Teknolojiİşte piyasadaki en iyi powerbankler

İşte piyasadaki en iyi powerbank'ler

Akıllı telefon ve tablet şarj etmek için birebir olan powerbank'lerin (taşınabilir şarj cihazı) kullanımı son yıllarda hayli arttı. Özellikle seyahatlerde can simidi görevi gören bu cihazlar, pek çok farklı marka tarafından üretiliyor. Powerbank satın alırken tereddüt yaşayanlar için piyasadaki en iyi powerbank'leri derledik. İşte Türkiye'de satılan en iyi taşınabilir şarj aletleri...

Furkan ÖzataYeni Şafak
Günümüzde yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı, powerbank ihtiyacını da beraberinde getirdi.
Günümüzde yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı, powerbank ihtiyacını da beraberinde getirdi.

Mobil cihaz kullanımının son yıllarda artış göstermesiyle powerbank'lere (taşınabilir şarj cihazları) olan ihtiyaç da arttı. Zira günümüzde artık hemen her işimizi akıllı cihazlarımızla halledebiliyoruz. Hal böyle olunca cihazlarımızın bataryaları bir günü çıkartamıyor. Yanımızda sürekli şarj aleti taşımaktansa powerbank taşımak çok daha akıllı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.
Özellikle seyahatlerde büyük kolaylık sağlayan bu cihazların kalitesi, tıpkı diğer teknolojik ürünlerde olduğu gibi değişiyor. Birçok firmanın farklı kapasiteye sahip powerbank seçenekleri var.

Powerbank'in mAh değeri önemli

Taşınabilir şarj cihazlarını ayıran en büyük özellik bataryanın mAh değeri. Zira bu bataryaların mAh değeri ne kadar yüksek olursa, o derecede pil ömrü sunuyor. Örneğin 8.000 mAh'lik bir powerbank, 2.000 mAh bataryalı bir akıllı telefonu ortalama 3 – 3,5 kez şarj edebiliyor. Esasen 4 kez şarj etmesi bekleniyor fakat şarj sırasında bazı kayıplar oluşuyor. Çevresel faktörler ve kablo kalitesizliği gibi nedenlerden ötürü değer kayıpları olabiliyor. Bu nedenle beklenen şarj etme sayısı gerçekleşemiyor.

Şarj etme süresine dikkat!

Birçok kişi powerbank'lerin şarj etme süresinden şikayet ediyor. Tabii bu cihazlardan prizden aldığımız verimi beklemek yanlış olur. Lakin yanlış ürün seçimi yaptığımız takdirde, düşük performanslı cihaza sahip olabiliriz. Bunun için dikkat etmek gereken bazı kriterler var. Örneğin çıkış gücü. Genellikle powerbank'lerde 5v1A ibaresi yer alıyor. USB çıkışlarda 5V sabit olduğunu biliyoruz. Sonra gelen rakam ise şarj süresini gösteriyor.
1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2.000 mAh'lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj edebiliyor. 2A çıkış gücüne sahip powerbank ise tam 2 katı daha hızlı şarj edebiliyor. Yani aynı batarya 2 saat olan şarj süresi 1 saate düşüyor.
Bu nedenle performanslı bir powerbank sahibi olmak için iyi bir araştırma yapmak gerekiyor. Bu nedenle piyasada satılan en iyi taşınabilir şarj cihazlarını derledik.
İşte Türkiye'de satılan en başarılı powerbank'ler:
Xiaomi 20000 mAh

Xiaomi'nin 20.000 mAh'lik powerbank'i, piyasadaki en iyi taşınabilir şarj cihazları arasında yer alıyor. iPhone 6'yı tam 7 kez doldurabilen bu cihaz, 3.6A çıkış gücüne sahip. Böylece 2 cihazı aynı anda hızlı bir şekilde şarj edebiliyor. Cihazın satış fiyatı 135 TL.

Xiaomi 10000 mAh

Xiaomi'nin 10000 mAh değere sahip 2. nesil powerbank'i, hem ince ve şık tasarımıyla hem hızlı şarjıyla hem de düşük fiyatıyla dikkat çekiyor. Isınmaya karşı koruma ve akım kontrolü gibi özellikleri bulunan bu powerbank'i piyasada 50 ila 70 TL arasında bulmak mümkün.

