karanlık bakmaya başladı.
Title
Eğitim hayatına Gaziantep'teki görme engelliler okulunda üçüncü sınıftan itibaren yatılı olarak devam eden Çelik, isteği üzerine liseyi de yatılı okudu. Arkadaşlarının okuduğu kitapları dinleyip kaydederek ders çalışan ve okulundan üçüncülükle mezun olan Çelik, Konya Selçuk Üniversitesi'nde Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi.
Title
Çelik, 12 yıllık öğretmenlik hayatının 5 yılında normal çocuklara eğitim verdi. 7 yıldan beri de Veysel Vardal Görme Engelliler İlkokuluOrtaokulu'nda görmeyen öğrencilere Türkçe öğreten Çelik, kendisinin öğrencileri için öğretmenliğin yanında iyi bir rol model olduğunu düşünüyor.
Title
Bilgisayarı çok iyi kullanan ve görme engellilerle ilgili internet sitelerini takip eden Çelik, internetteki GESVEP platformunda 15 günde bir kadınlara yönelik programlar yapıyor. Yaşamla ilgili konuklar aldığı programında, görme engellileri bilgilendirmeye çalışıyor.
Title
Ücretsiz platformda yemek programı, okuma dersleri ve görme engelliler için Türkçe hazırlık kursları gibi faaliyetleri bulunan Çelik, her hafta okudukları bir kitapla ilgili de fikirlerini paylaşıyor.
Title
Yine tandem bisiklete (çift kişilik bisiklet) binerek pedal çeviren Çelik'in müziğe de ilgisi var. Lise döneminde musiki cemiyetine giden Çelik, Türk sanat müziği korosunda şarkı söylüyor.
Title
Kardeşiyle yaşamasına rağmen evdeki her şeyini kendisi yapan Çelik'in hobileri arasında yemek yapmak da var. Marketlerdeki reyonları ezberleyerek alışverişini yapan Çelik, kıyafetlerini de kendisi alıyor.
Title
Her zaman kabartma kitap bulamaması nedeniyle yeni çıkan kitapları internetteki kütüphanelerden takip eden Çelik, yine betimlemeli filmleri de internetten bilgisayarına indirip dinliyor.
Title
Tüm zamanını dolu dolu geçiren Çelik, sinemaya ve tiyatroya gidiyor, arkadaşlarıyla gezmeyi seviyor, okul çıkışında hava güzelse mutlaka sahilde yürüyor.
Title
Hatice Çelik, gözlerini kaybettiğinde okula gidemeyeceği için çok ağladığını belirtti.
Title
Üniversite döneminde çevresindeki tepkilerden rahatsız olduğunu, utandığını ifade eden Çelik, Baston kullanmadığım yıllarım kayıp benim için. Baston kullandıktan sonra birey olduğumu anladım, özgürlüğümü hissettim. Görmeyen için en önemli şeylerden biri baston, diğeri de bilgisayar. Lütfen bastonunuzu elinize alın, sokağa çıkın. Mutlaka bilgisayar kullanın. 'Bilgisayar görmeyenin gören gözü' diyorum. İstediğimi okuyabiliyorum, her konuyu araştırabiliyorum. Engelli olmak utanılacak bir şey değil. Hayatı yaşayın. dedi.
Title
Görme engeli öğretmen olmasını engellemedi
Title
Gözlerinin yerine parmaklarını koyarak hayatı yakalıyor
Gözlerinin yerine parmaklarını koyarak hayatı yakalıyor
Küçük yaşta gözlerini kaybetmesinin ardından eğitim hayatına yatılı devam edip Türkçe öğretmeni olan, şarkı söyleyen, sinemaya ve tiyatroya giden, internet ortamında görme engellilere kitap okuyup, yemek tarifi veren ve yaşam programları hazırlayan Hatice Çelik, gözlerinin yerine parmakları koyarak hayatını dolu dolu yaşıyor.

Bu elektrik mesajları, normalde gözlerden gelen benzer bilgileri işleyecek olan beynin aktif kısımlarında görme engelli bir kişinin görebileceği görüntü oluşturuyor.

Görme engelliler için oy pusulası: Yasa teklifi seçim kanununa eklendi
GÜNDEM
Görme engelliler için oy pusulası: Yasa teklifi seçim kanununa eklendi

Nerede geliştiriliyor?

Hollanda'da.

İçinde kim çalışıyor?

Hollandalı araştırma kuruluşlarından oluşan bir konsorsiyum, NESTOR adlı proje üzerinde çalışıyor.

Hollanda Nörobilim Enstitüsü, Twente Üniversitesi, Radboud Üniversitesi, Maastricht Üniversitesi ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nden bilim adamları proje için çalışıyor.

Gözlükler hangi aşamada?

Bilim adamları, 'karakterleri, hareketli nesneleri ve çizgileri' tanıyabilen görme engelli maymunlar üzerinde implantı test ettiler.

Şimdi görüntü kalitesini iyileştirmek için implanttaki elektrot sayısını artırmaya çalışıyorlar.

Görme engelli öğrenciler eş pedal ile bisiklet sürme hayallerini gerçekleştirdi
OYNAT 01:11
Görme engelli öğrenciler eş pedal ile bisiklet sürme hayallerini gerçekleştirdi
Yedi Başak İnsanı Yardım Derneği, gönlüyle gören öğrencilerin bisiklet sürme hayallerini gerçekleştirerek hayatlarında unutulmaz bir an yaşattı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla Yedi Başak İnsani Yardım Derneği'nin düzenlediği GAP Görme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu'nda görme engelli öğrenciler için 'Eş Pedal ile Hayallerimi Gerçekleştiriyorum' etkinliği düzenledi.

Maliyeti ne kadar olacak?

ABD'de bilinmeyen ancak benzer bir teknolojinin 110.000 sterline mal olduğu bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.