DünyaAvustralyada mültecilere 70 milyon dolar ödenecek

Avustralya'da mültecilere 70 milyon dolar ödenecek

Avustralya hükümeti, Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde tutulan sığınmacılara tazminat ödemeyi kabul etti. Fiziksel ve psikolojik zarara uğrayan mültecilere 70 milyon dolar ödenecek.

Haber MerkeziAA
Arşiv
Arşiv

Avustralya, 2012-2016 yılları arasında Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde tutulan bin 905 sığınmacıya fiziksel ve psikolojik zarara uğradıkları gerekçesi 70 milyon Avustralya doları (yaklaşık 52 milyon dolar) tazminat ödeyecek.

Merkezde tutulanlar adına dava açan Slater & Gordon Hukuk Firması avukatlarından Rory Walsh, düzenlediği basın toplantısında federal hükümetin Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde tutulan bin 905 kişiye tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Walsh, hükümetin bugün yapılacak duruşma öncesi tazminat ödemeyi kabul etmesi üzerine anlaşmaya vardıklarını söyledi.

  1. Firma avukatlarından Andrew Baker da tazminatın bin 905 kişiye eşit olarak dağıtılacağını belirterek "Bu anlaşma, Manus Adası’ndaki gözaltı merkezinde tutulanların ne kadar kötü şartlarda bulunduğunun bir göstergesi." dedi.

Mahkemenin onaylaması durumunda 20 milyon Avustralya doları tutarındaki masrafları da hükümet karşılayacak.

REKLAM

Avukatlar, gözaltı merkezinde kalanların fiziksel ve psikolojik zarar gördüklerini ileri sürerek Victoria Yüksek Mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Hükümetin tazminat ödemeyi kabul etmesi, mülteci hakları savunucuları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Mülteci hakları savunucusu Peter Farago, yaptığı açıklamada hükümetin kararının olumlu olduğunu ancak insanların hala merkezde tutulduğunu söyledi. Farago, ‘‘Hala gözaltı merkezindeler. Keşke dışarı çıkarılsalar. Bir yere yerleştirilip ondan sonra para ödense daha iyi olur." dedi.

İnsan Hakları Hukuk Merkezi Yasal Savunma Direktörü Daniel Webb, kurumun resmi sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin davayı sonlandırma kararını geç kalınmış ama önemli bir önemli bir karar olarak değerlendirdi. Merkezde tutulanların hükümetin sorumluğunda 4 yıl kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade eden Webb, ‘‘Bu insanlar, buraya güvenlik ve daha iyi bir hayat ümit ederek geldi.’’ ifadelerine yer verdi.

REKLAM

Manus Adası ve Nauru gözaltı merkezleri

Avustralya, ülkeye teknelerle ulaşmayı başaran sığınmacıları Büyük Oklanus'taki ada ülkesi Nauru ve Papua Yeni Gine’ye bağlı Manus Adası’na kurduğu gözaltı merkezlerine gönderiyor.

Avustralya tarafından yönetilen gözaltı merkezleri, açlık grevleri, tecavüz vakaları, güvenlik zafiyetleri, sağlıksız ve zor hayat şartlarının yanı sıra sığınmacıların durumlarının belirsizliği nedeniyle de sık sık gündeme geliyor. Manus Adası, gözaltı merkezinde 2014'te çıkan olaylarda 23 yaşındaki İranlı sığınmacı Reza Barati hayatını kaybetmişti. Merkezde 24 yaşındaki İranlı sığınmacı Hamid Kehazaei'nin de yaşadığı sağlık sorunlarına zamanında müdahale edilemediği için hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Manus ve Nauru gözaltı merkezlerinin kapatılması için üç yıldır Avustralya’nın çeşitli kentlerinde gösteriler düzenleniyor. Gösterilere katılan çok sayıda kişi, merkezlerdeki hayat şartlarının ve yaşanan olayların ülkeye yakışmadığını, merkezlerde kalanların mülteci statüsüne alınarak yeni bir yaşam kurmalarına izin verilmesini talep ediyor.

REKLAM

Avustralya hükümeti ise söz konusu merkezlerde tutulan sığınmacıların yasal yollardan gelmedikleri için hiçbir zaman ülkeye alınmayacağını açıklamıştı. Hükümet, sığınmacıları bölgedeki ülkelere yerleştirmek için yapılan görüşmelerden sonuç elde edilemeyince eski Başkan Barack Obama döneminde ABD ile anlaşmaya varmıştı.

Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum
Spor

Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum

Beşiktaş'ın Aytemiz Alanyaspor'dan kadrosuna kattığı Brezilyalı futbolcu Vagner Love, ülkesinin basınına verdiği röportajda ilginç ifadeler kullandı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...