Yazarlar Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor

Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Şayet Türkiye “güvenilir bir müttefik” ise neden hava savunma sistemi gerektiğinde bize petroitleri satmadınız?

Dahası madem biz güvenilir bir müttefiktik neden ortak olduğumuz F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılma tehlikesiyle karşı karşıyayız?

Video: Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor


Ve elbet! Madem Türkiye Amerika’nın güvenilir bir NATO müttefikidir o halde neden NATO savaş uçakları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclis’i 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ’cü alçaklarca bombalandı? Ve bu bombalamanın ardından NATO, Amerika ve müttefiklerimiz neden uzun süre sessiz kaldı?

Madem bize güveniyordunuz o halde neden “Mümbiç’i birlikte temizleyelim” dediğimizde kabul etmediniz? “DEAŞ belasını Türkiye olarak biz tek başımıza bertaraf ederiz yeter ki siz YPG-PKK’ya destek vermeyin” dediğimizde neden bize destek vermediniz?

Madem biz güvenilir bir müttefikiz bizim 40 yıldır mücadele ettiğimiz terörist YPG-PKK’ya binlerce TIR silah, mühimmat ve ekipmanı neden verdiniz?

AMERİKALILAR BİRDEN BİRE “GÜVENİLİR MÜTTEFİKLERİNİ” HATIRLADI

Bu sorular da nereden çıktı demiş olabilirsiniz. Gerekçem şu:

Dün, Amerika Avrupa Komutanlığı Komutan Yardımcısı’nın bir açıklaması oldu. Komutan yardımcısı Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgenin müşterek harekat merkezi için Şanlıurfa’ya gelen 6 Amerikalıdan biri. Diyor ki “Türkiye eskiden beri süre gelen bir partner ve güvenilir bir NATO müttefikidir.”

Türkçede çok güzel bir deyim var! “Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü?”

Amerikalı komutana ne oldu da “Türkiye’nin güvenilir bir partner ve NATO müttefiki olduğu”nu hatırladı?

Ne olduğu belli aslında.

En azından önemli bir kısmımızın içine sinmeyen ve fakat “Devlet adamlarımızın elbette bildiği bir şey vardır” diyerek sabırla beklediği mesele işin nirengi noktası.

Amerika ile Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölge için varılan matabakat meselesidir, Amerikalıların Türkiye lehine dillerini yumuşatmasının arkasındaki gerçek.

VARILAN MUTABAKAT, ATILACAK ADIM İÇİMİZİ RAHATLATACAK MI?

Amerika ile bir mutabakata vardık varmasına ama, içimiz hiç rahat değil.

Mutabakatta Türkiye’nin çekinceleri, tereddütleri, talepleri mahfuz, lakin Amerika’nın özellikle askeri kanadının dilinin bu kadar yumuşamasının bizi daha da kaygılandırdığını söylemek isterim.

Çünkü, Amerika iki muhatabını bir potada eritmek niyetinde.

Türkiye ile YPG-PKK’yı muhatap kılmak istiyor. “Kara gücüm” dediği terör grubu ile “partner”, güvenilir “müttefik” olarak tanımladığı Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyinde buluşturmayı planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “mutabakat”tan hemen sonra yaptığı ilk açıklamayı hatırlıyorum, “Fırat’ın doğusu için adımı Amerika ile atıyoruz” şeklindeydi.

Fırat’ın doğusunda Amerika bir terör grubunu bertaraf etmek gerekçesiyle bir başka terör grubu ile ilişki içinde. Şimdi bizi de o terör grubuyla bir şeklide muhatap etmeye çalışıyor.

Suriye’nin kuzeyine “Kuzeydoğu Suriye” demeye başladığımız gün Amerika emellerinden birine daha ulaşmış olacak.

Zira, bir otonom bölgenin tanımını yapmış ve bize de kabul ettirmiş olacak.

Şimdi sabırla bekleme zamanı.

Bakalım, “mutabakat”ın şu ana kadar bilmediğimiz yönleri Türkiye’ye ne kazandıracak ne kaybettirecek.

Ama bir kez daha hatırlatmak istiyorum! 2015’te “Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulacaksa onu da biz kuralım” diyenlerin Ankara’daki varlığı Türkiye’nin ulusal bütünlüğünü tehdit etmişti.

Bugün o perspektiftekilerin ne yaptığını takip etmekte fayda var.

Bir de, Irak’ın nasıl bölündüğünü yakın tarih kitaplarından yeniden okumak...

Kaygımız çok yüksek.

Yanılıyor muyum?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.