TP-Link TL-PB10400 10400mAh

TP-Link'in köşeli formdaki bu powerbank'inin en büyük özelliği şüphesiz çift çıkışa sahip olması. Bu çıkışların biri normal diğeri ise hızlı şarj etme özelliğine sahip. Ayrıca şarj aletinde LED el feneri de bulunuyor. 10400 mAh değerindeki bu powerbank'in fiyatı ortalama 60 TL.

Sony Cp-S15s

Japon teknoloji devi Sony'nin bu şarj cihazı da yine en iyiler arasında yer alıyor. 189 liraya satılan bu ürün 15.000 mAh değerine sahip. Ayrıca 3.9A çıkış gücü ile mobil cihazları hayli hızlı şarj edebiliyor. Aynı anda iki cihazı da şarj etme imkanı sunuyor.


Romoss Polymos 20

Tam 20.000 mAh değerindeki bu powerbank, 2.1A çıkış gücüne sahip. Hızlı şarj imkanı veren powerbank ile aynı anda iki cihaz şarj edilebiliyor. Romoss Polymos'un bu şarj cihazı 150 liradan satılıyor.


Philips DLP10402

169 liraya satılan Philips'in taşınabilir şarj cihazı 10.400 mAh değerinde. Küçük boyutlarıyla dikkat çeken cihazın çıkış gücü 3.1A. Philips'in bu powerbank'i de tercih edilebilir bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.n

Asus ZenPower 10050

Son zamanlarda mobil cihazlar alanında atılım yapan Asus'un bu powerbank'i düşük satış fiyatıyla dikkat çekiyor. 70 liraya satın alınabilinen bu cihazın mAh değeri 10.050 ve çıkış gücü 3.6A. Düşük fiyatlı powerbank arayanlar için kaçırılmayacak bir fırsat.n


S-Link Swapp Ip-L44

12.000 mAh değere sahip olan S-Link'in bu powerbank'inde LG marka batarya kullanılıyor. 2.1A çıkış gücüne sahip cihaz 108 liraya satın alınabiliyor. n


TP-LINK PB50

10.000 mAh'lik bu powerbank'in çıkış gücü 2A. Aynı anda iki cihazı şarj etmeye imkan sağlayan ürünün fiyatı 120 lira. TP-Link'in bu powerbank'i şık tasarımıyla da dikkat çekiyor.n

'Köyün üzerine düşmemek için dağa çarptı'
Gündem

'Köyün üzerine düşmemek için dağa çarptı'

Nevşehir’de askeri uçağın düşmesi sonucu şehit olan Samsunlu Hava Pilot Üsteğmen Yasin Boy’un cenazesi Samsun'da düzenlenen törenle toprağa verildi. Dağlık alana düşen F-16 tipi savaş uçağında şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Yasin Boy'un ağabeyi Rasim Boy, kendisiyle ilgilenen görevlilere, kardeşinin uçağın köyün üzerine düşmemesi için kendi canını feda ettiğini söyledi.
Skoda'dan Golf'e dişli rakip: Rapid
Teknoloji

Skoda'dan Golf'e dişli rakip: Rapid

Skoda, Volkswagen Grubu tarafından satın alındıktan sonra istediği satış sayısına ulaşamayan Rapid modeli için büyük bir değişiklik hazırlığında. Skoda 2019 Rapid Hatchback modeliyle aynı sınıfta yer alan Volkswagen Golf, Ford Focus ve Opel Astra’ya rakip olacak gibi görünüyor.
Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu
Spor

Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu

Palmeiras forması giyen Felipe Melo, ilginç bir şekilde kullanarak kaçırdığı penaltıyla gündeme geldi.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.
Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti
Hayat

Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti

Başaran Holding'e ait Bombardier Challanger 604 tipi özel iş jeti 11 Mart'ta İran'da düştü. Uçakta Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşı ile 3 kişilik mürettebat hayatını kaybetti. Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı, düğünde sahne alacak olan Kenan Doğulu ise parayı iade etti.