ÖZGÜN HABERLER

Zilhicce orucu ne zaman kaç gün tutulur? Zilhicce ayı ne zaman?

Zilhicce ayının başlamasıyla Zilhicce ayının ilk dokuz gününde tutulan sünnet olan oruç merak konusu oluyor. Peygamberimiz’in zilhiccenin ilk dokuz gününü oruçlu geçirdiği ve Allah indinde kıymetli olan bu günlerde salih amelleri arttırmak faziletli olan ibadetlerdendir. Peki,

Zilhicce orucu ne zaman kaç gün tutulur? Zilhicce ayı ne zaman? İşte ayrıntılar...

Haber Merkezi Diğer

İslam dinindeki kıymetli günlerin içinde olduğu Zilhicce ayı bugün itibariyle başladı. Bu ayın ilk on günü yapılan ibadetler diğer günlerde yapılan ibadetlerde daha faziletlidir. Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak tavsiye edilmiştir. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Peygamberimiz’in zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürdüğü rivayet edildiği için zilhiccenin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır.Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arefe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür. Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

ZİLHİCCE ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Zilhicce orucu, Zilhicce ayının başlamasıyla başlar 9. gün dahil olmak üzere oruç tutulur. Onuncu gün bayram olduğu için bugün de oruç tutulması haramdır.

ZİLHİCCE'DE NE ZAMAN KİMLER ORUÇ TUTMAZ

Hacılar, oruç tuttukları takdirde güçsüz ve yorgun düşme ihtimalleri bulunduğu takdirde, zilhiccenin 8 ve 9. günleri olan "terviye" ve "arefe" günlerinde oruç tutmamalıdır. Çünkü hac ibadetini yaparken daha zinde ve canlı olmaları, öncesinde nâfile oruç tutmuş olmalarından hayırlıdır.

ZİLHİCCE AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

12 Ağustos 2018 Pazar günü, Zilhicce ayının 1'inci günüdür. 21 Ağustos ise Zilhicce'nin 10 günü Kurban bayramıdır.

Zilhicce orucu ne zaman kaç gün tutulur, zilhicce ayı ne zaman? sorularının yanıtlarını haberimizde sizlerle paylaştık.


Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.